Tour: Molina prvi na cilju v Gapu, divji Sagan spet drugi

Zmago v 16. etapi Toura je s pobegom na zadnjem vzponu osvojil Španec Ruben Plaza Molina. Grd padec Gerainta Thomasa.

20. julij 2015 19.06
CYCLING-FRA-TDF2015-BREAKAWAY
Š. Ro., Delo.si

Gap - Pred zaključnim delom francoske pentlje in selitvijo v Alpe so se kolesarji 16. etapo končali z znamenitim spustom v Gap. Tam je ciljno črto prvi prečkal kolesar Lampreja Španec Ruben Plaza Molina in si pri 35 letih prikolesaril prvo etapno zmago na eni od treh največjih dirk.

Podvig mu je uspel, ko se je pred vzponom na Col de Manse odlepil od skupine ubežnikov, v kateri je bil zlasti aktiven Slovak Peter Sagan. Šprinter na klancu ni mogel loviti, je pa skušal zaostanek z divjo vožnjo nadoknaditi v zadnjih 15 km, toda na koncu je bil znova obsojen na drugo mesto. Sagan, sicer nosilec zelene majice najboljšega po točkah, na letošnjem Touru še nima zmage. Tretje mesto je osvojil Kolumbijec Jarlinson Pantano.

»Težko je bilo doseči cilj in to etapno zmago. Ob pobegu sem se dobro počutil, vsi smo dobro sodelovali. Prav na to etapo sem meril, zahvaljujem se svoji ekipi za ta uspeh,« je 35-letni Španec povedal po zmagi.

V rumeni majici je ostal Britanec Chris Froome, njegova prednost pred Kolumbijcem Nairom Quintano znaša tri minute in deset sekund. Na vzponu se je sicer od Frooma skušal oddaljpiti Španec Alberto Contador, a ni imel prave priložnosti. Med favoriti za najvišja mesta je bil tokrat osmoljenec Francoz Tony Gallopin, ki je izgubil nekaj časa in izpadel iz najboljše deseterice.

Znova je sicer spust v Gap teraj žrtev: grdo je padel Britanec Geraint Thomas, ki ga je s ceste izrinil Francoz Warren Barguil. Član ekipe Sky je zgrmel v jarek, ob tem pa z glavo udaril ob drog ob cesti. A se je k sreči lahko hitro pobral in brez večjih poškodb dosegel cilj, pri tem pa celo ohranil šesto mesto v skupni razvrstitvi. Pri Skyu so si oddahnili: Thomas bo namreč v nadaljevanju tedna njihov glavni adut na gorskih ciljih. »Malo sem še v šoku, sicer pa sem dobro. Lahko bi bilo hujše. Ne razumem fantov, da se prerivajo na spustu. Saj ni razlike ali si tretji ali peti, samo pojdi navzdol. Vsi dobro vedo, za kako težak spust gre,« je v cilju povedal Thomas.

Edini slovenski predstavnik na dirki Kristijan Koren je etapo končal na 65. mestu, skupno pa je 53. z 1:25:14 ure.

Jutri kolesarje čaka dan počitka, nato pa jih čakajo zaključne alpske etape.

Tour de France, 16. etapa (Bourg-de-Péage - Gap, 201 km)