Rusi kljub krizi rublja oblegajo St. Moritz

Turistični obisk Rusov v drugih delih Švice se je zmanjšal do 30 odstotkov, v St. Moritzu pa prav nič.

Objavljeno
10. februar 2015 17.50
AFP
AFP
Najbolj mondeno švicarsko smučarsko središče St. Moritz se lahko pohvali s prelepimi zasneženimi gorskimi vrhovi, svetovno znanimi hoteli ... in z Rusi. Zvesti ruski obiskovalci enega najrazkošnejših zimskih turističnih središč se ne zmenijo za krizo rublja, ki se je začela po uvedbi zahodnih sankcij zaradi priključitve Krima Rusiji, in pravijo, da se ne nameravajo odpovedati svojim priljubljenim nočnim lokalom v St. Moritzu.

»Sem prihajam že deset let in se nisem pripravljen odpovedati tradiciji,« je odločno zatrdil 47-letni Leonid, ki posluje v londonskem finančnem središču. Turistični obisk Rusov v drugih delih Švice se je zmanjšal do 30 odstotkov, v St. Moritzu pa je ruskih turistov še vedno toliko kakor pred uvedbo sankcij. To se sicer še vedno lahko spremeni, saj je švicarska centralna banka odpravila zgornjo omejitev menjalnega tečaja za švicarski frank, ki se je nato močno podražil v primerjavi z evrom in dolarjem. Zaradi nepričakovanega ukrepa je že tako ali tako draga država čez noč postala še 15 odstotkov dražja za vse tuje obiskovalce.

»Začelo se je težavno obdobje za švicarski turizem,« je povedala Veronique Kanel, tiskovna predstavnica državne turistične organizacije, in dodala, da pričakuje veliko odpovedi turističnih rezervacij.

Brezskrbne počitnice

Toda na začetku tedna je bil Leonid videti zelo brezskrben. V razkošni restavraciji Mathis je sedel skupaj z ženo in dvema otrokoma ter naročil štiri pice z gomoljikami, vsaka je stala 98 frankov oziroma 100 evrov. Družina preživlja svoje dolge počitnice, med katerimi brezskrbno zapravlja, in tako kakor mnogim drugim premožnim Rusom tudi njim finančna kriza v domači Rusiji ne pride do živega.

Prebivalci St. Moritza si medtem seveda samo zadovoljno manejo roke. »Kriza? Imam od pet do deset odstotkov več ruskih gostov kakor ponavadi. Trenutno zagotavljajo dve tretjini vseh mojih prihodkov,« je povedal Reto Mathis, vodja razkošne restavracije s specialitetami iz kaviarja in gomoljik.

V novem letu je ruska valuta izgubila približno 16 odstotkov vrednosti v primerjavi z ameriškim dolarjem. In to se je zgodilo po tem, ko se je vrednost rublja leta 2014 zmanjšala za 41 odstotkov zaradi sankcij in padajočih cen nafte. Mnogi Rusi so se morali sprijazniti s tem, da se je zmanjšala vrednost njihovega premoženja in prihrankov, izjema so bili samo tisti, ki so varčevali v evrih in dolarjih.

»Imamo devet hotelov s petimi zvezdicami in v njih svojim strankam ponujamo res vrhunske storitve,« je povedala Ariane Ehrat, vodja turističnega urada v regiji Engadin-St. Moritz.

Sto petdeset let turizma

Zimski turizem v St. Moritzu se je začel septembra 1864, ko je tamkajšnji hotelir Johannes Badrutt sklenil stavo s štirimi britanskimi gosti, ki so kraj obiskali sredi poletja: povabil jih je, naj St. Moritz spet obiščejo pozimi, in če jim kraj takrat ne bi bil všeč, jim je obljubil, da jim bo povrnil potne stroške.

Takrat je St. Moritz začel uvajati številne novosti na več področjih: leta 1878 so v tamkajšnjem hotelu Kulm namestili prve električne svetilke v Švici, leta 1880 so v St. Moritzu priredili prvi turnir v kegljanju na ledu na evropski celini, dve leti zatem pa prvo evropsko prvenstvo v drsanju.

Hotel Kulm, ki je bil zgrajen leta 1856 in ponuja izjemne poglede na bližnje jezero in okoliške gorske vrhove, velja za enega najrazkošnejših hotelov na svetu. Njegov direktor Heinz Hunkeler pričakuje, da bo letošnjo sezono svoje rezervacije odpovedalo največ osem odstotkov ruskih gostov. »Naše stranke imajo dovolj denarja, vendar so se nekateri odločili ostati doma v Sočiju zaradi domoljubja,« je povedal in tako razkril, da jim konkurira tudi kavkaško letovišče, ki je februarja lani gostilo zimske olimpijske igre.

Tudi manj znani ponudniki gostinskih storitev, denimo hotel Piz s tremi zvezdicami, razmišljajo optimistično. »Pravzaprav ne vem, ali sedanje razmere sploh vplivajo na zasedenost v našem hotelu. Pričakujemo, da bo rezervacije odpovedalo manj kot osem odstotkov gostov,« je povedal direktor hotela Guler Bozkirac.

Vendar bi hitra rast švicarskega franka lahko odvrnila od počitnic manj premožne turiste. Lani je v švicarskih hotelih prenočilo 578.656 ruskih turistov, približno polovica v zimski sezoni.

Švicarska turistična organizacija pričakuje, da bo letošnjo zimo ta številka od 10 do 30 odstotkov nižja kakor lansko zimsko sezono. Turistična organizacija si zato prizadeva privabiti turiste iz drugih držav, iz katerih v Švico v zadnjem času prihaja čedalje več turistov, denimo iz Kitajske in Brazilije ter iz držav Perzijskega zaliva.