DrogArtova kolumna: Ženske in droge

Ali še vedno velja prepričanje, da ženske manj pogosto uporabljajo droge?

Objavljeno
08. junij 2016 10.42
Anja Mihevc
Anja Mihevc
Zadnje čase se na DrogArtu veliko ukvarjamo s tematiko žensk in njihove uporabe drog. Postavljajo se nam vprašanja, kot so, ali v družbi še vedno velja prepričanje, da ženske manj pogosto uporabljajo droge, ali se zanje to sploh spodobi in zakaj se ženske manj odločajo za vključitev v programe pomoči, če imajo težave zaradi uporabe drog.

Uporaba drog se po naših in tujih raziskavah (EMCDDA (2014), NIJZ (2014)) ne razlikuje veliko med spoloma. Razlika v življenjski prevalenci uporabe drog med moškimi in ženskami je majhna; malo manj žensk namreč uporablja le psihoaktivne substance. Zanimivo pa je, da se ženske manj pogosto odločajo za vstop v programe pomoči ali vsaj v nekakšno obliko svetovanja. Velikokrat so te odločitve povezane z vprašanjem materinstva in strahom pred izgubo družine; poleg tega pa je v družbi velikokrat prisotno tudi prepričanje, da se uporaba drog za žensko ne spodobi, da mora biti ženska sama sposobna poskrbeti za svoje težave, pogosto so prisotni tudi sram in občutki krivde. Vsa ta prepričanja nimajo realne podlage, vsi smo ljudje z lastno pametjo, odrasli in sposobni odločati se sami zase ter presoditi, kaj nam je pomembno in kaj ne. Uporaba drog ni le domena »moških«, temveč vseh, ki hočejo bodisi eksperimentirati, uživati, se sprostiti bodisi lajšati takšne in drugačne stiske.

Vpliv psihoaktivnih substanc na pripadnice ženskega spola je zelo podoben kot pri moških in odvisen od več različnih dejavnikov (tolerance do droge, učinkov drog, količine zaužite substance, teže, počutja, družbe, v katero zahaja, ipd.). Pomembno je tudi vedeti, da velja previdnost pri tistih ženskah, ki jemljejo kontracepcijske tablete, saj uporaba alkohola in drugih drog lahko povzroči slabost in bruhanje, s čimer se lahko izloči tudi pred kratkim zaužita tabletka. Čezmerna uporaba drog lahko vpliva tudi na menstrualni cikel in s tem posledično na učinkovitost tabletke.

Ključno je tudi opozoriti na kombinacijo kontracepcijskih tabletk in cigaret, saj uporaba obojega poveča možnosti za nastanek krvnih strdkov, kar je lahko zelo tvegano.

Pogosto se tudi dogaja, da smo na kakšni zabavi ženske bolj izpostavljene in opažene, velikokrat prihaja tudi do prestopanja meja, še posebej ko popustijo zadržki ob uporabi različnih psihoaktivnih substanc. Pri tem je pomembno védenje, da če nam stik z nekom ni prijeten ali če smo privolili v nekaj, kar nam ni všeč, lahko to še vedno zavrnemo ali poiščemo pomoč. Včasih je ključna tudi pomoč prijateljice ali prijatelja in dejstvo, da se lahko o vsaki stvari pogovorimo.



Za ta namen smo na DrogArtu izdali tudi nov letak z naslovom Ženski parti pohod s smernicami za zmanjševanje tveganj v nočnem življenju, katerega pa seveda lahko preberejo tudi moški.

Tudi svetovanje je na DrogArtu urejeno z Ženskim kotičkom, tako da ste ženske dobrodošle. Veliko poudarka namreč dajemo predvsem zagotavljanju anonimnosti ter skupnemu iskanju rešitev problema, ki je največkrat večplasten. Pomembno je vedeti, da pri tem ne potrebujemo biti same ali sami. Tudi sama uporaba drog lahko marsikomu uide izpod nadzora. Največkrat potrebujemo le podporo, razumevanje in ideje, kako naprej.


***

DrogArt center za svetovanje in psihoterapijo deluje v okviru Združenja DrogArt, ki se ukvarja z zmanjševanjem škodljivih posledic drog. Svetovanje je namenjeno vsem, ki imajo težave zaradi uporabe klubskih in novih sintetičnih drog in bi radi naredili nekaj sprememb, da bi zmanjšali uporabo. Program je anonimen. Na tedenskih svetovalnoterapevtskih obravnavah posamezniku omogočamo dodatno podporo ob vsakodnevnih aktivnostih.

V rubriki DrogArtova kolumna bi radi bolje ozaveščali posameznike uporabnike drog in jim pokazali nekoliko drugačne pristope dela z njimi.

Če imate kakršno koli vprašanje ali bi radi videli, da bi katero temo v rubriki obdelali podrobneje, pišite na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.