Svet so ljudje: Tečejo, medtem ko čakajo

Načeloma je to preprosta dejavnost, obuješ tekaške copate in stečeš po tekaški stezi.

Objavljeno
28. junij 2016 11.01
B. M.
B. M.
Načeloma je to preprosta dejavnost: obuješ tekaške copate in stečeš po tekaški stezi. Toda za skupino beguncev v Hongkongu je postalo življenjskega pomena, medtem ko čakajo na novi dom. Prišli so z vseh koncev, tudi bežali pred nasiljem, ki je nekatere zaznamovalo z brazgotinami po telesu. Vendar se, medtem ko se enkrat na teden potijo na tekaški stezi v središču mesta, ne pogovarjajo o preteklosti.

Številni udeleženci v programu Svoboda v teku so žrtve mučenja. Tek jim pomaga zdraviti travme in premagovati občutek negotovosti. Hongkong beguncem ne zagotavlja stalne naselitve na svojem ozemlju, lahko pa ostanejo, tudi po več let, dokler ne najdejo zatočišča v kakšni drugi državi. V tem času ne morejo, zaradi vladnih ukrepov, do zaposlitve, nočejo pa biti zaprti med štiri stene. »Želim nekaj početi in tek mi pomaga k občutku, da grem naprej. Odkar sem se pridružila tekaški skupini, sem shujšala in počutim se močnejšo,« pravi Naina, ki je v Hongkong pribežala pred 12 leti od nekod iz južne Azije. Mednarodna dobrodelna organizacija Svoboda v teku je tekaško skupino ustanovila pred letom dni. V njej je zdaj 28 tekačev, večinoma žensk, ki se nikoli v življenju niso ukvarjali s športom.

»Namen te dejavnosti je, da jih opogumimo in jim damo psihološko oporo. Tek je pač najpreprostejši način, da se počutijo bolje,« pravi ultramaratonka Virginie Goethals, voditeljica programa v Hongkongu. »Tek je protistrup proti neskončnemu čakanju v birokratskih postopkih in je tudi način, kako se izogniti osamljenosti,« pravi Adam, ki je pred tremi leti pribežal iz Somalije. On in Naina ter drugi prebežniki čakajo, da jim urad ZN za begunce najde varno državo, v katero se bodo lahko izselili. V vmesnem času živijo od približno 190 dolarjev vladne pomoči in bonov za prehrano.