Atletsko SP: vendarle padel tudi svetovni rekord, Jamajčani odpihnili tekmece

Ameriški deseterobojec Ashton Eaton je z 9045 točkami izboljšal svojo rekordno znamko. Usainu Boltu še tretje zlato.

29. avgust 2015 07.06
China Athletics Worlds
Š. Ro., Delo.si

Peking - Na atletskem svetovnem prvenstvu sta na sporedu še zaključna dneva, ki pa bosta minila brez slovenskih nastopov. V metu kopja je namreč Martina Ratej izpadla že v kvalifikacijah in s tem tudi zaokrožila nastope osmerice slovenskih atletov v Ptičjem gnezdu. Za najboljšo uvrstitev je s prebojem v finale in končnim 13. mestom poskrbel mlafi skakalec s palico Robert Renner, nekdanji svetovni mladinski prvak in letošnji evropski prvak za mlajše člane, ki je v kvalifikacijah s 5,70 metra izboljšal svoj slovenski rekord. Z uvrstitvijo v polfinale teka na 200 m je presenetila tudi Maja Mihalinec.

Prva kolajna za Slovaško

V Pekingu so danes podelili osem kompletov odličij, prvega od njih je v hitri hoji na 50 km osvojil 32-letni Slovak Matej Toth in s časom 3:40:32 osvojil prvo zlato kolajno za Slovaško v zgodovini SP. »Počutim se kot prvak. Teh 50 km je bilo morda najlažjih v mojem živjenju. Spisal sem zgodovino. Ves čas sem mislil le na hčerki in ženo, ki so doma,« je povedal po zmagi. Srebro je osvojil Avstralec Jared Tallent (3:42:17), bron pa Japonec Takayuki Tanii (3:42:55). Branilec naslova Irec Robert Heffernan je bil peti (3:44:17).

Veliko pozornosti je požel tudi Španec Jesus Angel Garcia. Pri 45 letih je osvojil deveto mesto s svojim rekordom sezone (3:46:43). Nastopil je že na svojem dvanajstem SP in dosegel svojevrstni rekord, izpolnil pa tudi olimpijsko normo. Vse od prvenstva v Stuttgartu leta 1995, ko je tudi postal svetovni prvak, je bil vedno med udeleženci in pri tem krojil svetovni vrh hitre hoje. »Še vedno me veseli ta šport, še vedno se rad borim za medalje. Preprosto, še vedno se počutim tako, kot sem se na svojem prvem SP pred več kot dvema desetletjema. Toda jasno, telo ni več takšno, kot v mladosti, zato sem moral prilagoditi treninge,« je dejal Garcia.

Farahu spet oba naslova

Zlato kolajno je med dekleti v teku na 800 m osvojila Belorusinja Marina Arzamasova, s časom 1:58,03 zmagala je pred Kanadčanko Melisso Bishop (1:58,12), tretja je bila branilka naslova Kenijka Eunice Jepkoech Sum (1:58,18), sicer tudi lastnica najboljšega izida sezone.

Znova je navdušil Britanec Mo Farah in zlati kolajni na 10.000 m dodal še naslov na pol krajši razdalji. Predzadnji dan prvenstva v kitajski prestolnici je slavil še na pet km (13:50,38). Zlati dvojček mu je sicer uspel že na OI v Londonu, pa tudi na zadnjem SP v Moskvi in na lanskem EP v Zürichu. Srebro je tokrat pripadlo Kenijcu Calebu Mwangagi Ndikukju (13:51,75), bron pa Etiopijcu Hagosu Gebrhiwetu (13:51,86).

Vlašićeva v solzah

Napet je bil tudi finale deklet v skoku v višino. Za zlato sta se udarili Hrvatica Blanka Vlašić in Rusinja Marija Kučina, slednja je naslov osvojila ob premagani višini 201 cm. Bron je osvojila Rusinja Anna Čičerova.

Lanska dvoranska svetovna prvakinja Kučina je pred skoki na 2,03 m, ko ni bila uspešna, vseh šest prejšnjih višin opravila v prvih poskusih. Vlašičeva je popravljala le enkrat in to na njeni drugi višini 1,92 metra, Čičerova pa dvakrat, na 1,97 in 2,01 m.

Vlašičeva je v Pekingu, kjer je bila druga že na OI 2008, osvojila svoje drugo srebro na SP, bila pa je že dvakrat svetovna prvakinja (2007 in 2009). Čičerova je bila v Londonu pred tremi leti na OI zlata, svetovna prvakinja je postala leta 2011, ima pa še po dve srebrni in bronasti medalji s SP.

Nov svetovni rekord

Tik pred koncem prvenstva so v Ptičjem gnezdu le dočakali tudi tako želeni svetovni rekord. V deseteroboju ga je osvojil Američan Ashton Eaton, potem ko je uprizoril izjemen šprint v teku na 1500 m z 9045 točkami pa postavil novo najboljšo znamko v tej disciplini. Izmučen se je sesedel v cilju, potem ko je v zadnjih metrih lovil drugo mesto in Alžirca Larbija Bourrado. V zadnji etapi deseteroboja je bil sicer najboljši Japonec Akihiko Nakamura, skupno pa je Eaton z rekordno bero točk prehitel Kanadčana Damiana Warnerja (8695), tretji je bil Nemec Rico Freimuth (8561).

Eaton je za šest točk popravil svoj svetovni rekord, ki ga je leta 2012 postavil na ameriškem državnem prvenstvu v Oregonu.

Malachowski le dočakal zlato

V metu diska je zmagal Poljak Piotr Malachowski. Tekmece je ugnal z metom 67,40 m in po dveh srebrnih kolajna na SP 2009 in 2013 ter olimpijskih igrah v Pekingu 2008 le prišel zlatega odličja na velikih tekmovanjih.

Drugi je bil Philip Milanov z belgijskim rekordom (66,90 m), tretji pa Poljak Robert Urbanek (65,18 m). Trikratni svetovni prvak Nemec Robert Harting zaradi operacije križnih vezi ni branil naslova.

Boltu še tretje zlato, že 11. na SP

Za vrhunec dneva sta poskrbeli štafeti na 4 x 100 m. Po pričakovanjih so v ženski konkurenci slavile Jamajčanke in ubranile naslov. S časom 41,07 s so za las zgrešile svetovni rekord, postavile pa nov rekord prvenstev. Druge so bile olimpijske prvakinje Američanke (41,68), tretje pa z državnim rekordom tekačice Trinidada in Tobaga (42,03). Shelly-Ann Fraser-Pryce je tako v zadnji predaji jamajške četverice po slavju na 100 m osvojila še svojo drugo zlato kolajno na tem SP.

Sledila je še težko pričakovana moška štafeta s prvim zvezdnikom prvenstva Jamajčanom Usainom Boltom. Kajpak je bil z rojaki prvi favorit, v kvalifikacijah, kjer sicer ni tekel, so namreč njegovi rojaki Nesta Carter, Asafa Powell, Rasheed Dwyer in Nickel Ashmeade s 37,41 postavili letošnji najboljši izid na svetu. Bolt je tako napadel že svojo tretjo zlato kolajno na tem prvenstvu in skupno 11. na svetovnih prvenstvih ter jo tudi zanesljivo osvojil. Že Čarter je začel zelo hitro, dobro nadaljeval Powell, Ashmeade je predal na drugem mestu, nato pa je Bolt v nekaj metrih ustvaril veliko razliko in s časom 37,36 zanesljivo priboril nov naslov.

A Ptičje gnezdo tokrat ni vzklikalo zaradi Jamajčanov, navdušila je namreč domača štafeta, Youxue Mo, Zhenye Xie, Bingtian Su in Peimeng Zhang so osvojili zgodovinski bron (38,01). Drugi so bili Američani s časom 37,77.

Bolt je tako v Pekingu zaokrožil izjemno obdobje, ki ga je začel prav v Ptičjem gnezdu na OI 2008. Odtlej je na velikih tekmovanjih pobral vse šprinterske naslove (na 100, 200 in 4 x 100), ušla mu je le kolajna na SP 2011 v Daeguju, ko je bil diskvalificiran v teku na 100 m.