Pred 70 leti: Časnik, ki je prinesel novico o miru

Preberite prvo povojno številko Slovenskega poročevalca, ki smo jo za vas prenesli na splet.

Objavljeno
15. april 2015 16.32
Uredništvo Delo.si
Uredništvo Delo.si

»Živela Jugoslovanska Armija, Živel maršal TITO, Živela Rdeča Armija, Živel maršal Stalin, Živela Zavezniška Vojska, Živel Truman, Živel Churchill in Slava Rooseveltu!« S temi parolami je naslovnica informacijskega glasila Osvobodilne fronte Slovenski poročevalec 9. maja 1945 klicala ključnim akterjem zavezniške zmage nad nacizmom.

Časnik, ki je na prvi dan miru v Evropi po šestih letih morije izšel na vsega dveh straneh, je poleg številnih hvalnic in pozdravov miru in osvoboditeljem bralcem razodel tudi Zakon o ustanovitvi narodne vlade Slovenije, katere predsedovanje je prevzel Boris Kidrič, v njej pa so med drugimi sedeli Vida Tomšič (ministrica za socialo), Franc Leskovšek (industrija in rudarstvo) in Aleš Bebler (finance).

Slovenski poročevalec je med drugo svetovno vojno periodično izhajal kot glasilo Osvobodilne fronte, po vojni pa je postal osrednji slovenski dnevni časopis. Prvega maja 1959 sta se pod vodstvom odgovornega urednika Ivana Šinkovca združila Ljudska pravica in Slovenski poročevalec nastal časopis Delo.