Daleč od popolnega nastopa in finala

Gimnastično svetovno prvenstvo v Glasgowu: slabi slovenski nastopi v kvalifikacijah, Bertoncelj brez olimpijskih iger.

Objavljeno
26. oktober 2015 10.47
Sašo Bertoncel Ljubljana 18.4.2014
Saša Verčič, šport
Saša Verčič, šport
Glasgow – Ko je Sašo Bertoncelj v kvalifikacijah svetovnega prvenstva seskočil s konja z ročaji, je dobro vedel, da s tako želenim finalom in morda v njem tudi kolajno ne bo nič. Z orodja sicer ni padel, a njegova sestava je bila preveč »spackana«, kot bi dejali v gimnastičnem žargonu, da bi lahko upal na nadaljevanje SP.

Čeprav sta imela v zadnjih dneh Bertoncelj in Alen Dimic zdravstvene težave, v slovenskem taboru ciljev niso zniževali, ostajali so pri dveh uvrstitvah na predolimpijski turnir, v sinočnjih kvalifikacijah pa nihče od naših ni izpolnil želja selektorja Sebastijana Piletiča. Bertoncelj se je bil zavoljo bolečin v komolcu, ki so mu preprečile tudi nekaj treningov, s pomočjo protibolečinskih tablet pa je le lahko nastopil, prisiljen predstaviti z lažjo različico svoje sestave. Torej namesto izhodiščne ocene 16,800 je bila ta 16,500. »Te letos nisem izvajal na tekmah, a znam jo in ne potrebujem njenih ponovitev,« je dejal na novinarski konferenci pred odhodom v Glasgow. A četudi naj bi jo lahko naredil »sredi noči«, so se zdaj okoliščine spremenile. Težave na konju so se vrstile od začetka, tri so bile malce večje in sodniki so mu odbili kar 1,8 točke za izvedbo. Po njegovem nastopu je bila ocena 14,700 dovolj za 8. mesto in dvomov ni bilo – Bertoncelj se lahko poslovi od sanj o kolajni in posledično tudi o nastopu na olimpijskih igrah 2016.

»Vedel sem, da bi moral za finale to sestavo izvesti popolno, a sem takoj začel izgubljati desetinko za desetinko. Možnosti, da bi jo naredil tako dobro, da bi se prebil med osmerico, so vsekakor bile, a po vseh težavah, ki so me pestile, bi potreboval nekaj sreče, te pa ni bilo. Zaradi komolca bi moral biti vseskozi na idealni poti, takoj ko se moram reševati iz zagate, se vse še dodatno zaplete, saj je potrebna velika previdnost pri prijemih,« je po kvalifikacijskem izpadu dejal Bertoncelj, pri čemer še ni bil tako zelo razočaran: »Vsekakor sem manj, kot sem mislil, da bom. Zavedal sem pač se, da so se mi v zadnjih dveh tednih možnosti za finale močno zmanjšale, še pred mesecem pa o tem nisem dvomil. Razčistil sem pri sebi, da se lahko zgodi tudi to, kar se je. Seveda bi bil zelo vesel, če bi bil razplet drugačen, a tudi tako sem, da je vsaj vsega konec, da lahko neham uživati tablete, odkrijem vzrok zadnjih težav in si tudi malce odpočijem.«

Tudi Dimic (spet) ni nastopil, kot so v naši reprezentanci pričakovali. Večino dela je sicer opravil korektno, na bradlji, ki je sicer njegovo najbolj zanesljivo orodje, pa je padel pri seskoku, kar bi mu na koncu kaj lahko odneslo nastop na olimpijskih igrah. Spomnimo, brez njega je za las – in po nepotrebnih napakah – ostal že dvakrat. Skupno je včeraj v mnogoboju zbral 80,165 točke, Piletič je pred prvenstvom ocenjeval, da bo za predolimpijski turnir potrebnih med 81 in 82, koliko bo zares, pa bo jasno danes pozno zvečer, ko bo kvalifikacije končala še zadnja skupina. »Bojim se, da to ne bo dovolj, čeprav so nekateri, ki so zbrali približno enako točk, optimistični. A dokler ne bo zadnjih nastopov, zadnjih izračunov, ne bo dokončno jasno,« je pojasnil Piletič ter po slabem slovenskem dnevu dodal: »Ne, to ni tisto, kar smo si želeli, načrtovali.«

Za nameček se je nastop povsem ponesrečil Roku Klavori, za katerega je Piletič načrtoval, da bi lahko z oceno okoli 15,200 pristal tudi okoli 20. mesta. No, po padcu pri prvi diagonali (in nato še ob koncu) je bilo to nedosegljivo, Klavora bo z oceno 12,566 točke pristal povsem pri repu uvrščenih. Vprašanje, če bi se tako slabo izkazal drugi slovenski specialist za parter Žiga Šilc, ki je letos zmagal v skupnem seštevku svetovnega pokala, četudi novinarji pogosto slišimo, da ne cenimo dovolj tega tekmovanja, pa je Klavora vseeno dobil prednost pred njim za pot na SP …