Za izbiro pravega zavarovanja si je treba vzeti čas

S turističnim zavarovanjem si krijemo hrbet v primeru večjih in manjših nezgod

Objavljeno
07. junij 2016 23.13
reut*Petra
Redakcija Tripa
Redakcija Tripa
Medtem ko je zdravstveno zavarovanje z asistenco pojem, ki ga turisti in popotniki že dobro poznajo, obstaja še več drugih zavarovanj, ki nas lahko obvarujejo nevšečnosti, zlasti dodatnih stroškov med potovanjem v tujini.

Med zavarovanja na potovanjih v tujino štejemo zlasti zdravstveno zavarovanje z asistenco, turistično zavarovanje in zavarovanje odpovedi potovanja. S sklenitvijo zdravstvenega zavarovanja si zlasti zavarujemo hrbet v primeru bolezni ali nezgode v tujini, saj si zagotovimo povrnitev stroškov potrebne zdravniške oskrbe, predčasnega prevoza v domovino, povrhu pa si zagotovimo 24-urno asistenco zavarovalnice (praviloma v slovenskem jeziku), ki nam vseskozi svetuje, kako ukrepati.

Nekatere zavarovalnice ponujajo tudi »zavarovanje bolnišničnega dne v tujini«, kar pomeni, da pri hospitalizaciji zavarovalnica krije tudi stroške obiska oziroma bivanja enemu od svojcev zavarovanca.

Kaj je turistično zavarovanje

Turistično zavarovanje vsebuje zdravstveno zavarovanje z asistenco, k temu pa spada še dodatna pomoč, ko se nam v tujini zgodijo manjše ali večje nezgode in nesreče: ko, denimo, potrebujemo pravno pomoč, ko nam zmanjka denarja, ko nam ukradejo prtljago, potni list in kreditne kartice, ko letalo zamuja, ko moramo predčasno končati potovanje, ne nazadnje se lahko zavarujemo za primer nezgodne smrti v tujini.

Čeprav se je danes mogoče zavarovati na spletu s skorajda enim samim klikom, si je treba za izbiro pravega paketa vzeti čas. Predvsem moramo paziti na višino zavarovalne vsote, da bo v primeru takšnih ali drugačnih nevšečnosti zagotavljala zadostno kritje. Najnižja višina zavarovalnega kritja za stroške potrebne zdravniške oskrbe, 25.000 evrov, se nam morda zdi veliko, vendar v marsikateri državi pri malo večjem zdravstvenem zapletu ne zadošča ...

Nato si je treba prebrati seznam škodnih dogodkov, ki jih zavarovanje krije (glej tabelo zgoraj). Pri vsaki od postavk je treba vedeti, prvič, kakšno pomoč zavarovalnice oziroma finančno nadomestilo lahko pričakujemo, in, drugič, kakšna dokazila za povračilo moramo predložiti (denimo dokazilo o prijavi ukradenega predmeta na policijski postaji) in v kakšnem času po škodnem dogodku. To piše v pogojih zavarovanja, še bolje pa je, če nam jih hitreje in bolj razumljivo razloži zavarovalniški agent. Tako, denimo, zavarovanje prekinitve potovanja ali poznejše vrnitve z njega pomeni, da nam bo zavarovalnica povrnila škodo zaradi predčasne vrnitve ali krila dodatne stroške zaradi podaljšanega bivanja zaradi nezgode ali akutne bolezni. Pri zavarovanju stroškov zaradi zamude ali odpovedi letalskega leta zavarovalnica krije stroške nastanitve in nabave manjših osebnih stvari v primeru najmanj šesturne zamude ali odpovedi leta. Zelo koristno je zavarovanje zlorabe plačilnih in kreditnih kartic, s katerim ste kriti v času od trenutka odtujitve/izgube kartice do takrat, ko to odkrijete in kartico v banki prekličete.

Kaj je še dobro vedeti

Zavarovanje velja na območju vsega sveta, razen na ozemlju Slovenije in države, kjer ima zavarovanec stalno ali začasno prebivališče. Mogoče je letno zavarovanje, to se splača vsem, ki pogosto potujejo v tujino, denimo najmanj trikrat na leto. Prav tako so cenovno ugodnejša družinska zavarovanja, pri čemer je treba vedeti, da vanje lahko vključeni otroci do dopolnjenega 18. leta starosti oziroma do 26. leta starosti, če se šolajo.

Zavarovanja pa so dražja za dve kategoriji zavarovancev: za aktivne (kategorizirane) športnike, seveda če se v tujini aktivno športno udejstvujejo, trenirajo in podobno, in za starejše od 75 let.

Omejitev, za katero mnogi ne vedo (a za večino niti ni pomembna), je določilo, da letno turistično zavarovanje sicer velja za neomejeno število potovanj, a posamično potovanje ne sme trajati več kot določeno število dni (pri različnih zavarovalnicah 42, 60 ali 90 dni).

Pri končni ceni zavarovanja nam nekatere zavarovalnice dajo popust pri sklenitvi zavarovanja na spletu, druge pa, če smo njihove stare stranke in imamo sklenjena tudi druga zavarovanja.

Zavarovanje odpovedi potovanja

Obstaja še ena vrsta zavarovanja, pri katerem se ne splača varčevati, saj nam v primeru unovčitve lahko prihrani znatno vsoto. Gre za zavarovanje v primeru odpovedi potovanja. V to zavarovanje se poleg odpovedi turističnega aranžmaja in nekoriščenja letalske vozovnice (lahko) vključene tudi druge vrste stroškov, denimo rezervacije hotelov in najem avtomobila. Če kupujemo letalske vozovnice pri nizkocenovnih ponudnikih oziroma poceni letalske vozovnice s fiksnimi datumi, je takšno zavarovanje smiselno – če jih ne izkoristimo, izgubimo celotno vsoto, saj je cena spremembe datuma leta lahko enaka ceni nove vozovnice.

Podobno je ob odpovedi udeležbe na potovanju s turistično agencijo, saj mora kupec turistične storitve povrniti organizatorju stroške zaradi odpovedi oziroma neudeležbe na potovanju.

Cena tega zavarovanja se giblje med štirimi in šestimi odstotki cene turističnega aranžmaja oziroma letalske vozovnice.

Do povrnitve stroškov je zavarovanec upravičen v naslednjih primerih:

•nezgode, smrti ali nepričakovanega poslabšanja zdravstvenega stanja zavarovanca,

•smrti svojcev (zakonec, zunajzakonski partner, otroci, starši, stari starši, vnuki, bratje, sestre),

•nezgode ali nepričakovanega poslabšanja zdravstvenega stanja ožjih svojcev (zakonec, zunajzakonski parter, otroci, starši, brati, sestre), ki zavarovancu zaradi potrebne nege ali hospitalizacije onemogoča potovanje,

•uradnega poziva na sodišče,

•elementarne nesreče v kraju bivanja.

Zavarovalnica krije v teh primerih stroške odpovedi potovanja tudi družinskim članom, ki so navedeni v isti polici. Prav tako krije zavarovalnica stroške odpovedi potovanja zavarovancu, če se vsi v isti polici navedeni sopotniki niso mogli udeležiti potovanja zaradi zgoraj navedenih vzrokov.

Zavarovanje morate skleniti v 24 urah od nakupa turističnega aranžmaja oziroma letalske vozovnice.

Ko lahko brez skrbi ostanemo doma

Skratka, takšno zavarovanje krije stroške odpovedi v izrednih primerih, ki jih moramo ustrezno dokazati, denimo z zdravniškim spričevalom. Nič pa nam ne pomaga, če si preprosto premislimo ali pa se pokaže, da si potovanja ne moremo privoščiti, denimo, zaradi službenih obveznosti. Res pa je, da nekatere zavarovalnice – za ustrezno višjo premijo, seveda – ponujajo zavarovanje tudi za takšne primere.

Pri tem tako imenovanem »razširjenem kritju« pa so na seznamu vzrokov, zaradi katerih si lahko brez skrbi premislimo in ostanemo doma, lahko tudi težave pri nosečnosti, obsežna škoda na domačem naslovu, prometna nesreča, izguba službe, pomanjkanje snega na smučiščih, celo ločitev, odpoved poroke ali poročnega potovanja ...