S tankom na turistični potep

V Zadru bo mogoče s tankom raziskovati neznano, na Visu pa z džipom odkrivati vojaške objekte.

Objavljeno
23. junij 2015 23.00
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Na Hrvaškem so lani ustvarili 7,4 milijarde evrov prihodkov od turizma, je izračunala hrvaška centralna banka. Prihodki od turizma so tako lani predstavljali 17,2 odstotka hrvaškega bruto domačega proizvoda, kar je precejšen delež. Turizem postaja na Hrvaškem ena hitreje rastočih dejavnosti, vse več pa je tudi novih zamisli za zaslužek. Vojaški turizem je ena med njimi.

Zanimiva zamisel je pred nedavnim prišla iz Zadra. Tamkajšnje Društvo tankistov je namreč sporočilo, da bi radi na večih lokacijah na Hrvaškem turistom ponudili vožnjo s tanki. Organizirati nameravajo zadrugo, v kateri bi zaposlili vojne veterane, koristi pa vidijo tudi za državo. Sredstva za projekt, tako predvidevajo, bi med drugim črpali iz evropskih skladov.

Poligon s hotelom in restavracijo

Zadruga, ki so bo ukvarjala z vojaškim turizmom, je že registrirana. Nameravajo tudi pridobiti dovoljenja za upravljanje vojaških vozil in kupiti tanke, ki jih hrvaška vojska ne potrebuje več. Če jih na Hrvaškem ne bodo zbrali dovolj, jih bodo poskušali kupiti v tujini, napovedujejo. Od države bodo zaprosili za koncesije za uporabo približno 40 hektarov zemljišč, na katerih bi zgradili vojaški poligon. Pričakujejo sodelovanje z zasebniki, ki bi zgradili hotele in restavracije.

Poligone nameravajo graditi na več koncih Hrvaške, med drugimi so omenjali okolico Slunja, Karlovca in Knina. Najbolj atraktivno se jim sicer zdi območje Ravnih Kotarov v zadrskem zaledju zaradi bližine morja.

Društvo tankistov na Hrvaškem šteje približno 2000 članov. Načrtujejo, da se bo v okviru projekta vsak mesec izmenjalo približno 100 tankistov. Upajo, da bodo s projektom privabili množice tako domačih kot tujih turistov.

Vis trži Tita in JLA

Svojevrstna zgodba pa je dolgo časa izolirani hrvaški otok Vis. Otok Vis sodi med najbolj zelene hrvaške otoke, ni sicer Gorenjska, vendar sodi tudi med najhribovitejše hrvaške otoke (najvišji hrib je visok 587 metrov), v eni od jam v hribu pa je leta 1944 bival tudi Tito. No, Vis pa sodi tudi med kraje, ki so zaradi polstoletne navzočnosti JLA posejani s pomniki skoraj na vsakem koraku. Evidenca kaže, da je na otoku 38 različnih pomnikov, od stavb komande do skrivališč za ladje in raketnih baz do jam, v katerih se je skrival Tito leta 1944. Vela Glava, skrivališče za ladje Jastog, vojašnica Samogor, v kateri je bilo 1000 vojakov, letališče Plisko polje, ki so ga leta 1944 zgradili Američani, raketna baza Stupišče, pa Titova jama …, je samo nekaj bolj znanih vojaških točk, ki jih je mogoče odkrivati sam ali s pomočjo vodnikov z Visa.

Min ni več

Dolgo časa je bil ta militarizirani otok nedostopen za turiste. Potem ko se je JLA umaknila, pa jih je zadrževal strah pred minami. Na Visu namreč kar nekaj časa ni bila pozabljena nesreča zaradi nastavljene mine, na katero je pred desetimi leti naletel nesrečni nizozemski turist in izgubil stopalo. A po tistem so na otok prišli strokovnjaki za odstranjevanje min in ob pregledu okolice nekdanjih vojaških objektov ugotovili, da jih ni nikjer drugje.

In tako postaja Vis eden tistih turističnih krajev, ki bi rad zaslužil prav z vojaškim turizmom. Eno bolj domiselnih – in dobičkonosnih – uporab nekdanjega vojaškega objekta pa se je domislil domačin Antonio Lipanović. V stavbi, kjer je bila nekoč energetska centrala, in v njenih rovih, zdaj nastaja – vino. Antonio v rovih z idealno temperaturo in vlago proizvede skoraj 30.000 steklenic vina, imenovanega vugava Lipanović.

Skok s padalom je že »klasika«

Skakanje s padalom je bilo nekoč »rezervirano« za vojaške diverzante, komandose, v zadnjih desetletjih pa je postalo del redne vojaško-turistične ponudbe skoraj vsakega letališča, tudi na Hrvaškem. Povprečna cena za skok s padalom z višine 2000 metrov znaša približno 200 evrov.