Najprivlačnejše so morske počitnice ob Jadranskem morju

Koliko vas bo stala pot z lastnim avtomobilom do Cresa, Korčule ali Korzike?

Objavljeno
29. junij 2016 21.40
mfe-HVAR
Aleš Stergar
Aleš Stergar

Ankete in uradna statistika kažejo, da največ slovenskih davkoplačevalcev počitnice tradicionalno preživlja na hrvaški jadranski obali. Tam bo po anketah počitnikovala četrtina vseh Slovencev – 45 odstotkov tistih treh petin, ki bodo na počitnice odšli. Turistične zmogljivosti se polnijo, prosta ležišča pa so večinoma še povsod na voljo.

Da bo največ Slovencev tudi letos počitnikovalo ob vzhodnih obalah Jadranskega morja, doma v Sloveniji, na Hrvaškem ter v Črni gori, potrjuje Jože Režonja iz Relax Turizma. Predvsem ta je po njegovih besedah s tremi tedenskimi leti med obema prestolnicama hit letošnje sezone. Da je na Hrvaškem še kar nekaj prostih zmogljivosti, tako da o (pre)zasedenosti težko govorijo, navajajo tudi v turistični agenciji Palma; agencijska prodaja tako še vedno poteka. Kar je mogoče razbrati tudi iz oglaševanja ponudbe v zadnjem trenutku (tako imenovani last minute).


Počitniška sezona še ni dosegla vrhunca, zato je kljub velikemu zanimanju za dopustovanje na hrvaški jadranski obali tam še precej prostih zmogljivosti
. Foto: Marko Feist

V Relaxu imajo za hrvaško obalo proste zmogljivosti na vseh destinacijah. Predvsem zato, ker so zakupili dovolj kapacitet; lani je bilo z njimi ob hrvaški obali več kot sto tisoč slovenskih gostov, glede na povpraševanje in dosedanje rezervacije pa letos pričakujejo porast. Ocenjujejo, da bodo sredi julija nekatere zmogljivosti ob hrvaški obali zapolnjene.

Sredozemlje

Kljub slabim napovedim za letošnje počitnice v Sredozemlju, so v zadnjih dneh v Relaxu beležili povečano povpraševanje in rezervacije, na Cipru, v Španiji ter na grških otokih Kreta, Rodos in Krf. Nekateri julijski in avgustovski termini so že polni. V Palmi navajajo, da Grčija s svojim otoškim delom in odlično ponudbo nesporno vodi v njihovi prodaji. Nekateri otoki imajo zmogljivosti tako kot na Hrvaškem že dodobra zasedene, enako dobro poteka v Palmi prodaja za Španijo, Malto in Sicilijo.

Kolikšen del počitnikarjev privabijo na Jadran turistične agencije in koliko se jih odloča za različne internetne sisteme ali klasično neposredno rezervacijo v Palmi konkretno težko odgovorijo, gotovo pa je delež agencijske prodaje še vedno največji. V Relaxu pa navajajo, da odpade za hrvaško obalo na turistične agencije skoraj dve tretjini rezervacij.

Trajekti

Tako agencijski kot individualni turisti se na počitnice odpravijo z lastnimi avtomobili. Cena goriva je v Sloveniji in na Hrvaškem podobna, so se pa pri južnih sosedih pred sezono podražile tako cestnine kot trajekti. Največji hrvaški potniški ladjar Jadrolinija bo po navedbah Marije Zaputović na trideset različnih otokov opravil vsak dan več kot šeststo odhodov. Nekateri odhodi so tudi pogostejši, kot smo navedli v preglednici, v kateri smo za izhodišče, da ne bo očitkov o ljubljanskem centralizmu, tokrat vzeli Novo mesto, saj vozijo brez voznega reda, dokler so potniki.


Stroški potovanja iz Slovenije v nekatere priljubljene obmorske destinacije. Infografika: Aleš Stergar

V Jadrolinijini floti je 50 ladij: 34 trajektov za lokalne linije, deset katamaranov, trije trajekti za mednarodne linije in tri klasične ladje. Novost je trajektna linija med Valbisko na Krku in Rabom. Poleg posodabljanja flote – s skupaj štirimi novimi trajekti – je nov tudi prodajni sistem, tako da je vozovnice moč za večino lokalnih linij kupiti po spletu.

Zaradi omejenih zmogljivosti so izjeme tri linije iz Zadra: 433 Rivanj–Sestrunj–Zverinac–Molat, 401 (Ist)–Olib–Silba–Premuda–Mali Lošinj in 435 Bršanj (Iž)–Rava–Mala Rava ter linija 532 Šibenik–Zlarin–Obonjan–Kaprije–Žirje. Na njih spletna prodaja za zdaj ni mogoča, za potovanje pa se je vnaprej moč prijaviti in rezervirati v Jadrolinijinih agencijah v Zadru in Šibeniku. Za bližnjo prihodnost napovedujejo možnost omejenega spletnega bookinga tudi za te linije.


Trajekti, ki vozijo na otok Cres, lahko sprejmejo tudi do 300 vozil. Foto: Leon Vidic

Seveda je na morje z lastnim prevozom moč priti tudi v Grčijo, na morja, ki oblivajo Italijo, pa na francosko riviero in velike otoke, kot so Korzika, Sardinija ali Sicilija. V preglednici so okvirne (zelo spremenljive) prevozne cene za najbližjo Korziko, kjer je pogosto veliko slovenskih počitnikarjev, predvsem kampistov. V korziških kampih so cene večinoma ugodne, tudi nižje kot na Hrvaškem; gneča pa je tudi. Korziška obala več kot skalnatih zagotavlja kilometrskih peščenih plaž, kjer je morje povsem drugačno kot, na primer, na bližnji italijanski zahodni jadranski obali od Gradeža do Riminija, na primer. Tja se hodi na dopust tudi iz Slovenije.