Tour de France: Cavendish zmagovalec prve etape

Dirko Po Franciji je najbolje začel Britanec Mark Cavendish, ki je dobil ciljni šprint uvodne etape.

02. julij 2016 19.17
CYCLING-FRA-TDF2016-FALL
M. Ž.
M. Ž.

Valenciennes - Uvodno dejanje prestižne kolesarske dirke Po Franciji se je končalo z zmago Britanca Marka Cavendisha (Dimension Data), ki je bil najmočnejši v ciljnem šprintu.

Udeležence dirke je za začetek čakala 188 kilometrov dolga ravninska etapa, na kateri je po pričakovanjih odločal ciljni šprint.

Za začetku etape je pobegnila peterica kolesarjev, to so bili Paul Voss, Jan Barta (Bora-Argon18), Leigh Howard (IAM Cycling), Anthony Delaplace (Fortuneo-Vital Concept) in Alex Howes (Cannondale-Drapac). Izmed teh kolesarjev sta v ospredju najdlje vztrajala Delaplace in Howes, ki so ju konkuretnje ujeli 4,5 kilometra pred koncem, nato pa se je večja skupina kolesarjev pripravljala za zaključni napad.

Največ moči je imel Britanec Mark Cavendish, ki je zabeležil svojo 27. etapno zmago na tej dirki in sploh prvič v karieri oblekel majico vodilnega na Touru, za njim pa sta se zvrstila Nemec Marcel Kittel (Etixx-Quick Step) in Slovak Peter Sagan (Tinkoff).

»Za Dimension Dato je bil velik cilj zmagati etapo na Touru. Rumena majica je nagrada za naše pokrovitelje in dobrodelnemu projektu Qhubeki. Zmagal sem za ekipo, za kampanjo otroci na kolesu. Ne morem verjeti. Etapna zmaga je nekaj neverjetnega. Zelo sem čustven. Jutri bo poseben dan, ko bom vozil v rumenem. Ni lepšega kraja za kaj takšnega kot v Utah Beachu, kjer so naši vojaki umrli za nas,« je razložil Cavendish.

Koren najboljši med Slovenci, padec Contadorja

Na dirki nastopajo tudi štirje Slovenci. Najvišje je bil Kristijan Koren (Cannondale) na 78. mestu, Borut Božič (Cofidis) je bil mesto za njim  (oba +0:50), Luka Pibernik (Lampre-Merida) 79. in Jan Polanc (Lampre-Merida) 131. (oba +1:00).

Že prvi dan jo je skupil Španec Alberto Contador (Tinkoff), ki je padel 80 kilometrov pred koncem in si poškodoval desno ramo, a stisnil zobe in zasedel 85. mesto. Iz njegovega moštva so sporočili, da ne gre za hujšo poškodbo.

Tour se bo nadaljeval z nedeljsko etapo med krajema Saint-Lo in Cherbourg-en-Cotentin, na 183-kilometrski poti pa bodo štirje kategorizirani vzponi, trije četrte kategorije in eden tretje kategorije.