Martin Strel bi rad preplaval svet

Slovenski plavalec je v New Yorku napovedal kar petnajst mesecev dolgi podvig.

Objavljeno
19. september 2015 00.17
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Osem let po zadnji veliki pustolovščini slovenskega dolgometražnega plavalca Martina Strela, ko se je vrgel v vode divje Amazonke in po dobrih dveh mesecih razmeroma zdrav izstopil na izlivu v Atlantik, je na obzorju nova preizkušnja – plavati okoli sveta. »Nočem postavljati rekordov, tega mi ni več treba,« je dejal v New Yorku, po njegovih besedah je cilj boj za čiste vode.

Strel, ki bo prvega oktobra praznoval 61. rojstni dan, je na prvi pogled še vedno enako čvrst dolenjski korenjak, kot je bil v začetku devetdesetih, ko je s plavanjem po Krki in Kolpi začel svoje rečne podvige. Zdaj, ko ima za pasom Donavo, Mississippi, Jangce (najdaljšo reko na Kitajskem) in seveda Amazonko, je za nov maratonski izziv izbral 450 dni plavanja, ki naj bi se 22. marca začelo v Los Angelesu, nato ga na dobrih 90.000 kilometrov dolgi poti vodilo okoli sveta po vseh oceanih (in nekaj rekah), dokler se ne bo čez Tihi ocean 4. julija 2017 vrnil v Los Angeles.

Ekološki moto

»Zajel bom vse glavne točke, šel skozi Panamski in Sueški prekop, ves čas pa me bo spremljala ladja. Plaval bom od šest do dvanajst ur na dan, odvisno od razmer na morju, potem počival na ladji,« je v poznem newyorškem popoldnevu lahkotno opisoval, kako naj bi preživel petnajst mesecev življenja. Vse skupaj naj bi preplaval več kot 16.000 kilometrov, »toliko se da preplavati, čez Afriko in druge kontinente se pač ne da«.

Po besedah njegove hčerke Nine Strel, ki sodeluje pri predstavitvi projekta, je glavni cilj ozaveščanje javnosti o vse bolj onesnaženih vodah. Zato so se povezali s strokovnjaki za ekologijo voda in zbrali seznam največjih težav, ena izmed njih je gromozanska količina plastike v oceanih, ki vse bolj ogroža življenje v morju. Hkrati želijo spodbuditi ljudi, naj spremenijo življenjske navade, ki povzročajo sedanje razmere. V vsaki državi – obiskal naj bi jih več kot sto – naj bi opozarjali na lokalne okoljske probleme, povezane z vodami, in izpostavili največje onesnaževalce.

»Privabili bi radi pomembne ljudi, politike, predsednike, župane, recimo v Londonu bi rad plaval s Cameronom (David Cameron je predsednik britanske vlade), v Rusiji s Putinom (Vladimir Putin je predsednik Rusije) in podobnimi,« si želi Strel, njegova hčerka nekoliko manj optimistično omenja direktorje tovarn, ki naj bi na lastne oči videli, kakšno onesnaževanje povzročajo. Strel trdi, da ima dobre stike s svetovnimi politiki, prek ruskega veleposlanika v Sloveniji Dokuja Zavgajeva naj bi denimo imel dostop do Putina.

Projekt naj bi pospremila aplikacija za telefone Kje je Martin, s katero bo mogoče ves čas spremljati njegovo potovanje. To naj bi bilo hkrati nekakšen preizkus kakovosti voda, Strel pa živi poskusni zajček. »Indijska vlada me je hotela celo najeti za promocije njihovega čiščenja voda, plaval naj bi po Gangesu in drugih rekah. A sem jim rekel, da bi rad še nekaj časa živel,« se napol šali. Njegovo zdravje je še vedno trdno, »vse gre, kot mora, toda v vodi sem vsak dan«, Strel med smehom odpravi svoja zrela leta.

Hčerka Nina pa pravi, da je po dvajsetih letih edina razlika nekoliko več utrujenosti po treningih, toda oče jo je brž prekinil: »Ja, ja utrujenost, ampak ona to vidi drugače. Prej sem moral biti po treningu kot urica in takoj oditi na pot zbirat denar, na sestanke ali nastope. Sam ne čutim nobene razlike. Zdaj pač nimam drugega dela, kot da plavam, spim, jem in igram biljard. Denar zbirajo drugi.« Precej manj zgovoren je ob stroških projekta in koliko denarja so že zbrali zanj.

Pozornost medijev

Ekipa naj bi štela od 25 do 35 ljudi, posadka naj bi bila grška, saj je njegov menedžer Stephen Delaportas sorodstveno povezan s slovito družino Onassis. Zdaj iščejo ustrezno ladjo, dolga naj bi bila med 65 in 72 metrov, poleg Strelove ekipe naj bi bili na njej tudi predstavniki medijev in gostje, ki bodo spremljali podvig. »Za predvidene stroške vem samo jaz in še nekdo. O številkah raje ne govorim, sploh v Sloveniji je denar prehuda zadeva, hitro ti nalepijo čudne oznake,« Strel ne želi govoriti o financah ali o tem, koliko sponzorjev že imajo.

Pove le toliko, da jih še vedno zbirajo, želijo si velika imena, kot je denimo Apple. Prejšnji teden je za promocijo projekta še enkrat več preplaval 3,5-kilometrski preliv med znamenitim newyorškim Kipom svobode do marine pod novim nebotičnikom na mestu nekdanjih porušenih dvojčkov. Ter si prislužil dovolj medijske pozornosti, da je gostoval v jutranjem programu newyorške podružnice ene najbolj gledanih televizijskih mrež Fox.