Porte dobil peto etapo in prevzel skupno vodstvo

Avstralski kolesar Richie Porte je na dirki Pariz-Nica po samostojnem pobegu dobil peto etapo, Špilak napredoval na 7. mesto.

08. marec 2013 17.42
CYCLING-TOUR/
D. A., D. O., Delo.si

Nica/Pariz - Avstralec Richie Porte (Sky) je zmagovalec pete etape kolesarske dirke Pariz-Nica. Na 176 km dolgi preizkušnji od Chateauneuf-du-Papa do La Montagne de Lura je imel 26 sekund naskoka pred Rusom Denisom Menčovom, sotekmovalec slednjega v ekipi Katjuše Simon špilak je bil deveti.

Avstralski kolesar je po samostojnem pobegu v zadnjih kilometrih zmagovito končal etapo z napornim zaključnim vzponom. Na tretjem mestu je etapo končal doslej vodilni Američan Andrew Talansky (Garmin), ki pa je moral skupno vodstvo zdaj prepustiti prav Porteju, po novem ima 32 sekund zaostanka, piše STA.

Špilak je v cilj prikolesaril v času Talanskega, drugi slovenski kolesar na dirki Borut Božič (Astana) je bil z 20 minutami zaostanka 116. Skupno je Špilak zdaj na sedmem mestu, za Portejem zaostaja 53 sekund, Božič pa je 94. (+ 0:30:40).

Predstavili rumeno majico jubilejnega Toura

Največja preizkušnja v kolesarstvu, dirka Tour de France, bo letos praznovala že stoto izvedbo. Jubileju primerno so se organizatorji potrudili tudi z oblikovanjem rumene majice, ki jo bo julija nosil vodilni kolesar.

Francoski proizvajalec športnih oblačil Le Coq Sportif je letošnji rumeni majici dodal lažen ovratnik, ki spominja na njihovo prvo majico, izdelano leta 1951. Na sprednjem delu majice je odtis ustanovitelja dirke Henrija Desgrangesa, na rokavu pa simbol otoka Korzika, kjer se bo dirka, ki bo prvič po letu 2003 potekala le znotraj francoskih meja, 29. junija tudi začela.

S skrbno oblikovano majico želijo obeležiti tako bogato preteklost Toura, kot tudi poskrbeti za spektakularnost te prestižne kolesarske preizkušnje. Za to naj bi poskrbela tudi finalna etapa s ciljem na Elizejskih poljanah, ki bo prvič v zgodovini dirke potekala pod žarometi.

Izidi 5. etapa (Chateauneuf-du-Pape - La Montagne de Lure, 176km)