F1: Hamilton zmagal v Austinu, dvoboj Vettel-Alonso se nadaljuje

Premierno dirko formule 1 v Austinu je dobil Britanec Lewis Hamilton. O naslovu prvaka bo odločala zadnja dirka v Sao Paolu.

18. november 2012 18.17
AUTO-PRIX-F1
Š. Ro., Delo.si

Austin - Pred premierno dirko formule 1 v Austinu so bile sicer vse oči uprte v Nemca Sebastiana Vettla (Red Bull) in Španca Fernanda Alonsa (Ferrari), glavna tekmeca za naslov prvaka. A je Nemcu na koncu zabavo pokvaril Britanec Lewis Hamilton. Vettel je končal na drugem, Alonso pa na tretjem mestu, zato se je dvoboj za naslov podaljšal še za teden dni oz. do zadnje dirke v Braziliji.

S prvega mesta je sicer štartal Vettel, ki je bil najboljši na vseh treningih in v kvalifikacijah. Družbo v prvi vrsti mu je delal Hamilton, kot tretji je začel drugi Red Bullov voznik Avstralec Mark Webber. Alonso je v kvalifikacijah dosegel deveti čas, na napredoval na osmo štartno mesto, ko je zaradi menjave dirkalnika najprej za pet mest na štartni listi nazadoval Francoz Romain Grosjean. Pred začetkom tekme se je nato Ferrari odločil še za taktično potez  in za Alonsa žrtoval še mesto Brazilca Felipeja Masse. Tako so mu uničili del na dirkalniku, ga mu zamenjali in potisnili pet mest nižje (namesto s 6. je štartal z 11. mesta). Massa je sicer dirko končal kot četrti.

V 42. krogu mimo rdečega bika

Poteza se je Ferrariju obrestovala. Alsono je z odličnim štartom takoj prehitel Nica Hülkenberga, Kimija Räikkönena in Michaela Schumacherja ter bil že v prvem krogu na četrtem mestu. Posredno je tekmecu v Ferrariju pomagal tudi Mark Webber, saj je dirkalnik drugega voznika Red Bulla odpovedal in je moral Avstralec že po prvi tretjini zapeljati ob stezo.

Hamilton je vztrajno sledil Nemcu na prvem mestu, ga vse resneje ogrožal in v 42. krogu tudi prehitel. Tako si je  tudi zagotovil svojo 21. zmago v karieri, bržkone zadnjo v dirkalniku McLarna. Britanec se namreč v novi sezoni seli v Mercedes.

Po radiu se je Vettel sicer pritoževal svoji ekipi, da je Hamilton vozil nevarno in se med prehitevanjem celo dotaknil njegovega dirkalnika. A pozneje se je zadovoljil z drugim mestom in ni več tvegal spopada za zmago.

»Prvi zmagovalec na tej stezi! Zelo sem srečen. Navijači so bili izjemni, hvala vam. Res smo doživeli zelo topel sprejem. Zame je bila to ena najboljših dirk, ali pa vsaj dirka leta,« je povedal Hamilton, ki so mu po zmagi V Teksasu nadeli kavbojski klobuk. »Že dolgo časa nisem zmagal. Ponosen sem na svoje moštvo in za vso podporo, ki so mi jo izkazali,« je še dodal.

Pred Brazilijo 13 točk prednosti

Vettel bi si lahko na nocojšnji dirki, ki je bila 100. v njegovi karieri, že zagotovil tretji zaporedni naslov prvaka, a mu ni uspelo. Tako pa bo na dirko v Sao Paulo čez teden dni prišel s prednostjo 13 točk, zdaj jih ima 273, Alonso pa 260. Red Bull si je ob tem že zagotovil naslov med konstruktorji. Po dirki v Teksasu ima namreč že dovolj prednosti (73 pred Ferrarijem) za tretjo zaporedno zmago po letih 2010 in 2011.

»Vesel sem za ekipo, zagotovili smo si lovoriko med konstruktorji. Hvala vsem v ekipi. Zdaj nas čaka le še ena pomembna naloga. Po današnji dirki kaže vse bolje,« je povedal 25-letni Nemec. Alonso bo imel namreč v Braziliji veliko težjo pot do naslova. Ob 13 točkah zaostanka namreč nemškemu dirkaču zdaj za trojno krono po letih 2010 in 2011 zadošča že četrto mesto, tudi če bi zmagal Ferrarijev dirkač. V tem primeru bi bila namreč oba izenačena, a ima Nemec več zmag (5-3), kar bi odločilo v njegovo korist.

VN ZDA:

1. Lewis Hamilton (VBr/McLaren Mercedes) 1:35:55,269 (povp. hitrost: 193,219 km/h);
2. Sebastian Vettel (Nem/Red Bull) + 0:00,675
3. Fernando Alonso (Špa/Ferrari) 0:39,229
4. Felipe Massa (Bra/Ferrari) 0:46,013
5. Jenson Button (VBr/McLaren Mercedes) 0:56,432
6. Kimi Räikkönen (Fin/Lotus) 1:04,425
7. Romain Grosjean (Fra/Lotus) 1:10,313
8. Nico Hülkenberg (Nem/Force India) 1:13,792