Kanada odobrila pomoč zdravnika pri samomoru

Prepoved pomoči zdravnika pri samomoru je v nasprotju s kanadsko listino pravic in svoboščin, je odločilo sodišče.

Objavljeno
06. februar 2015 19.28
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA

Ottawa - Kanadsko vrhovno sodišče je danes odobrilo samomor ob zdravniški pomoči za odrasle s hudimi in neozdravljivimi zdravstvenimi težavami, ki za to zaprosijo. 

Sodišče je soglasno razsodilo, da je prepoved pomoči zdravnika pri samomoru v nasprotju s kanadsko listino pravic in svoboščin. Odločitev je sicer zamrznilo za eno leto, da bi lahko poslanci ustrezno spremenili zakonodajo, povezano z vprašanjem, ki deli kanadsko javnost.

Vrhovno sodišče je odločalo v primeru družin dveh žensk iz Britanske Kolumbije na zahodu Kanade, ki sta trpeli za neozdravljivimi boleznimi in sta sicer že umrli. Ena od njiju, Gloria Yaylor, je umrla zaradi okužbe, druga, Kay Carter, pa je odpotovala v Švico, kjer so ji samomor ob pomoči zdravnika dovolili. Pred tem je 89-letnica dejala, da se boji »umiranja po korakih.«

Leta 1993 je kanadsko vrhovno sodišče v primeru pionirke v boju za pravico umreti Sue Rodriguez prepovedalo samomor ob zdravniški pomoči, kar je utemeljilo z zaščito ranljivih oseb. V današnji odločitvi je sodišče izpostavilo, da so se družbene vrednote v Kanadi od leta 1993 spremenile.

Vprašanje evtanazije in zdravniške pomoči pri samomoru je aktualno tudi v Sloveniji. V javnosti je debato sprožil nedavni sum na evtanazijo v ljubljanskem UKC. Sicer pa je v Evropi evtanazija dovoljena na Nizozemskem, v Belgiji in Luksemburgu, v Švici pa je že od leta 1942 dovoljena pomoč pri samomoru, evtanazija pa ne.