Maraton in prehranske prepovedi

Med pripravo na maraton ne smemo eksperimentirati s prehrano, saj naša prebavila niso poskusni zajček.

Objavljeno
23. oktober 2017 19.50
Ljubljanaski maraton Ljubljana 30.10.2016 [maraton,ljubljana,tekači]
Nada Rotovnik Kozjek
Nada Rotovnik Kozjek
O prepovedani hrani pred maratonskim tekom je težko razpravljati. Ljudski rek pravi: Sto ljudi, sto čudi in v resnici se lahko velikokrat čudimo neizmerni človeški domišljiji.

Teden pred maratonom

Jejte normalno, tako kot ponavadi, kadar vadite. Tisto, kar jeste pred in med dolgimi teki, boste jedli tudi med maratonom. Maratonsko pravilo številka 1 namreč pravi: Nikoli ne poskušaj nič novega na dan tekmovanja!

Prebavila niso primeren poskusni zajček v maratonskem času in eksperimentiranje s prehrano na vpliva samo na vaša prebavila, je tudi preizkus za vašo voljo in miselno nastavitev za tek. Če niste navajeni na »čudeže« pre-hrane in dodatkov pred maratonom, vam lahko povzročijo še dodatno živčnost.

Zadnji teden pred maratonom je tudi čas, da dokončno ugotovite, katera hrana vam obleži v želodcu in vas, literarno povedano, dodatno obteži. Iz istega razloga se izogibajte pretiranemu vnosu živil, bogatih z vlakninami. Njihovo prebavljanje namreč pogosto spremlja napihnjenost, ki si je ne želite!

Jejte enostavno pripravljeno hrano, količine pa naj bodo manjše, ker tudi vadite manj. Postopoma med tednom povečujte delež ogljikovih hidratov na svojem krožniku. Ponavadi na ta račun žrtvujemo nekaj mastne hrane.

Med tekom potrebujemo energijo in zalog maščevja v ta namen imamo v telesu zadosti. Omejene pa so zaloge glikogena oziroma sladkorjev (ogljikovih hidratov, OGH). Zato je smiselno, da za sam maratonski tek vadite prebavljanje in absorbcijo sladkorjev, in ne maščob. Upoštevajte, da je treba vaditi tudi prebavila. Z ocvirki boste mogoče lahko tekli daleč, ne pa hitreje. Tako so pokazali eksperimenti. In še, taktiziranje bo težje, ker za spremembo ritma (pospeške) potrebujete visokooktansko gorivo (sladkorje).

Maščobna prehrana ubija tudi voljo!

Ne pozabite, da so oreški, ki so v zmerni količini sicer del zdrave prehrane, maščobno bogata in težko prebavljiva hrana.

Poiščite priljubljene oblike polnovrednih makaronov, kruha, riža in Slovenci, ne pozabite, da krompir raste na domačih tleh.

Polnjenje glikogenskih zalog

Zadnja dva dni pred maratonom smo pri hrani nekoliko bolj previdni. Naj ponovim, celokupni vnos je nekoliko manjši. Upam, da se ne držite več zastarele ideje o tem, da v začetku tedna spraznite glikogenske zaloge, ob tem še divjate naokrog ter jih nato zadnje dva dni nekritično polnite z OGH hrano. Ta pristop se je izkazal za nevarnega. Ne samo zdravstveno, spodbuja tudi lenobo. Ne da se vam! Ta miselna nastavitev pred maratonom ni dobra. Lahko vam napihne trebuh, potem boste še dihali težko.

***
Celoten prispevek in ostale zanimivosti o Ljubljanskem maratonu lahko preberete na spletni strani Polet.si.