Varni na poti: Avanturistična žilica pod nadzorom

Ne bodite paranoični, a izogibajte se očitno nevarnim situacijam

Objavljeno
28. maj 2015 22.41
FRANCE-TOURISM/
Redakcija Tripa
Redakcija Tripa
Z izjemo nekaterih destinacij tuji kraji niso nič bolj nevarni od domačih. Res pa je, da nam v tujini že manjši zapleti lahko pokvarijo izlet ali dopust. Zato je pametno, da se obnašamo »samozaščitno« in se s tem izognemo potencialnim nevarnostim.

O tem, kam v tujino je (potencialno) nevarno potovati, države redno opozarjajo svoje državljane, slovenski jih najdemo na spletni strani ministrstva za zunanje zadeve. Kot je znano, države že ob manjših varnostnih težavah v nekaterih državah ali njihovih delih takoj posvarijo svoje državljane, naj se potovanja izogibajo. Na spletni strani slovenskega zunanjega ministrstva je trenutno aktualnih osem varnostnih priporočil: za Nepal, Jemen, Turčijo, Irak, Gvinejo, Liberijo, Sierro Leone in Ukrajino.

Vladna varnostna priporočila

Zunanje ministrstvo na spletni strani opozarja na primerno (samozaščitno) obnašanje svojih državljanov v tujini, postreže pa tudi s konkretnimi nasveti, kako ravnati, če vam ukradejo potni list, če pride do nasilnih demonstracij, če državo prizadene hujši potres ali če vas priprejo.

Priporoča še, da ob odhodu v tujino (predvsem na območja, kjer je možnost naravnih nesreč, katastrof ali političnih nemirov večja) izpolnete obrazec z imenom podatki o potovanju v tujino in ga po pošti, telefaksu ali v elektronski obliki pošljete na konzularni sektor zunanjega ministrstva. Na podlagi teh podatkov je namreč lažje vzpostaviti stik z vami, če bi ob nepredvidljivih kriznih dogodkih v tujini potrebovali nujno konzularno pomoč.

Ministrstvo tudi svetuje, da se ob prihodu javite na slovenskem diplomatsko-konzularnem predstavništvu in tam pustite svoje kontaktne številke. Priporočljivo je tudi, da se javljate družini in prijateljem (predvsem pri daljših potovanjih, če potujete sami ali na oddaljena/odročna območja).

Izkušeni popotniki pa priporočajo naslednje: ne bodite paranoični, a izogibajte se očitnim nevarnim situacijam; nočnemu potikanju v sumljivih okoliščinah, druženju s sumljivimi ljudmi, nezakonitemu početju (zlasti glede prepovedanih substanc) in sploh kršenju lokalnih norm in nespoštovanju kulturnih ali verskih običajev.

Preden sedete za volan

Medtem ko se med običajnim turističnim ali popotniškim pohajkovanjem ne izpostavljamo večji nevarnosti kot doma, je v nekaterih primerih stopnja tveganja večja. Vožnja avtomobila, motorja ali celo kolesa v neevropskih državah zahteva dosti izkušenj in mirne živce. Če tega ne premorete, se izzivu raje izognite. Preden sedete za volan, preverite dokumente o (najmanj) obveznem zavarovanju, kakršno je predpisano v državi gostiteljici. Enako velja za motor, pri čemer je treba poudariti, da se v državah, kjer je te jeklene konjičke mogoče najeti za majhen denar, neizkušeni, lahkomiselni vozniki zelo pogosto zapletejo v manjše in večje nesreče.

Če v tujino potujemo s svojim vozilom, moramo za vsako državo že vnaprej vedeti, kakšna vrsta zavarovanja je obvezna in kako ga lahko uredimo.

Pa še to: brez dobre varnostne čelade na glavi oziroma delujočega varnostnega pasu se ne odpeljite nikamor.

Previdno adrenalinsko

Če niste zares izkušeni, pojdite na avanturistične izlete (rafting, potapljanje, plezanje, zipline) samo z zanesljivimi organizatorji, ki z veljavnimi in mednarodno priznanimi licencami dokazujejo, da obvladujejo svoj posel in izpolnjujejo varnostne standarde.

Enako velja za trekinge in planinarjenje. Včasih sicer tujim turistom vsiljujejo organizirane izlete z vodiči in nosači tudi tam, kjer bi zlahka zmogli sami (zlasti na območjih, kjer je dosti prometa in pohodnik tudi v težavah ne bi ostal sam), a nikakor ne tvegajmo po nepotrebnem samo zato, da bi privarčevali peščico dolarjev. R. T.