Spremembe tobačne zakonodaje so v pripravi, novosti bodo znane jeseni

Slovenska zveza za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo zagovarja uvedbo nevtralne embalaže tobačnih izdelkov. Zakaj?

Objavljeno
01. september 2015 11.35
Diana Zajec, zdravje
Diana Zajec, zdravje
Nova tobačna zakonodaja je v pripravi, novosti, ki jih bo Slovenija, tudi na podlagi evropske direktive, uzakonila, bodo v podrobnostih znane jeseni. Usmeritve pa so jasne.

Na ministrstvu za zdravje spremembe že pospešeno pripravljajo, dobivajo pa tudi predloge različnih interesnih skupin. Tako je tudi Slovenska zveza za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo (SZOTK), ki je aktivna članica Evropske zveze za javno zdravje (EPHA) in Evropske zveze za tobak in preventivo kajenja (ENSP) – obe s sedežem v Bruslju, kjer imata v evropskem parlamentu svoje, neodvisne poslance –, že spisala konkretne predloge za noveliranje zakona o omejevanju tobačne uporabe.

Predsednica zveze Mihaela Lovše je prepričana, da bi tudi pri nas morali uzakoniti uporabo nevtralne embalaže za cigarete, ki dokazano zmanjšuje število novih kadilcev in povečuje delež tistih, ki kajenje opustijo. Te spremembe so namreč zasnovane tako, da se privlačnost zavojčka, na katerem ni več ne logotipa in ne konkretne znamke tobačnega izdelka, bistveno zmanjša.

Učinkovitost tovrstnega pristopa je potrjena ne le znanstveno, ampak tudi izkustveno, poudarja Lovšetova. Avstralija je namreč lani kot prva država na svetu uveljavila take ukrepe. Izkazalo se je, da se je število klicev »na pomoč« na številko za opuščanje kajenja povečalo za kar 78 odstotkov. Tovrstni trend se je začel takoj po uvedbi nove embalaže, zato so Avstralci trdno prepričani, da tako velikega deleža odpovedovanja tobaku ni mogoče pripisati ne zvišanju cen tobačnih izdelkov in ne protitobačnim kampanjam.

Pri nas naj bi na škatlicah, če bo pobuda omenjene zveze ostala aktualna, poleg pisnih opozoril o tem, kako tobak ogroža zdravje in tudi življenje tako aktivnih kot tudi pasivnih kadilcev, objavljali tudi že kar srhljiva slikovna svarila pred konkretnimi posledicami kajenja.

Sicer pa je med predlogi za spremembe v slovenski zakonodaji tudi prepoved oglaševanja, promocije in sponzoriranja elektronskih cigaret, pri katerih nikotin pride do pljuč z inhaliranjem mešanice zraka in hlapov, ki jih naprava pošilja v respiratorni sistem. Proizvajalci še vedno niso dokazali, da so kemikalije, ki so sestavni del naprave (v nekaterih primerih vsebujejo tudi zdravila), varne za inhalacijo, ko izhlapevajo in pridejo v pljuča. V Turčiji, denimo, je ministrstvo za zdravje prodajo tovrstnih izdelkov ustavilo že leta 2008.