Vuelta: Dumoulinu kronometer in rdeča majica

Nizozemec Tom Dumoulin je najhitreje opravil z vožnjo na čas in prevzel skupno vodstvo, Luka Mezgec je bil 148.

09. september 2015 21.24
CYCLING-ESP-TOUR

Burgos - Nizozemski kolesar Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) je imel po današnji 17. etapi dirke Po Španiji kar dva razloga za dobro voljo, saj je dobil 38,7-kilometra dolgo vožnjo na čas in hkrati prevzel tudi skupno vodstvo.

Dumoulin je bil pred današnjim kronometrom na četrtem mestu, odlična vožnja na čas pa ga je spravila na sam vrh. Nizozemec je z etapo opravil v času 46:01 in za 64 sekund prehitel Poljaka Macieja Bodnarja (Tinkoff-Saxo), tretjeuvrščeni Španec Alejandro Valverde (Movistar) pa je zaostal za 68 sekund.

»Zmagati z minuto prednosti je nekaj res lepega. Že pred etapo sem se nadejal, da bi lahko zmagal in si nadel rdečo majico, a je vseeno zelo lepo, ko se sanje tudi dejansko uresničijo. Aru zaostaja le tri sekunde in to me skrbi, vendar pa v tem trenutku ne želim razmišljati o zaostankih tekmecev, temveč se želim le poveseliti skupaj z moštvom, šele nato bom začel misliti na preostale štiri etape. Vuelta je zame zelo uspešna, že če se konča v tem trenutku, pred španskim krogom si prav nihče ni upal niti pomisliti, vključno z mano, da si bom oblekel rdečo majico in to v zadnjem tednu te preizkušnje, ter da bom osvojil kar dve etapni zmagi. Rdečo majico bom na vsak način skušal ubraniti. Zdaj mislim, da je možno celo zmagati,« je povedal Dumoulin.

Vodilni Španec Joaquim Rodriguez (Katjuša) je bil danes zgolj 30. (+3:06) in je v skupnem seštevku nazadoval na tretje mesto, medtem ko je Italijan Fabio Aru (Astana) z 10. mestom (+1:53) zadržal skupno drugo mesto. Luka Mezgec je osvojil 148. mesto (+7:13).

Štiri etape pred koncem je na vrhu Dumoulin, drugi je Fabio Aru (+0:03) in tretji Joaquim Rodriguez (+1:15). Luka Mezgec je 127. (+2:55:50).

Kolesarji bodo jutri prevozili 204 kilometre dolgo etapo od Roe de Duera do Riaze.