Kako izgubiti 15 milijard dolarjev v eni uri

In zakaj se Li Hejun, najbogatejši človek na Kitajskem, zaradi tega ne vznemirja?

Objavljeno
26. maj 2015 21.40
J. K., zunanja politika
J. K., zunanja politika
Li Hejun je razmeroma hitro postal najbogatejši človek na Kitajskem. V samo letu dni so delnice podjetja Hanergy Thin Film Power (HTF), katerih 75-odstotni lastnik je bil, zrasle za 625 odstotkov in tako je ta proizvajalec solarnih plošč zasedel kitajski kapitalistični prestol s premoženjem, vrednim več kot 45 milijard dolarjev.

Precej manj časa je moralo miniti, da je moral z njega tudi sestopiti. V sredo je vrednost delnic Lijevega podjetja na hongkonški borzi padla za 47 odstotkov v samo 70 minutah in kdo ve, kaj bi se še zgodilo, če ne bi ustavili trgovanja na borzi, saj se je vrednost delnic najhitreje zniževala prav v zadnjih 25 minutah.

Podjetje je takoj sklicalo sestanek lastnikov, vendar se Li na njem ni pojavil. Bil je v Pekingu na odprtju razstavnega središča čiste energije in tako je zgodba o kralju solarnih plošč postala še skrivnostnejša. Kaj ga izguba 15 milijard dolarjev ni nič vznemirila? Je morda ravno pripravljal nov načrt o tem, kako zaslužiti še več denarja?

Li Hejun je v klubu kitajskih bogatašev veljal za črno ovco, ker je v nasprotju z večino drugih, ki so obogateli z nepremičninami ali blagom široke porabe, svoj kapital ustvaril na področju energije, na katerem prevladuje država.

V poslovni svet je vstopil leta 1994, ko je bil star samo 27 let, in zelo hitro opustil proizvodnjo igračk in elektronskih naprav ter se začel ukvarjati z gradnjo manjših jezov v rojstni pokrajini Guangdong. Spoznal je, da čedalje številnejše tovarne potrebujejo elektriko in da bodo krajevne vlade hvaležne za vsak kilovat, tudi če ga bo ustvaril zasebnik.

Potem ko so njegove naložbe v hidroelektrarne hitro rasle, se je zapletel v spor s Pekingom, zato se je začasno umaknil na Cambridge, kjer je dokončal svoj študij. Toda od tam se je vrnil z idejo o »čistih energijah« in bil prepričan, da bo Kitajska do leta 2035 iz tega vira prejemala več kot polovico potrebne elektrike. Tako je razvil proizvodnjo solarnega tankega filma, to je tankih in gibljivih solarnih plošč, ki jih je mogoče namestiti na zidove, naprave ali celo obleko.

Že rast podjetja HTF je bila sumljiva, saj je bilo slišati govorice, da Li napihuje vrednost delnic na različne načine. Toda padec vrednosti je še vedno skrivnost, čeprav lahko sklepamo, da ga je povzročila preiskava, ki so jo sprožili proti podjetju zaradi borznih špekulacij. Najskrivnostnejši pa je sam Li. Zakaj se ne vznemirja zaradi izgubljenih milijard? In kaj pripravlja v prihodnje? Pri kitajskih milijarderjih je vedno več vprašanj kot odgovorov.