Trajnostno letovišče – zgodba o uspehu

Priznanje Sejalec 2015 je dobil Garden Village Bled, finalista sta Gozdni selfness in Posestvo Trnulja.

Objavljeno
13. oktober 2015 19.46
Redakcija Tripa
Redakcija Tripa
Slovenska turistična organizacija (STO) že od leta 2004 podeljuje sejalca, priznanje za najbolj inovativne in kreativne turistične proizvode. Lanska zmagovalka je bila Odprta kuhna, letos je to Garden Village Bled, lanski dobitnik priznanja snovalec.

Ekološka turistična vas Garden Village Bled je s slogovno in tehnološko dodelanimi nastanitvenimi enotami ter edinstveno ureditvijo okolice kot eno prvih celovito zaključenih trajnostnih letovišč vzbudila veliko zanimanja doma in v tujini. Poleg tega, da so kljub višjemu cenovnemu razredu kapacitete prve sezone zapolnili skorajda že pred odprtjem, se koncept s pomočjo novih investitorjev širi in dopolnjuje na novih lokacijah doma in v tujini. Tako kot so lani samo z idejo prepričali komisijo, da si zaslužijo naziv snovalec 2014, si letos z naštetimi dosežki upravičeno zaslužijo še naziv sejalec 2015, so zapisali v obrazložitvi k nagradi, ki so jo podelili na dnevih slovenskega turizma v Novi Gorici.

Da so pridevniki ekološko, trajnostno, doživljajski tisti, ki so ključni za trendovske turistične produkte, kaže tudi izbira drugih dveh finalistov za letošnjega sejalca: to sta gozdni selfness in posestvo Trnulja.

Gozdni selfness

Ekipa Lokalne turistične organizacije Laufar iz Cerknega je razvila in na trg postavila edinstven produkt sproščanja in razvajanja v naravnem okolju ter ga poimenovala gozdni selfness. Za kaj gre? Osnova je organiziran pohod po določeni trasi pod vodstvom različnih strokovnjakov, za alternativno medicino, meditiranje in druge sprostitvene tehnike, zdravo prehrano.

Posestvo Trnulja

Posestvo Trnulja na robu Ljubljanskega barja je celovita pripoved o ekološki naravnanosti vsakega najmanjšega gradnika turistične ponudbe. Urša Kunz in Miha Pupis sta se zavezala doslednemu upoštevanju ekoloških načel gradnje, pridelave, predelave in turistične ponudbe. Tako Miha, po izobrazbi inženir tehnologije prometa, kot Urša, magistrica ekonomije z dodatno pridobljenim znanjem za kmetovalko in gostinko, imata vzrejo živali v družini. Po dolgem iskanju sta v Črni vasi na Ljubljanskem barju odkrila s trnjem preraščeno posestvo, ki se danes razteza čez 50 hektarov zemlje, uokvirjajoč kmetijo in turistične nastanitve. Gostitelja sta zavezo o trajnostnem razvoju in uporabi materialov, ki jih ponuja okolica, vzela izredno resno. Zaveza najvišjim standardom jima je kot prvima v Sloveniji prinesla članstvo v mednarodni verigi hotelov Die Bio Hotels. S svojim prizadevanjem za nizkoogljično družbo, sodelovanjem z lokalnimi ekološkimi kmeti, gostoljubnostjo in individualnim pristopom h gostu sta komisijo prepričala, da si posestvo Trnulja zasluži naziv finalist sejalec 2015.