Revoltirana anketa: Odločen ne sporazumu TTIP

Velika večina sodelujočih bi pogajanja ustavila, pa čeprav Slovenija to stori enostransko.

Objavljeno
12. maj 2016 13.08
shutterstock TTIP
Mo. B.
Mo. B.

O mnenju sodelujočih v Revoltirani anketi tokrat ne gre dvomiti − velika večina (več kot 68 odstotkov) bi jih pogajanja o čezatlantskem partnerstvu TTIP nemudoma prekinila, če je treba, tudi enostransko. Proti nadaljevanju sporazuma se je izreklo še skoraj 12 odstotkov sodelujočih, ki bi pogajanja prekinili, a le v dogovoru na ravni EU.

Nasprotnega mnenja je nekaj manj kot devet odstotkov sodelujočih, ki TTIP podpirajo, saj da bi slovenskemu gospodarstvu prinesel konkretne koristi. Nekaj več kot 11 odstotkov pa bi pogajanja nadaljevalo, a le če bi bila v to vključena tudi javnost.

Proti pogajanjem o TTIP so tudi tisti, ki v anketi niso le glasovali, ampak so svoj glas tudi utemeljili. Franc Prešeren tako meni, da je že samo skrivanje vsebine zadosten razlog, da državljani EU-sporazumu rečejo ne. »Skrivanje pomeni poskus manipulacije. Vsakdo, ki podpiše določen dokument, hoče poznati vsebino. Če ne poznaš vsebine, se kmalu znajdeš v težavah, ko te manipulator izsiljuje.« Zdenko Mali pa je prepričan, da sporazum prinaša prevlado korporacij in multinacionalk.

Prav zadnjim pa namenjamo novo Revoltirano anketo. Zanima nas, ali bi morala Slovenija prilagoditi svoja pravila tako, da bi postala bolj zanimiva za multinacionalke. DA, saj prinašajo nova delovna mesta in krepijo konkurenčnost, ali NE, saj za vsa podjetja veljajo enaka pravila oziroma bi s tem uzakonili izogibanje plačila davkov? Vabljeni k sodelovanju, svoj glas lahko tudi utemeljite.