Svet so ljudje: Izumlja, da bi si rešil življenje

Da bi se izognil tveganju pri opraciji, je Avi Yaron razvil posebno 3-D kamero.

Objavljeno
16. oktober 2015 17.22
S.R.P.
S.R.P.
Pred 22 leti se je tedaj 26 letnemu študentu elektroinženiringa na Univerzi v Tel Avivu Aviju Yaronu upravičeno zdelo, da se vzpenja proti višku. Ob uspešnem študiju je ustanovil dvoje podjetij. Resda je na račun tega spal le po tri ure na noč in popil dnevno po deset kav, a to ga ni motilo. Še tiste tri ure spanja so mu bile odveč in potrata časa - vse do dne, ko se je na vožnji z motorjem z univerze do enega od njegovih podjetij ponesrečil in se znašel v bolnišnici – tam pa je slika njegovih možganov razkrila, da globoko v njih tiči velik tumor.
Zdravniki so sumili, da bi utegnil biti maligen. Aviju so zato svetovali operacijo kljub velikemu tveganju, da bi po njej lahko ostal delno paraliziran in imel epileptične napade, prizadete pa bi lahko bile tudi njegove kognitivne sposobnosti.
"Znenada so se mi sanje o uspehu razblinile ob spoznanju, kaj mi preti," je na letni konferenci Wired v Londonu, posvečeni izumiteljem, umetnikom in ustvarjalnim podjetnikom, podoživljal zdaj 48 letni Yaron. Za njim je 17 let uspešnega vodenja vizionarskega podjetja VisionSense in kar nekaj patentov. Med njimi je najpomembnejši mikroskopska 3D kamera, ki služi kot pripomoček pri operacijah v možganih. Yaron jo je patentiral leta 2008, po več letih intenzivnega študija, ki ga je gnala želja po dobesednem preživetju. Za operacijo tumorja se namreč takrat ni odločil, ker ne bi prenesel, če bi se po njej znašel v nebogljenem stanju.
"Intenzivno sem se najprej lotil vseh drugih načinov zdravljenja, tudi alternativnih. Spremenil sem celo način življenja, saj sem slutil, da je morda vzrok mojega tumorja stres. A nič mi ni pomagalo." Tumor je še kar naprej rastel in po nekaj letih se operaciji ni mogel več izogniti. Odločil se je za tedaj povsem nov način operativnega posega, ki so mu ga izvedli v New Yorku. A po operaciji je zvedel, da je del tumorja ostal v njegovi glavi, saj je bil pregloboko, da bi ga lahko varno izrezali. "Zdravnik mi je dejal le, da bo morda v naslednjih letih tehnologija napredovala toliko, da mi bodo lahko izrezali tudi preostali tumor."
Avi pa ni hotel zgolj čakati. Lotil se je študija in devet let kasneje je po vzoru, kako so zgrajena očesa insektov, patentiral kamero, ki je omogočala kirurgom tridimenzionalni pogled v notranjost možganov. Ta mu je rešila življenje. Ni pa pozabil, da ga je v težave pahnil stres, zato je zdaj pred njim naloga razviti naprave, ki nam bodo merile stres podobno, kot merilci za pritisk merijo krvni tlak.