SP v atletiki: Bolt pobegnil in ostal brez zlate kolajne!

Jamajški atlet Usain Bolt je v finalu teka na 100 m na SP v Daeguju prehitro štartal in ostal brez zlate kolajne.

28. avgust 2011 09.07
Š. Ro., Delo.si

Daegu - Drugi dan svetovnega atletskega prvenstva v Daeguju je bil v znamenju finalnega teka na 100 m, kjer je za največjega favorita veljal svetovni rekorder in aktualni prvak, Jamajčan Usain Bolt. Ker je tekmece kot za šalo premagoval v predtekmovanju in polfinalu, je bilo hitro  jasno, da bo v boju za zlato kolajno brez resne konkurence.

A je v finalu sledil šok, saj je Bolt vseeno ostal brez odličja! Zaradi prehitrega štarta si je namreč branilec naslova iz Berlina 2009 prislužil rdeči karton in bil diskvalificiran. Novi svetovni prvak v teku na 100 m je tako s časom 9,92 s postal njegov rojak Yohan Blake.

Bolt se je hitro zavedel svoje napake, za tem pa nemočno slekel majico in odšel s prizorišča. Jamajčan tako ni uspel ponoviti podviga Američanov Carla Lewisa in Mauricea Greena, ki sta doslej edina ubranila svetovna naslova na 100 m. Vseeno mu na tem prvenstvu ostaja še boj na 200 m in 4 x 100 m.

»Solz ne bo. Sem OK.«

Na to se je skušal osredotočiti tudi Bolt, ki je po napaki stopil pred novinarje. »Čakate na solze,« je kratko vprašal novinarje Bolt in nato sam odgovoril: »Ne bo jih. Sem OK.«

»Ne najdem besed, s katerimi bi lahko opisal današnje bliskovito dogajanje. Bolt je bil na sosednji progi, ko je bil diskvalificiran. Bil sem šokiran. Uspelo se mi je zbrati in sem nato prehitel Kima Collinsa (svetovnega prvaka leta 2003). Moral sem zmagati, tudi za Bolta. Uspelo mi je in to je moj najlepši trenutek v karieri,« je dejal 21-letni Blake po svojem prvem velikem zmagoslavju.

V Daeguju je bil Bolt še v večji vlogi favorita kot običajno, saj so na prvenstvu zaradi poškodb manjkali trije najhitrejši v tej sezoni: Jamajčana Asafa Powell (9,78) in Steve Mullings (9,80) ter Gay (9,79). Bolt je šele sedmi na lestvici (9,88).

Razočaran tudi Bekele

V Daeguju pa je »padel« še eden od favoritov. V teku na 10.000 m je brez uvrstitve ostal svetovni rekorder in štirikratni zaporedni prvak Etiopijec Kenenisa Bekele.Olimpijski zmagovalec iz Pekinga je odstopil po šestih kilometrih. Bekele se sicer šele vrača po poškodbi, tekmoval pa ni že vse od januarja 2010. »Mislil sem, da bom lahko tekmoval. Nekaj časa je kazalo dobro, ritem ni bil prehud, vendar pa poškodovana mišica ni zdržala,« je pojasnil Bekele svoj neuspešen lov na peto zlato kolajno s SP na tej razdalji. Zmagal je njegov rojak Ibrahim Jeilan, ki je šele 15 metrov pred ciljem prehitel v Somaliji rojenega Britanca Mohameda Faraha.

V skoku v daljino je zlato ubranila Američanka Brittney Reese, srebro je osvojila Rusinja Olga Kučerenko s 6,77 m v četrti seriji, Latvijka Ineta Radevica pa je s 6,76 m prav v zadnji seriji prišla do brona

Dvodnevno tekmovanje deseterobojcev je na prvem mestu končal Američan Trey Hardee, ki je zbral 8607 točk in za obrambo naslova ugnal rojaka Ashtona Eatona (8505), tretji pa je bil Kubanec Leonel Suarez (8501).

V metu diska so se za odličja borile tri atletinje, največ pa sta v drugi seriji pokazali Kitajka Yanfeng Li, ki je zmagala s 66,52 m, pred Nemko Nadine Müller (65,97). Kubanka Yarelis Barrios je za bron v tretji seriji vrgla 65,73 m.

In če je Kenija v soboto, prvi dan SP osvojila vseh šest možnih odličij, se je drugi dan začel po ruskih notah. V hitri hoji na 20 km je naslov ubranil Rus Valerij Borčin (1:19:56), srebro je osvojil njegov rojak Vladimir Kanajkin (1:20:27), bron pa Kolumbijec Luis Fernando Lopez (1:20:38), poroča STA.

Šutejeva brez finala

Od slovenskih atletov je danes na SP nastopila le Tina Šutej v skoku s palico. V kvalifikacijah je s 4,40 metra osvojila 21. mesto in zgrešila uvrstitev v finale. Zanj bi morala slovenska rekorderka v prvem poskusu preskočiti 4,50 m, piše STA.

»Zelo sem si želela priti v finale, vendar mi ni uspelo. Zadovoljna sem bila z ogrevanjem in tudi začetnimi višinami, na 4,40 in 4,50 pa se mi je zalomilo. Nisem stabilna v zaletu, vsak skok je drugačen in zato sem imela težave pri izbiri palice. Zato velikokrat izbiram palice in na njih nastavljam različne globine,« je bila razočarana Šutejeva. Na 4,10 in 4,25 m je bila uspešna prvič, ko pa je bilo videti, da bo tako tudi nadaljevala, pa je letvico na 4,40 zmogla v drugem poskusu, na 4,50 pa je bila trikrat neuspešna.

»Ni odločal neuspešen prvi skok na tekmi. To me ni zmedlo in nisem imela občutka, da ne bi zmogla preskočiti višine. Žal pa v zaletu nisem konstantna in mi to povzroča težave,« je dodala 22-letna slovenska rekorderka in nekdanja mladinska svetovna podprvakinja.