Moto gp: Pedrosa prekinil rekordni niz Marqueza

Na VN Češke v Brnu svetovni prvak v razredu moto gp Marc Marquez prvič na kolenih, saj je končal šele na 4. mestu.

17. avgust 2014 00.46
17. avgust 2014 13.00
MOTO-PRIX-CZE-MOTO GP
J. P., Delo.si

Brno - Velika nagrada Češke v Brnu, enajsta dirka v koledarju motociklističnega svetovnega prvenstva, je bila prelomna v razredu moto gp, v katerem je moral branilec lanskega šampionskega naslova Marc Marquez končno priznati premoč konkurenci in končati kar deset preizkušenj dolg rekordni niz nepremagljivosti. Zmage so se sicer še vedno veselili pri Hondi, le da je bil tokrat za tekmece prehiter Marquezov rojak Dani Pedrosa. Ta se je veselil svoje 26. zmage v elitnem motociklističnem razredu in prekinil daljše sušno obdobje, ki je trajalo natanko 13 dirk - vse od lanske velike nagrade Malezije.

Favorizirani mladi Španec Marquez je tokrat ostal povsem praznih rok: ne le, da ni zmagal, niti stopničk danes ni videl, kar se mu na zadnjih 33 dirkah, na katerih je prečkal ciljno črto, ni zgodilo nikdar. Tokrat je moral predse spustiti še dva resna tekmeca na yamahah, nekdanja večkratna svetovna prvaka Jorgeja Lorenza, ki je zasedel drugo mesto, in italijanskega velikana Valentina Rossija, ki je bil tretji, vendar pa se je na Češkem na zmagovalni oder povzpel šele prvič po letu 2009, ko je bil na tem prizorišču prehiter za vse.

Že pred dirko je bilo jasno, da če kje lahko pride do prekinitve Marquezovega zmagovitega niza, je to v Brnu, torej prizorišču, na katerem se 28-letni Pedrosa počuti najbolj domače. In res: Španec je še petič v zadnjih šestih poskusih vknjižil najmanj drugo mesto (le leta 2011 je odstopil), ponovil pa predlansko zmago pred fanatično množico čeških navijačev. S tem se je učvrstil na drugem mestu v skupnem seštevku svetovnega prvenstva, vendar pa ima za vodilnim rojakom in moštvenim kolegom še vedno velikih 77 točk zaostanka. Tretji je Rossi in četrti Lorenzo. Zdaj se bodo dirkači preselili na Otok, kjer jih čez 14 dni čaka preizkušnja na slovitem Silverstonu, ki bo zapečatila drugo tretjino sezone.

POTEK DIRKE

Na ogrevanju pred dirko je branilec naslova svetovnega prvaka Marc Marquez predse spustil prerojenega Jorgeja Lorenza in Andreo Doviziosa, kar pa seveda ni imelo nobenega vpliva na potek glavne preizkušnje v spektakularnih okoliščinah pred krepko več kot 100.000 dirkaškimi navdušenci.

Vendar pa favoriziranega mladega Hodninega Španca ni dobro izstrelilo s štarta, do konca prvega kroga je namreč izgubil kar pet mest, medtem ko sta bila v dvojnem vodstvu dirkača z ducatijema, Andrea Iannone pred Doviziosom. V ospredje, že do tretjega mesta, se je prebil Lorenzo, ki je ugnal tudi drugega Hondinega Španca Danija Pedroso. Za peto mesto se je Marquez na nož udaril s poškodovanim italijanskim veteranom Valentinom Rossijem, ki je stisnil zobe kljub poškodbi mezinca ob grdem padcu na sobotnem zadnjem treningu.

Že v drugem krogu pa Ducatijeva asa nista mogla več zadrževati napadov nekdanjega dvakratnega svetovnega prvaka, Yamahinega aduta Lorenza, ki je v zadnjem obdobju napolnil baterije in spremenil življenjski slog, sproščenost pa je prenesel tudi na stezo, kjer je, potem ko je prevzel vodstvo, pritisnil na plin in skušal ubežati konkurenci. No, Hondina Španca sta imela tudi svoje račune in Jorgeju nista dovolila, da bi preveč ušel.

Marquez je 18. krogov pred koncem vendarle našel pot do tretjega mesta mimo Iannoneja, s katerim sta tudi rahlo trčila, a se je svetovni prvak z brezkompromisnim prehitevanjem vendarle prebil mimo. Krog zatem pa se je moral Lorenzo posloviti od vodilnega položaja, komaj 158 centimetrov visoki malček Pedrosa ga je namreč po hitrem postopku ugnal in začel lov na prvo zmago med motociklistično elito po lanski Maleziji.

Po polovici preizkušnje sta bila Pedrosa in Lorenzo korak pred konkurenco, Rossi pa je začutil priložnost, se prilepil Marquezu na izpuh in ga tudi poslal v kozji rog. Favorizirani Španec je deloval nebogljeno kot že dolgo ne in ko se je v obračunu za tretje mesto podil za Yamahinim »doktorjem«, je bil njegov zaostanek za vodilnima vse obilnejši. Štiri kroge pred ciljem je Marquez že toliko zaostal za Rossijem, da je ostal domala brez možnosti za zmagovalni oder, če se seveda ne bi kaj nepredvidljivega zgodilo vodilni trojici.

V finišu do sprememb pri vrhu ni več prišlo. Lorenzo je sicer nizal boljše čase krogov kot vodilni Pedrosa, ki pa je rutinirano nadziral položaj na stezi in zadržal sekundo zaloge, kar je zadostovalo za 26. zmago v elitnem razredu moto gp. Tudi Rossi je uspešno zadržal stopničke, njegove prve na tem prizorišču po letu 2009, medtem ko je Marquez ostal brez zmagovalnega odra. To se mu na dirkah, na katerih je prečkal ciljno črto, ni zgodilo že od predlanske velike nagrade Italije!