Za konec pet ameriških kolajn, Bilesova še dvakrat zlata

Američanka Simone Biles je junakinja zadnjega dne svetovnega prvenstva v gimnastiki, saj je osvojila še dve zlati kolajni.

01. november 2015 15.14
01. november 2015 18.10
GYMNASTICS-WORLD/
G. L., Delo.si

Glasgow - Svetovno prvenstvo v športni gimnastiki, ki se je pravkar končalo v škotskem Glasgowu, bo v najlepšem spominu ostalo ameriški najstnici Simone Biles. Šele osemnajstletna šampionka je zadnji dan prvenstva osvojila še zlati kolajni na gredi in parterju, ameriški uspeh pa so dopolnili Danell Leyva s srebrom na drogu, Donnell Whittenbrug z bronom na preskoku in Margaret Nichols z bronom na parterju.

Bilesova je na Škotskem osvojila kar štiri zlata odličja ter bronasto na preskoku, s čimer se je zapisala v zgodovino tega športa. Skupno je namreč na svetovnih prvenstvih osvojila že kar deset zlatih kolajn, kolikor jih nima še nobena telovadka, ter po dve srebrni in bronasti. S tem je prehitela Rusinjo Svetlano Horkino, Romunko Gino Gogean in Lariso Latinino, ki imajo po devetnajžlahtnejših odličij. Vse pa imajo večje število preostalih kolajn od mlade Američanke.

Ta je danes slavila na na gredi in parterju. Na prvem orodju je prejela oceno 15,358 in bila za kar 1,025 točke boljša od srebrne Nizozemke Sanne Wevers ter za 1,225 točke od bronaste Nemke Pauline Schäfer. Na parterju je Bilesova prejela oceno 15,800, s čimer je prehitela Rusinjo Ksenijo Afanasevo (15,100) in rojakinjo Nicholsovo (15,000).

Veliko pozornosti je bilo danes usmerjeno tudi proti moški tekmi na preskoku, kjer je naslov svetovnega prvaka ubranil Se Gwang Ri iz Severne Koreje. Z oceno 15,450 je za pičlih 50 tisočink premagal legendarnega 40-letnega Romuna Mariana Dragulescuja, ki je osvojil svoje deseto odličje na SP, prvo po letu 2009. Bron je osvojil Američan Donnell Whittenburg (15,350).

Na bradlji je bil najuspešnejši Kitajec Hao You, ki je z oceno 16,216 ugnal lanskega svetovnega prvaka, Ukrajinca Olega Vernjajeva (16,066), tretji je bil Azerbajdžanec Oleg Stepko (15,966).

Povsem ob koncu programa 46. SP je navdušil tudi Japonec Kohei Učimura, ki je bil z oceno 15,833 najboljši na drogu. Drugi je bil Američan Danell Leyva (15,700), tretji pa Kubanec Manrique Larduet (16,600).

V Glasgowu zadovoljni z obiskom

Svetovno prvenstvo v Glasgowu si je skupno ogledalo 65.000 gledalcev, s čimer so pri mednarodni zvezi zelo zadovoljni. Kot je za agencijo dpa povedal vodja organizacijskega komiteja Colin Hartley, so prireditelji prodali 55.000 vstopnic, preostali del pa so razdelili med šolarje.

Rekord glede obiskanosti tako ostaja v rokah Stuttgarta, kjer si je SP leta 2009 ogledalo kar 80.000 gledalcev. Omenjeno nemško mesto bo nov mejnik lovilo leta 2019, ko bo znova priredilo svetovno prvenstvo. Pred njim ta naloga čaka Montreal (2017) in Doho (2018).

Brez rekorda v Glasgowu vseeno ni šlo. Zanj je poskrbela 40-letna Uzbekistanka Oksana Čusovitina, ki je opravila že s svojim 19. svetovnim prvenstvom. S tem pa njenih ambicij ni konec. »V Riu bi rada nastopila še na svojih sedmih igrah,« je o ciljih pred olimpijsko sezono povedala izkušena telovadka. Svojo kariero je začela kot reprezentantka Sovjetske zveze, nadaljevala z zastopanjem Skupnosti neodvisnih držav, sedaj pa predstavlja Uzbekistan. Vmes je med letoma 2008 in 2012 nastopala tudi pod zastavo Nemčije, kjer še vedno tudi živi.