Ženske večinoma sploh ne znamo pravilno dihati

Ko nam z metodo Sita uspe uravnovesiti vse telesne ritme, se osvobodimo posledic stresa in okrepimo imunski sistem.

Objavljeno
20. november 2014 16.53
SITA, metoda obvladovanja stresa v Rakovniku pri Medvodah, 12. novembra 2014
Helena Peternel Pečauer, Panorama
Helena Peternel Pečauer, Panorama
Ne rečemo zaman, da otrok vsrkava znanje kot goba. To je mogoče zaradi pravilnega dihanja in popolne neobremenjenosti, v stanju globoke sproščenosti, kjer ni prostora za stres. Tak potencial si menda lahko ustvarimo vsi, tudi odrasli, le da pri tem potrebujemo malce pomoči po metodi Sita. Na voljo je tudi v Sloveniji.

Metodo Sita so v 80. letih prejšnjega stoletja zasnovali v Nemčiji za vojaške namene, kasneje pa so jo prenesli tudi med civilno prebivalstvo. »Najprej so jo začeli uporabljati v velikih multinacionalkah, kjer so hoteli še povečati produktivnost,« je pojasnila Blanka Gašperlin, lastnica podjetja Sita sistem super učenja, d. o. o., in svetovalka za kakovost odnosov in metodo Sita v Sloveniji. »Avtorje je zanimalo, kaj vpliva na človeka, da ne zboli, da dobro spi, se odlično počuti in je polno delovno zmogljiv. Kaj mora storiti, da je njegova fiziologija v ravnovesju? Čisto preprosto je. Številne raziskave so potrdile, da človek to lahko doseže s pravilnim dihanjem. Nimamo vpliva na to, kakšen je nas srčni utrip ali kolikšen krvni tlak, lahko pa vplivamo na usklajenost telesnih ritmov. Ko se ujamejo, v telesu zavlada harmonija. Prvi pogoj za to pa je, da polno zadihamo. Dihalni ritem potem vpliva na srčnega, možganskega in žilnega. Tako dosežemo koherentno stanje, kot mu pravijo v strokovnih krogih. Takšni se laže sprostimo, odpravimo stres, se regeneriramo in hitreje učimo.«

Učinkovito in preprosto orožje proti stresu imamo torej nenehno pri roki, a ga večinoma ne znamo uporabljati. Že v starih zdravniških knjigah, pa tudi v virih s področja alternativne medicine, je zapisano, da je pravilno dihanje najstarejša naravna metoda za blažitev stresa in njegovih posledic. Prav na tej podlagi se je razvila metoda Sita. »Temelji na nezavedni uporabi vdiha in izdiha. Harmonizator dihanja ju prepozna in nam z izmenjavanjem svetlobe in teme pove, ali to počnemo pravilno,« je razložila Gašperlinova in poudarila, da je metoda operativno preprosta in podprta z dejstvi, potrjenimi v tehnologiji, medicini, nevroznanosti, andragogiki, pedagogiki in še kje.

General za očmi

Čeprav izraz harmonizator dihanja zveni precej učeno, je naprava razmeroma preprosta, najbolj spominja na sončna očala. »Pri tem je pomemben senzor, ki si ga nastavimo pod nos, z vdihom in izdihom pa sprožamo ciklično svetlobo. Naprava ni tehnološko zahtevna in ne povzroča nikakršnih stranskih učinkov,« jo je opisal direktor podjetja Sita Miran Benedičič.

Ker je Blanka Gašperlin izšolana za višjo medicinsko sestro, je znala delovanje preproste tehnologije tudi fiziološko pojasniti: »Nihajoča svetloba spektra, ki je uporabljen v sinhronizatorju dihanja, vpliva na epifizo, zelo pomembno žlezo, ki jo imamo za očmi in ji poljudno rečemo češarika. Ta prek očesne veznice spodbudi določene receptorje v centralnem živčnem sistemu, ki znižajo možgansko valovanje, seveda pa mora zagotoviti dovolj podpornih hormonov, da se lahko sprostimo. Sproži se izločanje stresnih hormonov iz telesa. Ta naš general za očmi pa potrebuje konstantno spodbudo, zato je pravilno dihanje tako zelo pomembno.«

Očalam, ki spremljajo harmoničnost našega dihanja, je na slušalkah dodana posebna Sita glasba. Ta dodatno izboljša človekove kognitivne sposobnosti, spodbuja avtonomni živčni sistem k upočasnjenemu dihanju in bitju srca, spreminja pa tudi vzorce možganskih valov, vpliva na boljšo koncentracijo, spodbudi imunski sistem, sprošča napetost in vrača energijo, spodbuja učenje in ustvarjalnost.

Izgubljeno v otroštvu

Zakaj je ravno dihanje tako zelo pomembno? Blanka Gašperlin: »Z njim se takoj ob rojstvu vzpostavi povezava med srcem in možgani, ta dva sistema pa sta ves čas povezana tudi z živčnim in hormonskim sistemom. Na prehodu iz otroštva, nekje po 12. letu starosti, ko se spremeni naša fiziologija, tudi možgani, postane naše dihanje plitvo, iz popolne umirjenosti preidemo v nekoliko višje možgansko valovanje. Ko se znajdemo v stresnem položaju, še manj mislimo na pravilno dihanje, limbični del možganov pa izklopi mladi, kognitivni del, ki je odgovoren za našo zunanjo reakcijo in čustvene odzive. Preplavi nas adrenalin, zato ne moremo ustrezno ukrepati. Če je adrenalina dolgo časa preveč, se spremeni v kortizol, to je 'strup' za naše telo. Rodijo se frustracije in panika. Ustrašimo se, možgani dobijo informacijo, da je nekaj v telesu zelo narobe, s tem pa izgubimo kar 80 odstotkov kognitivnih sposobnosti. Zlasti za ženske je značilno, da zelo slabo dihamo. Moški fiziološko potisnejo trebuh ven, me pa smo naučene, da moramo imeti ploskega, zato ga ves čas vlečemo noter in dihamo s pljuči, namesto s prepono.«

Benedičič je poudaril, da metoda Sita sčasoma lahko učinkovito nadomesti celo zdravila, ki jih zdravniki navadno predpisujejo za odpravljanje stresa. »V te namene se je tudi v Sloveniji uporabljala že pred dvajsetimi leti. V našem podjetju pa smo jo v zadnjih štirih letih nadgradili, saj smo harmonizatorju dihanja priključili še krepitev imunosti, spomina, hitro učenje tujih jezikov in še kaj. Temu bi lahko rekli kolateralna korist. S tem je naše podjetje postalo vodilno. Ne le v Sloveniji, tudi za matično nemško -poljsko podjetje. Metoda je znanstveno podprta, unikatna, zavarovana z avtorskimi pravicami, harmonizator dihanja pa patentiran, zato jo mora izvajati nekdo, ki je posebej za to izobražen, poznati mora fiziologijo, anatomijo, natančno mora vedeti, kako deluje človeški ustroj.«

Neskončni potencial

Podjetje Sita ima sedež v Rakovniku pri Medvodah. Poslovni prostori so urejeni v običajni stanovanjski hiši. »Namenoma smo jih uredili tako, da se ljudje počutijo prijetno in se laže sprostijo. Kot da bi prišli domov. Že v predprostoru se preobujejo v copate, odložijo prtljago, potem pa v ločenih prostorih poskrbimo zanje,« je povedal Miran Benedičič, Gašperlinova pa ga je dopolnila: »Ljudem s posebnimi napravami najprej izmerimo stopnjo koherentnega stanja, jih naučimo pravilno dihati, ko pa so v stanju globoke budne sproščenosti, imamo neskončen potencial za nadgradnjo, ki prinese številne pozitivne učinke. Treba je omeniti možgansko vitalnost, poslovno in osebno uspešnost, revitalizacijo telesa, odpravo nespečnosti, premagovanje razvad. Poleg boljše psihofizične kondicije metoda spodbuja tudi imunski sistem, poveča življenjsko moč in energijo, učinkovita pa je tudi pri rehabilitaciji bolezni srca in ožilja ter pri funkcionalnih in nevrotičnih motnjah. Za vsako delovanje je določen natančen protokol in postopek, preverjen in preizkušen v praksi. Predpripravo na vse to naši uporabniki navadno opravijo že doma. Vsakomur damo sinhronizator dihanja, stane manj kot malce boljša sončna očala, potem pa kakšen teden, deset dni, izgorel človek tudi ves mesec, dvakrat na dan po pol ure pridno vadi vdihe in izdihe. Tako k nam pride umirjen in pripravljen za nadaljnje delo. Seveda pa med umirjanjem nihče ni prepuščen sam sebi. Njegovo napredovanje redno spremljamo z uporabo naprav.«

V Evropi se je z metodo Sita srečalo že več tisoč ljudi. Po pomoč so prišli iz različnih razlogov. »Ozaveščeni menedžerji se že zavedajo, da so le sproščeni, z ustreznim znanjem opremljeni posamezniki delovno učinkoviti, s pridom pa metodo uporabljajo tudi športniki, zdravstveno koristi osebam pred operacijo, ki tudi po njej veliko hitreje okrevajo, prihajajo študentje pred pomembnimi izpiti, zagovori diplom, magisterijev, doktoratov ali pa igralci, kadar se morajo hitro naučiti zahtevno besedilo. Zelo pomaga tudi tistim, ki nimajo časa za dolgotrajno učenje tujega jezika. Metodo Sita lahko pri vsaki osebi preslikamo na njene potrebe in njen položaj,« je še poudaril Miran Benedičič.