MotoGP: Marquez na Sachsenringu tudi letos razred zase

Španec je na dirki za VN Nemčije zmagal že šesto leto zapored. Drugo mesto za Danija Pedroso, tretje za Valentina Rossija.

12. julij 2015 09.52
12. julij 2015 13.30
MOTO-PRIX-GER-MOTOGP
G. L., Delo.si

Sachsenring - Aktualni svetovni prvak Marc Marquez je na deveti dirki sezone vpisal šele drugo letošnjo zmago. Dirkač Honde je bil prepričljivo najboljši na dirki za VN Nemčije, kjer je nepremagan že zadnjih šest let. Dobil je zadnje štiri dirke v kraljevskem razredu motoGP, pred tem pa je dobil še dirki v razredih moto2 in moto3.

Drugo mesto je osvojil Marquezov moštveni kolega Dani Pedrosa, ki je tekom dirke ugnal tretjeuvrščenega Valentina Rossija (Yamaha). Še en dirkač Yamahe Jorge Lorenzo je po štartu celo vodil, a bil nato brez vsakršnih možnosti za stopničke, končal je na četrtem mestu.

»Od začetka sem se počutil dobro, naredil sem razliko, ki sem jo skušal ohranjati. Nadaljevati moramo z delom, saj si želim biti še boljši,« je po zmagi dejal zadovoljni Španec.

Poleg serijskega zmagovalca v Nemčiji sta bila s svojima rezultatoma zelo zadovoljna tudi preostala člana zmagovalnih stopničk. Pedrosa je s tem potrdil, da so težave s poškodbami roke preteklost, Rossi pa je spet povečal prednost na vrhu v skupni razvrstitvi svetovnega prvenstva.

Na prvem mestu ima sedaj 179 točk, Lorenzo je drugi s 166 točkami, Marc Marquez pa ima po današnji zmagi 116 točk.

Sezona se bo po poletnem premoru 9. avgusta nadaljevala v ameriškem Indianapolisu.

Potek dirke

Najboljši štart v deveto dirko sezone je uspel Jorgeju Lorenzu, ki je na štartu švignil mimo Marca Marqueza in v prvih ovinkih uspešno zadržal vodstvo. Aktualni svetovni prvak mu je sledil tesno za hrbtom, za njima je ostal tretji Španec Dani Pedrosa. Odličen štart je uspel tudi Valentinu Rossiju, ki je s šestega štartnega mesta do konca uvodnega kroga napredoval na četrtega.

Vodilna četverica se je od preostale konkurence močno odlepila že v uvodnih krogih. Posebej hiter je bil Rossi, ki je s časom 1:21.641 postavil prvi današnji rekord kroga. Zatem je prehitel Danija Pedroso in se povzpel na tretje mesto, a še do večje spremembe je prišlo povsem pri vrhu. Marquez je ugnal Lorenza in se nemudoma za nekaj metrov odlepil od preostale trojice.

Rossi je bil v njej najbolj napadalen, a mu Lorenzo ni želel kar tako predati drugega mesta. Marquez je vmes postavil nov rekord proge s časom 1:21.610 (kasneje še 1:21.530) in še dodatno ubežal tekmecem. O zmagi je zagotovo razmišljal tudi Rossi, zato je moral čimprej ugnati svojega najhujšega tekmeca v tej sezoni svetovnega prvenstva. Lorenza je nato vendarle prehitel in se podal na lov na vodilnega Španca.

Najpočasnejši izmed vodilnih je bil Lorenzo, ki je 20 krogov pred koncem padel že na četrto mesto. Precej hitrejši je bil Pedrosa, ki je v naslednjem krogu že ujel drugouvrščenega Rossija in ga začel ogrožati. Marquez je medtem nemoteno križaril zanesljivo na prvem mestu.

Njegovemu moštvenemu kolegu Pedrosi je 14 krogov pred koncem uspel dober napad na Doktorja, s katerim ga je brez vsakršnih težav prehitel. Tekmeca sta ostala blizu skupaj tudi v naslednjih krogih, medtem ko jima je Marquez 10 krogov pred koncem bežal kar za štiri sekunde in pol.

Pedrosa se je štiri kroge pred koncem odločil, da je heca dovolj, zato je potegnil in s sijajnim krogom pobegnil Rossiju na varnejšo razdaljo. Če je bil zmagovalec današnje dirke že davno odločen, si je torej Pedrosa drugo stopničko zagotovil v finišu dirke. Rossi je bil zadovoljen tudi s tretjim mestom, navsezadnje je spet povečal svojo prednost v skupnem seštevku svetovnega prvenstva.

Simeon in Kent najboljša v šibkejših razredih

Belgijski motociklist Xavier Simeon je prišel do svoje prve zmage v karieri v razredu moto2. Drugo mesto je zasedel vodilni v skupnem seštevku, Francoz Johann Zarco, tretji je bil Španec Alex Rins (vsi Kalex).

V najšibkejšem razredu moto 3 je slavil kdo drug kot Britanec Danny Kent. Na Sachsenringu sta se za njim razvrstila Španec Efren Vazquez in Italijan Enea Bastianini (vsi Honda). 21-letni Kent je v tej sezoni slavil že na petih dirkah in prepričljivo vodi v skupni razvrstitvi.