SP skupine A: Švicarji še do tretjega skalpa hokejske velesile

Nemška reprezentanca je proti Slovaški doživela še tretji zaporedni poraz (3:2), Švicarji so presenetili tudi Češko (5:2).

06. maj 2013 15.49
ICEHOCKEY/WORLD
D. O., Delo.si

Stockholm, Helsinki - Ponedeljkove dvoboje na svetovnem prvenstvu elitne divizije sta začeli Slovaška in Nemčija, do druge zmage na tem SP so prišli slovaški hokejisti, ki so bili boljši s 3:2. Nemci so dvakrat povedli, toda Slovaki so vsakič uspeli odgovoriti z novim golom in jim prizadejali že tretji poraz na tem turnirju.

Na drugi tekmi v skupini H so gostitelji Finci v domači dvorani Hartwall Areni s 3:1 odpravili Francijo in tako ostajajo še neporaženi. Pri gostiteljih je bil tokrat razpoložen Juhamatti Aaltonen, ki je dosegel gol in imel tudi podajo, med strelce sta se vpisala še Janne Pesonen in Ville Viitaluoma. Edini gol za galske peteline je zabil Pierre-Edouard Bellemare.

Dvoboj se je sicer začel zaspano, saj po polovici tekme nobena od reprezentanc ni uspela zabiti gola. Bolj nevarni so bili sicer Finci, ki pa niso uspeli streti trde obrambe francoskih tekmecev. Pesonen je v 35. minuti ob igralcu več vendarle uspel premagati francoskega vratarja Fabricea Lhenryja, le 38. sekund kasneje je nov gol zabil še Aaltonen. V 41. minuti je nekaj upov za preobrat v francoski tabor vrnil Bellemare (2:1), toda osem minut kasneje je njihove upe pokopal Vitaluoma.

Samozavestni Švicarji meljejo še naprej

Še naprej pa navdušuje švicarska izbrana vrsta, ki je po Švedski in Kanadi prišla še do češkega skalpa (5:2). Ključna je bila zadnja tretjina, v kateri so Švicarji kar trikrat zatresli mrežo tekmecev in prišli do velikega preobrata. V vratih so imeli izjemno razpoloženega Reta Berraja, ki je svoj prvi nastop na SP začinil s kar 39 obrambami. To je bil najhujši poraz Čehov na svetovnih prvenstvih v zadnjih 19 letih.

»Po dveh zmagah smo postali precej bolj samozavestni, kar se vidi tudi v naši igri. Vedeli smo, da nas tokrat čaka težka tekma. Začeli smo slabo, a nato v zaključku tekme stvari postavili na svoje mesto. Ključ do novih zmag je v tem, da ostanemo realni in nas te zmage ne ponesejo,« je dejal švicarski napadalec Andres Ambuhl, ki je zabil prvi gol na današnji tekmi.

Na drugem obračunu so Švedi z 2:1 premagali Belorusijo. Slovenski hokejisti imajo danes prost dan, v torek pa jih ob 16.15 uri čaka pomemben dvoboj z Dansko.