SP skupine A: začetni dobri obeti vodili rise v katastrofo proti Švicarjem

Slovenska hokejska reprezentanca je na SP elitne skupine doživela četrti poraz. Švica je bila boljša s kar 7:1.

08. maj 2013 17.29
HOCKEY-WORLD/
Š. Ro., Delo.si

Stockholm - Slovenska hokejska reprezentanca si tudi na četrti tekmi SP ni zagotovila treh točk, zato je vse bližje izpadu iz elitne skupine. Slovenija je tokrat klonila proti favorizirani Švici in vpisala doslej najhujši poraz - 1:7.

Spodbudne uvodne minute in vodstvo z 1:0 so sicer risom sprva še vlivali upanje na presenečenje, toda že v nadaljevanju prve tretjine je moral vratar Andrej Hočevar trikrat po plošček v mrežo, za slovensko kapitulacijo pa so Švicarji z dodatnimi tremi goli poskrbeli v drugi tretjini.

Pajić neubranljivo za vodstvo, a sledila je ohladitev

Današnja naloga za rise nikakor ni bila lahka. Švicarji so namreč člani najboljše osmerice na svetu, na letošnjem tekmovanju pa so že pokazali zobe z zmagama proti Kanadi po kazenskih strelih in Češki s 5:2, tako da so imeli kot vodilni na lestvici kajpak vlogo favorita.

Selektor Matjaž Kopitar je v vrata namesto Roberta Kristana poslal Andreja Hočevar, v tretjem napadu pa je namesto Gašperja Kopitarja zaigral Luka Bašič. Risi so začeli spodbudno. V četrti minuti je bil zaradi zadrževanja s palico izključen Severin Blindenbacher, z igralcem več pa so tako Slovenci nevarno oblegali švicarska vrata. Lepo priložnost je imel zlasti Marcel Rodman, a je plošček usmeril neposredno v vratarja Martina Gerberja. V 7. minuti je nato slovenska vrsta prišla v vodstvo, zmedeno švicarsko obrambo je z odličnim strelom po samostojni akciji presenetil Rok Pajič.

A po dobrem začetku so risi doživeli hladen tuš. Švicarji so v 14. minuti prišli do izenačenja, ko je Hočevar najprej ubranil strel Luce Cuntija, a je odbitek v mrežo pospravil Simon Bodenmann. Tri minute za tem se je scenarij ponovil. Potem ko je bil na slovenski strani izključen Aleš Mušič, je odbitek prestregel Cunti in povišal na 2:1. Ko je bil izključen še Rok Tičar, je padel še tretji gol Švicarjev v petih minutah, nepazljivost slovenske obrambe pred golom je izkoristil Denis Hollenstein.

Hočevar šestkrat po plošček v gol

Kriza risov se je še bolj poglobila v drugi tretjini. Slovenija v začetnih minutah ni izkoristila izključitve Severina Blindenbacherja, da bi znižala zaostanek, vseeno pa uspešno zaustavljala nevarno švicarsko vrsto. A le do 32. minute, ko je semafor po drugem kolu Hollensteina kazal izid 1:4. Risi so zatem naredili še napako ob menjavi in prejeli kazen zaradi preveč igralcev na ledu. Švica je to kajpak izkoristila. Tik pred iztekom »power-playa« je padel novi gol: Simonu Moserju je odlično podal Martin Pluss, Hočevar je bil nemočen. V zadnji minuti drugega dela je vodilna ekipa na prvenstvu dosegla še šesti gol, ko je bil po podaji Reta Surija uspešen Andres Ambuhl, položaj Slovencev pa je že bil brezizhoden.

V zadnjem delu je Kopitar v vrata znova poslal Kristana, a je tudi slednji moral kmalu po plošček v mrežo. V 45. minuti sta spet odlično kombinirala Suri in Ambuhl, ki je podal izza gola, slovenski vratar pa je bil premagan po strelu z neposredne bližine. Švicarji so za tem umirili svojo igro in se veselili nove zanesljive zmage, že četrte na prvenstvu.

V naslednjih dneh težko delo

Slovenija je na drugi strani še vedno brez zmage na prvenstvu, ima le točko, ki si jo je priborila ob včerajšnjem porazu po podaljšku z Dansko. Štirje porazi so Kopitarjevo četo potisnili na zadnje mesto skupine. Če želijo nadaljevati med najboljšimi 16 na svetu tudi leta 2014, bodo morali v naslednjih štirih tekmah premagati katerega od uveljavljenih tekmecev (Češka, Švedska, Kanada), s katerimi bodo še igrali do konca prvega dela SP.

Jutri bodo imeli risi prost dan, v petek ob 16.15 pa bo njihov tekmec Češka.

SP skupine A, 4. kolo:

Skupina Stockholm:

Slovenija - Švica 1:7 (1:3, 0:3, 0:1)

Dvorana Globe, gledalcev 2100, sodniki: Jerabek (Češka), Kaval (ZDA, glavna), Carlson (Kanada), Valach (Slovaška).
Strelci: 1:0 Pajič (Pavlin, Pretnar, 7.), 1:1 Bodenmann (Cunti, Hollenstein, 15.), 1:2 Cunti (Bodenmann, Hollenstein, 17.), 1:3 Hollenstein (Bodenmann, Cunti, 20.), 1:4 Hollenstein (Vauclair, Walker, 32.), 1:5 Moser (Pluss, Niederreiter, 36.), 1:6 Ambuhl (Suri, 40.), 1:7 Suri (Ambuhl, Gardner, 45.).
Kazenske minute: Slovenija 8, Švica 4.

Norveška - Švedska 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)

Holtet 32.; Landskog 10. 57., Eriksson 14., Jamtin 45., Falth 45.