Skupinske vadbe: Po kondicijo v telovadnico 

V dvoranah nenehno nekaj novega s ciljem, da človek najhitreje pride do najboljših rezultatov.

Objavljeno
18. oktober 2014 17.10
Crossfit v Ljubljani, 3. oktobra 2014
Jana Zupančič Grašič, Nedelo
Jana Zupančič Grašič, Nedelo

Vadbeni centri in zasebni ponudniki nas, če že ne prej, od septembra intenzivno vabijo v svoje dvorane in telovadnice, mamijo s popusti in novostmi, ki obljubljajo vidne rezultate v kratkem času, zdravo telo in um. Najbolj priljubljene so zdaj visokointenzivne vadbe in funkcionalni treningi. Vseeno velja pri izbiri primerne vadbe dobro premisliti, pri čemer naj njena cena ne bo edino merilo, ampak raje cena zdravja.

Vreme nas končno malo razvaja, a jesen je vedno bolj tukaj in zdaj, kmalu se bo zaradi premika ure dan še bolj skrajšal in za rekreacijo na prostem bo čedalje manj časa in priložnosti. Poznopopoldanski in večerni termini ob koncu tedna se po osnovno in srednješolskih telovadnicah počasi polnijo in ta možnost je, če se za nogomet, odbojko ali košarko zbere skupina, ena ugodnejših, saj posameznik odšteje do približno pet evrov na rekreacijo. Precej ugodne cene fitnesa in/ali skupinske vadbe ponujajo tudi večji vadbeni centri, kjer je pestra tudi izbira vadbe, zlasti če uporabnik ne kupuje mesečnih kart, ampak (pol)letno.

Manjši ponudniki, vaditelji, ki imajo svoje ali najete prostore, so pogosto dražji, je pa njihova prednost v tem, kakor pravijo izkušene obiskovalke najrazličnejših skupinskih vadb, da so skupine manjše, da so vaditelji bolj motivirani za kakovostno in razgibano izvedbo in tako tudi bolj pozorni na to, da se vaje res izvajajo pravilno. V večjih dvoranah s trideset in več vadečimi je skoraj nemogoče bdeti nad vsemi, ki so za povrhu še različno telesno pripravljeni - če sploh - različno gibljivi in motorično spretni.

A dejstvo je, da skupinski šport res povleče. »Več ljudi vadi, večja je tudi motivacija, ki jo inštruktor z glasbo še dodatno spodbuja,« je pojasnila Katarina Lipar, večletna vaditeljica in vodja skupinske vadbe v kranjskem Mega Centru. »A vadbo je treba paz¬ljivo izbrati, odvisno od tega, kaj želi posameznik z njo doseči - okrepiti moč mišic, shujšati, izboljšati zmog¬ljivosti srčnožilnega sistema -, od njegovega zdravstvenega stanja, pa tudi njegove prejšnje telesne aktivnosti oziroma pripravljenosti. Treba je, skratka, začeti počasi, nato pa, kot v fitnesu, kjer začenjamo z majhno težo, težavnost počasi stopnjevati.«

Po njenih besedah je zato trenutno najbolj priljubljen Les Mills program grit, ki deluje po konceptu visokointenzivnega intervalnega treninga, pri katerem se izmenjujejo intervali visoke intenzivnosti in intervali odmora s kratkimi, aktivnimi počitki »Zaradi visoke intenzivnosti treninga je pravilna izvedba vaj še toliko bolj pomembna. Je pa res, da vse postane nekoliko laže, ko telo pridobi kondicijo, in to je pri tej vadbi kar hitro.« Kot je pojasnila, je visokointenzivna vadba priljubljena zlasti zato, ker se že v pol ure začnejo dogajati procesi, ki pri klasičnih vadbah nastopijo pozneje. »Telo začne veliko prej kuriti maščobe, učinek pa traja še nekaj časa po končani vadbi, saj telo zaradi povečane porabe kisika pospešeno porablja kalorije tudi v mirovanju.

Podobno priljubljen, če ne še bolj, je crossfit, ki sicer ne spada v skupinske vadbe, ampak je funkcionalni trening, ki ga običajno izvajajo v skupini. Pri njem kombiniramo različne vaje, ki posnemajo naravno gibanje in izboljšujejo, koordinacijo, moč, vzdržljivost, eksplozivnost, hitrost in stabilnost, ponavadi z lastno ali dodatno težo in različnimi telovadnimi pripomočki, ki vse skupaj popestrijo. Kot poudarjajo inštruktorji crossfita, se te vadbe lahko loti kdorkoli, ne glede na starost ali telesno pripravljenost.

Od borilnih do plesnih elementov

Zanimivo je, da nenehno vznikajo vadbe, ki posnemajo vojaško urjenje, na primer boot Camp in TRX (»sposojen« pri ameriških marincih). »Boot Camp vadba je dobila ime zaradi podobnosti vojaškega načina treniranja. Od teka, poskokov, počepov,.. Vadba je dinamična in uporablja širok spekter vaj,«« A kot pravi, je v njihovem centru zelo priljubljen tudi TRX. »Gre za vadbo s trakovi, pri kateri se dela z lastno težo. Z opiranjem na trakove - bolj ko se nagneš, teže je - se izvajajo različne vaje za različne dele telesa, kar pomeni, da si sčasoma po vsem telesu pridobimo lepo oblikovane mišice, poleg tega lahko na TRX načeloma pride tudi začetnik, saj obstajajo različne težavnostne stopnje, tako da si lahko vsak sam ali s pomočjo vaditelja prilagaja zahtevnost.«

Potem pa so tukaj še vadbe s pridihom borilnih športov, kot je na primer body combat (iz programa Les Mills), energičen program, ki črpa navdih iz mnogih borilnih veščin, med drugimi iz karateja, boksa, taekwondoja ..., posamezni športni centri pa ponujajo tudi druge vrste vadbe z borilnimi elementi, kot so mix combat, spartak in podobni.

Pri nas se v zadnjih letih vedno bolj uveljavljajo ravno programi Les Mills, saj so zaradi svoje strukture in narave primerni za različno trenirane posameznike, ponujajo pa deset različnih treningov za dosego vadbenih ciljev. Med njimi je najuspešnejši body pump, uro trajajoča vadba z drogom in utežmi. »To je vadba za krepitev mišic in vse dele telesa, povečevanje vzdržljivosti v moči in oblikovanje telesa, primerna pa je tako za ženske kot moške.«

Les Mills ponuja tudi body attack, atletski intervalni trening, ki kombinira visoko intenzivne vaje, vaje za moč in stabilizacijske vaje, potem je tukaj še body balance, kombinacija joge, pilatesa in tai chija, ki povečuje gibljivost ter tako deluje kot podporni trening vsem ostalim tipom vadb. Za marsikoga je zanimiv RPM, kolesarski program, ki posnema tako vožnjo navkreber kot po ravnini in na kronometer. »Plesna« program body jam in sh'bam (preplet popularne glasbe in zadnjih vročih plesnih gibov) pa sta primerna za vse generacije.

Med plesnimi skupinskimi vadbami je sicer še vedno priljubljena tudi zumba, »velika uspešnica pa postaja tudi tako imenovani jumping, vadba na trampolinih, na katerih se izvajajo vse mogoče kombinacije in prvine, krepijo pa predvsem trebuh, noge in zadnjica. Posamezni studii poleg tega dokaj uspešno tržijo ples ob drogu, ki ne le da spodbuja žensko samozavest, ampak je tudi dober trening, zlasti ko preide v višjo fazo, pa ples na oziroma ob stolu ...«

Nekateri prisegajo na klasiko

Kljub novostim pa ima svoje privrženke še vedno tudi klasična aerobika. Pri stepu gre za različno intenzivno vadbo na stopnički oz. stepu, intervalno vadbo ali koreografijo, s katero se krepi in oblikuje telo, TNZ pa je vadba za trebuh, noge in zadnjico, lahko na stopnički ali s pripomočki, kot so elastike, žoge, palice...Od klasične aerobike je zelo priljubljen pilates, zlasti njegove težje različice. Po izpovedih žensk to nikakor ni vadba, med katero zaspiš od statike in dolgčasa, ampak »teče od tebe, rezultati - lepo oblikovano in krepko telo - pa so zelo zadovoljujoči«.

Nova dognanja o človeku in njegovem ustroju ter dejstvu, da se ljudje rutine hitro naveličamo, odsevajo tudi v vedno bolj pestri ponudbi treningov in vadb, nedvomno pa so med najbolj priljubljenimi tiste, ki ponujajo najhitrejšo pot do rezultatov. »To je tudi razlog, da je na tem področju toliko novosti: nenehno se namreč išče način, s kakšno vadbo bi človek najhitreje shujšal, dobil mišično maso ali pa dosegel kar vse hkrati,« je želje novodobnega človeka strnila Katarina Lipar.

Čeprav smo torej del »fast food« ali »v petih korakih do cilja« generacije, se je v dobro ohranjanja zdravja smiselno obrniti k starim Grkom, v zibelko naše civilizacije, tudi športa. Dobri stari Aristotel je v vseh stvareh svetoval zmernost (in postopnost) in ta nasvet je, vsaj za (rekreativni) šport, aktualen tudi po več kot dva tisoč letih. Spričo pestre ponudbe vadbe in informacij vaditeljev, pa tudi osebnih trenerjev ga res ne bi smelo biti težko upoštevati.