Železarji takoj pokazali zobe bledim zmajem

Jeseničani so zadeli v prvi in zadnji minuti ter s 3:1 dobili prvo tekmo finala državnega prvenstva proti Olimpiji.

10. april 2015 01.10
Prva finalna tekma državnega hokejskega prvenstva med Telemach Olimpijo in Acronijem iz Jesenic. Anže Terlikar (L), Jesenice št.24 in Matic Podlipnik Olimpija št.92. Ljubljana, Slovenija 9.aprila 2015.
Peter Zalokar, šport
Ljubljana – Kot že dostikrat v preteklosti je gorenjska trma postavila stvari na glavo in jeseniškim hokejistom je na prvi finalni tekmi uspel »break« pri favorizirani Olimpiji. Na začetkih prve in druge tretjine sta zadela Manfreda in Rajsar, piko na i je v zadnji sekundi pribil Pesjak. Druga tekma v seriji na tri zmage bo jutri v Podmežakli.

Hokejski nostalgiki so prišli na svoj račun: večni derbi se je vrnil, kakršen koli je že. Slovenski klubski hokej še ni bil na tako nizki ravni, a je tekma med »zmaji« in »železarji« v tivolsko dvorano privabila več ljudi kot Olimpijine tekme v EBEL. Gostujoči klub iz za razred nižje INL se na amaterskih temeljih postavlja na noge po propadu slavnega predhodnika, zavoljo večje vneme pa je premagal tekmeca s profesionalnimi hokejisti, ki so v zadnjem mesecu ob odsotnosti plač resno vadili bolj za vzorec.

Takoj po uvodni priložnosti domačega kapetana Aleša Mušiča je že po 52 sekundah za hladno prho v Tivoliju poskrbel Marjan Manfreda z lepim in močnim strelom z leve strani, ki je presenetil Miiko Wiikmana. Olimpija je imela premoč v igri, a ji ni uspelo premagati še drugega finskega vratarja na tekmi Aleksisa Ahlqvista. Še slabše ji je kazalo po dveh minutah drugega dela, ko je po izključitvi Mušiča za 2:0 zadel Sašo Rajsar in zasolil domačo rano. Andreju Židanu je zatem prečka preprečila povečanje vodstva, Anžetu Ropretu pa vratnica znižanje zaostanka. Ko so imele Jesenice ob koncu druge tretjine na ledu dva moža več, pa je imel podajalec pri obeh golih Aleš Remar na palici vodstvo za 3:0, vendar ni bil dovolj natančen ...

»Nič ne de, pomembna je zmaga, ki nam je dala še več samozavesti. Odigrali smo dobro tekmo, bili zvesti svojemu sistemu igre, na roko nam je šel hiter gol. Zmago podarjamo navijačem, ki so nas prišli spodbujat v Ljubljano. Verjamem, da jih bo v Podmežakli še precej več,« se je k izzivu številka 2 že ozrl Remar, ki pa se dobro zaveda, da ena zmaga še ne prinese naslova: »Potrebujemo še dve, boj za prvaka bo še zelo trd.«

Tom Zanoški, eden od zgolj dveh tujcev v domačem moštvu, je tri minute in pol pred koncem ogrozil zmago Gorenjcev, ampak ti so bili dovolj odločni in disciplinirani, da so ubranili zmago proti bledi zeleno-beli četi Fabiana Dahlema, Miha Pesjak pa je zadel prazno mrežo ob zvoku sirene. »Fantje niso bili pravi, veliko stvari se je nabralo. Menim pa, da to ni bila realna slika, igra se na tri zmage in verjamem, da se bomo na koncu veselili mi,« prvega poraza ni vzel tragično Olimpijin predsednik Marko Popovič, ki bi mu 15. zvezdica in četrta zapored ob novačenju sponzorjev za naprej vsekakor koristila.

Čeprav so Jeseničani ta čas za stopničko bližje svoji deseti, tudi kapetan Mušič ostaja optimističen: »Pričakovali smo ravno takšno tekmo. Ne sicer poraza, dobro igro Jeseničanov pač, saj se iz leta v leto dvigajo. Njihov vratar je bil tokrat res odličen, igralci so dobro postavljeni v polju. Vidi se, da je trener Nik Zupančič že dolgo pomočnik selektorja Matjaža Kopitarja. Brez dvoma nas čaka še zelo težko delo, vsi v slačilnici pa ne glede na uvodni spodrsljaj verjamemo v našo končno zmago.«