Poloma z velesilo ni bilo, a tudi možnosti za podvig ne. Danes ob 16.15 zelo pomemben nastop za obstanek med elito.

08. maj 2015 01.40
ICEHOCKEY-WORLD/
Siniša Uroševič, poročevalec

Ostrava – Po pričakovanju so sinoči hokejisti slovenske reprezentance doživeli četrti poraz na letošnjem SP, tokrat s Finsko, ki je doslej v ostravski skupini pokazala največ. Precej pomembnejši glede končnega razpleta bo za slovenske rise današnji boj z Norvežani, ob 16.15. Zato se bo v vrata vrnil udarni čuvaj mreže Robert Kristan.

Po prostem dnevu je včeraj napočil čas za novo snidenje slovenskih hokejistov z občinstvom v ostravski areni, čustva so se po razburljivem boju in nato porazu s Slovaki umirila, ozračje sinoči le ni bilo tako ognjevito kot ob omenjenem prejšnjem nastopu in navzočnosti domala 9000 privržencev Mariana Gaborika in soigralcev. Na ledu pa je bilo kmalu jasno in tudi že vnaprej pričakovano, komu bodo tokrat pripadle vodilne vloge – finskim reprezentantom, lani bronastim na OI in nato še svetovnim podprvakom.

Risi so se do včerajšnjega večera le dvakrat na prvenstvih pognali v lov za plenom iz dežele, ki že desetletja sodi med hokejske velesile, obakrat ostali brez njega, uvodne minute včerajšnje tekme pa so hitro potrdile, da razlika med moštvoma še vedno obstaja. A kako naj bo tudi drugače, ko skupno kar 17 reprezentantov Finske prihaja iz dveh najmočnejših klubskih tekmovanj na ledenih ploskvah, NHL in KHL, selekcija pri domačih moštvih je izjemna, pri pristopu reprezentančnega vodstva pa ne glede na rating tekmeca ni zaznati vzvišenosti. Slovensko vrsto še posebej dobro pozna Kari Savolainen, zdaj vodja finske izbrane vrste, zadnja leta še Kopitarjev sodelavec v slovenskem strokovnem štabu.

Pri naši vrsti je pričakovano uvodno priložnost dočakal vratar Gašper Krošelj, tudi premik Jana Muršaka iz udarnega napada k tretjemu ni predstavljal senzacije. Ni nujno, da bi moral nenehno igrati z Anžetom Kopitarjem, tretja naveza z Alešem Mušičem in Žigo Pancetom je tako dobila novo moč.

Vendar pa so severnjaki že od uvodnih minut v svojem slogu silovito pritisnili, novinec pred slovensko mrežo je soigralce obvaroval prejetih golov, pri priči je bilo škoda, da Anže Kopitar uvodne nevarnejše akcije ni kronal z golom. Zadeli pa so nato zelo hitro, dvakrat v presledku 41 sekund, finski hokejisti. Uprizorili so nekaj hitrih akcij, pri prvem golu pa spretno izkoriščali gnečo pred vrati in vztrajali pri odbitih ploščkih. Pri slovenski vrsti doslej na tem prvenstvu te kakovosti še ni zaznati, silno bi bila dobrodošla ob današnjem dnevu D proti Norveški. Dejansko je pri vseh štirih golih, tako tudi uspešni akciji z igralcem več, odločala kakovost, ta pa je pri dvakratnih svetovnih prvakih, razumljivo, na visoki ravni. Slovenski poskusi so bili sinoči redki, razmerje strelov 24:7 za leve s severa je že po dveh tretjinah jasno razkrivalo, kdo je aktivnejši. Finci so s tesnim pokrivanjem in hitrim drsanjem slovenski vrsti postavili previsoko oviro.

Zadnja tretjina kaj prida podobe na ledu ni spremenila, resda so tudi slovenski hokejisti zadihali, nekajkrat igro premaknili v tekmečevo tretjino, Pekka Rinne v vratih Finske se ni dal. Poraz št. 4 je bil pričakovan, ostajal je le grenak okus po kakšni zapravljeni priložnosti v prejšnjih dneh ...

IZJAVE PO TEKMI

Matjaž Kopitar, selektor Slovenije: »Spet smo igrali proti kakovostnem moštvu, drsalno močnemu in predvsem zelo discipliniranemu. To je bila za nas dobra odskočna deska pred nadaljevanjem turnirja, v katerem pa moramo izboljšati nekatere značilnosti hokejske igre. Tudi na tej tekmi pri reakcijskem času nismo blesteli, sledijo napake in zato tudi prejeti goli.«

Gašper Krošelj, vratar: »Zadovoljen sem z opravljenim na svoji premieri, nasproti so bili vendarle vrhunski hokejisti. A približujemo se jim iz leta v leto in če bomo obstali med elito, se lahko na njih še bolje pripravimo ter jih naslednje leto tudi presenetimo.«

Kari Jalonen, selektor Finske: »Zelo dobro smo opravili delo proti Slovencem, vse štiri peterke so trdo delale, dva prosta dneva sta nam dobro dela za nabiranje novih moči. Seveda pa je bilo tudi zelo pomembno, da smo hitro dosegli dva gola.«