Revoltirana anketa: Neupravičeno kopičenje davčnega bremena

Vlada naj se pri uravnoteževanju proračuna namesto izmišljevanja novih davkov raje loti rezerv na odhodkovni strani.

Objavljeno
21. oktober 2013 15.25
bsa/poravnava
Andrej Miholič, zunanja politika
Andrej Miholič, zunanja politika

Nepremičninski davek, ki ga je vlada prejšnji teden poslala v parlamentarno proceduro, je močno razburil slovensko javnost in znova sprožil razprave o smotrnosti varčevalne politike. Mnogi namreč menijo, da bi se morala vlada bolj kot nalaganju novih bremen že dodobra izčrpanim državljanom posvetiti racionalizaciji javne porabe.

V revoltirani anketi smo vas tokrat spraševali, ali se strinjate s tovrstnimi kritikami protikriznega pristopa ministrske ekipe premierke Alenke Bratušek in velika večina udeležencev je temu pritrdila. Da vlada v svoji varčevalni ihti namenja preveč pozornosti višanju dohodkov, premalo pa nižanju odhodkov, meni 81 odstotkov vprašanih, slabi petini pa se zdi dosedanji pristop ustrezen.

»Glomazni državni aparat, preveč občin, potratno ravnanje z javnim denarjem, kriminal in še kaj so glavni problemi te države. Zato je vedno tako lačna denarja. Nihče noče, si ne upa ali ne zna očistiti Avgijevega hleva. Najlažje je vse to prevaliti na državljane,« je Franc Prešeren prepričan, da na odhodkovni strani proračuna obstaja še veliko rezerv, ki bi se jih morale lotiti oblasti. In zakaj tega ne storijo? »Ker je laže z davki in taksami ropati državljane in podjetja, kot se lotiti mučnega procesa ločevanja zrn od plevela v državni upravi, pravosodju, šolstvu itd. ter se izpostaviti 'sindiktaturi',« pravi Slavko Pezdir.

Kako realna je evropska socialna unija?

Politika brezkompromisnega zategovanja pasu pa povzroča težave tudi drugod po Evropi, predvsem na njenem jugu, ki v zadnjih letih najbolj boleče čuti posledice hude ekonomske krize in spodrsljajev njenih »reševalcev«. Evropska komisija je z namenom ublažitve negativnih učinkov tovrstne politike na začetku meseca predlagala socialni pakt, sveženj ukrepov, s katerimi bo poskušala ohraniti evropski model socialne države.

V novi anketi, ki je od danes objavljena na spletni strani Dela (delo.si/revolt), vas sprašujemo, ali menite, da bo tako zastavljeni projekt socialne unije uspel. Revoltirane ankete so namenjene spodbujanju razprave o skupni prihodnosti, zato oddajte svoj glas in ga utemeljite. Naj se vaše mnenje sliši.