Portal Vandraj združil mlade, ki jim je svet spremenil življenje

Ideje za potovanja in izmenjavanje izkušenj iz tujine so rdeča nit portala in njihovega prvega dogodka z okroglo mizo.

Objavljeno
22. april 2016 18.55
Delo.si
Delo.si

Portal Vandraj.si se je po dveh mesecih obstoja javnosti predstavil še z dogodkom, kjer so se na okrogli mizi s petimi zanimivimi sogovorniki pogovarjali o tem, ali tujina zagotavlja uspeh, kaj nam lahko ponudi svet in zakaj je dobro čim prej oditi na pot. O odkrivanju sveta in celo podiranju meja so se pogovarjali s Tomažem Humarjem, Cirilom Jazbecem, Ano Vukićević, Nikom Klanškom in Andrejo Jernejčič.

Vsi sogovorniki so mnenja, da z odhodom v tujino ne moremo prav nič izgubiti. Prej obratno. »Če se je pojavila želja po tujini in znanju, naj se čim prej uresniči. Pojdimo ven, saj je to najboljša možna odločitev, ki jo lahko naredimo zase,« pravi igralka Ana Vukićević, ki živi in dela v New Yorku. Da imamo sedaj veliko več možnosti za potovanja in okušanje sveta zunaj doma poudarja Andreja Jernejčič, ki je na račun svojega bloga o popotniških tematikah videla že ogromno sveta. »Takoj ko je v nas prisotna želja po tujini, se je bomo težko znebili. Zato jo moramo čim prej uresničiti. Glede na številne možnosti, ki jih imamo danes, prav vsak lahko najde nekaj zase. Moramo brskati za informacijami, se povezovati, spoznavati. Potem ugotovimo, da je možnosti ogromno. Več kot kadarkoli prej,« meni Jernejčičeva.

Pridem v svet, kaj pa zdaj?

Možnosti za odhod v tujino je res ogromno, poguma med mladimi prav tako vedno več, a, kot poudarjajo sogovorniki, nam to še ne bo zagotovilo uspeha. »Spodbujam vrstnike, naj gredo v tujino. Če smo iz pravega materiala, se nam bo to obrestovalo. A vedimo, da moramo tudi mi tujini nekaj dati,« meni najmlajši kolesar, ki mu je v 209 dneh uspelo prekolesariti cel svet, Tomaž Humar. Da uspeh ne pride le s prečkanjem meje ali izstopom z mednarodnega letališča se strinja tudi mladi podjetnik Niko Klanšek. Njegove izkušnje, ki jih je več let pridobival v različnih državah Amerike, največ je delal v New Yorku, so zdaj neverjetne in ker se je od Američanov nalezel tudi sodelovanja, vse te izkušnje deli z mladimi, ki šele zaganjajo svoja podjetja. »Opazil sem, da smo se vsi, ki smo se odpravili iz Slovenije in v tujini ostali nekaj časa, vrnili, prinesli znanje in izkušnje. Dva milijona nas je, lahko gremo po celem svetu, ga raziščemo in ko se vrnemo, povežemo vse izkušnje,« pravi Klanšek.

Povsod je lepo, doma pa tudi ni slabo

Poleg pridobljenih izkušenj pa je tujina lahko vzrok, da spoznamo, kje nam je najlepše. »Tujina niso samo velemesta, sam predlagam države v razvoju, da spoznamo druge vrednote, ki nam lahko hkrati pokažejo, kako živimo v Sloveniji. Spoznamo, da nam je tu lepo in ima Slovenija ogromno potenciala,« meni fotograf Ciril Jazbec, katerega fotografije je objavil National Geographic.

Sogovorniki se strinjajo, da so potovanja najboljši način za osebni razvoj, grajenje vrednot in tudi samozavesti. Zato si tako oni kot ekipa, ki ustvarja spletno stran Vandraj.si, želijo, da bi nas čim več potovalo. Priložnost imamo že med prihajajočimi prazniki.