»Šah je moje življenje, simultanke moja strast«

Superbabica: Madžarka Brigitta Sinka hoče pri svojih 87 letih postaviti svetovni šahovski rekord.

Objavljeno
06. julij 2015 21.36
AFP
AFP
Brigitta Sinka, 87-letna madžarska šahistka, se je odločila, da bo presegla svetovni rekord v simultanem igranju šaha, ki ga je v 20. letih 20. stoletja postavil Kubanec Jose Raul Capablanca (1888–1942). Ta je odigral 13.545 dobro plačanih hitrostnih simultanih iger šaha, ki jih je štel, a ne dokumentiral.

Sinka je, po drugi strani, vsako odigrano igro zapisala v zvežčič skupaj s podatki o kraju in času igre, nasprotniku ter rezultatu. Pod vsak zapis se je podpisala tudi priča. Sinka upa, da bodo razsodniki pri Guinessovi knjigi rekordov njen rekord priznali.

Leta 2010 jo je zgodovinar, ki preučuje zgodovino šaha, opozoril na Capablancovo število odigranih simultanih iger, na katerega je naletel v šahistovi biografiji. »Sploh nisem vedela za ta podatek,« je povedala Brigitta Sinka. »Pozneje pa sem se odločila, da bom rekord presegla.«

Šah je njeno življenje

Superbabica se te dni pripravlja na prireditev, na kateri bi dosegla rekord in s tem prekosila enega najboljših igralcev šaha vseh časov. »Šah je moje življenje, simultano igranje pa moja strast,« je povedala sivolasa Brigitta v času oddiha med simultano šahovsko igro s 16 učenci srednje šole v Budimpešti. »V eni uri sem tridesetkrat obšla vse mize, kar nanese precej metrov, kmalu pa bomo lahko preštevali kilometre.«

Štiriletna že za šahovnico

Sinka se je rodila leta 1928 na samotni kmetiji na območju Velike madžarske nižine. Pri štirih letih jo je oče naučil šaha. Dvakrat je bila izbrana za udeležbo na ženski šahovski olimpijadi, a obakrat so bile na poti ovire. Leta 1957 so njen potni list zadržali na pošti, leta 1960 pa je za Madžarsko kot članico vzhodnega bloka veljal bojkot. Čeprav je leta 1957 prispela na tekmovanje na Nizozemskem prepozno, je kljub temu odigrala prvih šest simultanih iger šaha v svojem življenju. »Od takrat je neustavljiva,« pove z nasmehom na obrazu njena dolgoletna prijateljica Eszter Erdei, ki ji pomaga pri dokumentiranju njenih šahovskih podvigov.

Od 50. let, ko je začela s šahovsko kariero, odigrala že okoli 13.000 simultanih iger šaha po vsej Madžarski, pogosto nekaj deset iger na enkrat. Pri tem ne izbira igralce in se v šahu spoprime tudi s šolarji. Sinka, ki se jo je oprijel vzdevek teta Bici, je v sklopu šolskih poletnih taborov, ki jih je dolga leta organiziral njen delodajalec iz časov komunizma, podjetje za reciklažo železa, odigrala že na tisoče iger.

Šah razvija možgane

»Zelo rada imam iskrice v očeh otrok, ko igrajo šah. Nobena igra ne pripomore k razvoju možganov tako dobro, kakor prav šah,« je povedala Sinka. Vsakemu od mladih nasprotnikov podari majhno rožico, ki jo sešije sama. Trinajstletni Martin je navdušen: »Vedno ve že vnaprej, kam bom premaknil figuro. Kaže, da bolj ko si star, boljši igralec si.«

Niti tri operacije na srcu niso ustavile Brigitta Sinke in ji odvzele energijo za igranje šaha. Spominja se, da so ji v bolnišnici, kjer je odigrala 14 simultanih iger z medicinskimi sestrami, zdravniki svetovali, naj šah opusti. »Dali so mi sprehajalno palico, a je nenehno padala po tleh, ker sem se z eno roko naslanjala na mizo, z drugo pa premikala figure na šahovnici. Zdravniki so spoznali, da šah pravzaprav ohranja moje telo krepko in ostri moj um,« je povedala teta Bici. In koliko zmag je naštela? Zmagala je kar v 86 odstotkih odigranih iger.