Javnost je sita politične elite

Čas je za nove obraze, stari se morajo posloviti od politične arene, meni večina udeležencev revoltirane ankete.

Objavljeno
14. oktober 2013 15.54
Andrej Miholič, zunanja politika
Andrej Miholič, zunanja politika

Ljubljana − Med protestniki, ki so se konec lanskega leta začeli množično zgrinjati na ulice slovenskih mest, je bila ena najglasnejših zahtev odhod nekompetentne in koruptivne politične elite in njena menjava z novimi obrazi. Slabo leto pozneje rezultati naše revoltirane ankete kažejo, da se vzdušje v javnosti ni bistveno spremenilo.

V tokratni anketi, ki je, tako kot običajno, potekala od ponedeljka do ponedeljka, smo vas spraševali, ali se strinjate s pozivi po popolnem rezu z obstoječo politično elito. Čeprav se zdi poziv k tovrstni lustraciji, ki bi naenkrat pometla s celo generacijo politikov, precej radikalen, mu je pritrdila prepričljiva večina udeležencev, kar kaže, da tudi marčevska menjava vladne ekipe ni bistveno zmanjšala naveličanost javnosti nad ljudmi, ki so doslej vodili državo. Odhod sedanje politične elite tako podpirajo slabe štiri petine anketirancev (79 odstotkov), proti pa se je izrekla dobra petina, ki meni, da s tem ne bi rešili ničesar.

Pritrdilna mnenja prevladujejo tudi med tistimi, ki so izkoristili možnost utemeljitve svojega glasu. Dušan Vedenik tako podpira poziv k prelomu z dosedanjimi elitami, a obenem opozarja, da ga je mogoče doseči zgolj na volitvah, na katerih pa da zaradi sedanjega volilnega sistema na površje ne morejo priti resnični predstavniki ljudstva. Pogreša tudi alternativne rešitve oziroma stranke, brez katerih prevetritev vrst vladajočih ni mogoča. »Menim, da je stara garnitura, kriva ali ne, v zadnjih dvajsetih letih pokazala kaj zna, zato je čas, da dobijo priložnost mladi, preden vsi odidejo delat v tujino. Mladi so polni znanja, idej, samo treba jim je pustiti, da končno pridejo do vzvodov [oblasti] in da kaj naredijo,« tudi Peter Pečenko opozarja, da je skrajni čas, da v politiko vstopijo novi obrazi in z njimi nove ideje.

Vsi pa se ne strinjajo s tovrstnim posplošenim prelaganjem krivde za sedanje razmere na vse, ki so bili v zadnjih dveh desetletjih del vladajoče elite. »Naj se jim, tako kot vsem ostalim, krivda dokaže na sodišču, izbor drugih obrazov pa lahko naredimo na voliščih, kar je edino demokratično in pravično,« meni Marko Simsič.

Proračun za prihodnost, toda kakšno

V novi anketi, ki je na naši spletni strani objavljena od danes, smo se dotaknili predloga proračuna za prihodnji dve leti, ki ga je vlada že potrdila, zdaj pa ga čaka še obravnava v državnem zboru. Sprašujemo vas, ali se strinjate s kritikami proračunskega predloga, češ da daje preveč poudarka višanju dohodkov, premalo pa nižanju odhodkov? Oddajte svoj glas in ga utemeljite.