ABA: nesrečen poraz Olimpije na Madžarskem, Krka blizu, a daleč

Košarkarji Uniona Olimpije so v 24. kolu lige ABA po podaljšku izgubili proti Szolnoku, Krka poražena v Podgorici.

07. marec 2015 19.19
07. marec 2015 20.01

Szolnok - Košarkarji Olimpije so v 24. kolu reginalne lige ABA po podaljšku izgubili proti Szolnoku (99:106) in izgubili možnosti za uvrstitev v končnico. Krka v gosteh slabša od Budućnosti, ki je slavila zmago z 82:77.

Ljubljančani so bili na Madžarskem na pragu zmage, saj so v zadnji minuti rednega dela vodili za dve točki, ko so gostitelji naredili osebno napako nad Klemnom Prepeličem. Temu se je zatresla roka in je zadel le enega izmed dveh prostih metov, na drugi strani pa je David Lee s trojko izsilil podaljšek.

V dodatnih petih minutah so več pokazali domači, ki so dosegli prvih šest točk in se na koncu veselili enajste zmage v sezoni.

Pri Olimpiji je bil najboljši strelec Klemen Prepelič z 29 točkami, pri Szolnoku pa David Vojvoda za 21 točkami.

Szonolnok na glavni odmor s +7

Prva četrtina je bila v znamenju izenačene igre. Gostitelji so vodili za največ štiri točke (14:10), nato pa je Olimpija pripravila preobrat in po uvodnih desetih minutah vodila s 25:24. V drugi četrtini so pobudo prevzeli domačini in ob zaostanku s 30:31 pobegnili z delnim izidom 15:7, tako da so ob polčasu vodili s sedmimi točkami razlike (45:38).

Olimpija vrnila udarev v tretji četrtini

Ljubljansko moštvo je v tretji četrtini prikazalo boljšo igro in v 24. minuti rezultat ponovno obrnilo v svojo korist (52:50), pri čemer je Klemen Prepelič dosegel osem izmed prvih štirinajstih točk svoje ekipe. Olimpija je prednost zadržala do konca četrtine in imelo pred zadnjimi desetimi minutami prednost dveh točk (52:50).

Prepeliču zadrhtela roka, Lee izsilil podaljšek

Ekipi sta v zadnji četrtini izmenjevali v vodstvu. Po 35. minutah je bolje kazalo Szolnoku (75:73), nato pa je Olimpija dosegla šest zaporednih točk - Alen Omić je prispeval štiri, Klemen Prepelič pa dve - ter povedla z 79:75. Olimpija je v zadnji minuti vodila s 87:84, ko je Klemen Prepelič s prekrškom ustavil Davida Vojvodo, sodniki pa so sporno priznali koš in domačinu namenili še prosti met, ki ga je ta tudi zadel.

Gostitelji so nato naredili osebno napako nad Halilom Kanacevićem, ki je zadel oba meta. Szolnok je na drugi strani naredil napako in izgubil žogo, tako da je sledla nova hitra osebna napaka, tokrat na Prepeličem. Ta bi z dvema zadetima metoma lahko potrdil zmago, vendar je bil uspešen le enkrat, madžarsko moštvo pa je ponujeno darilo sprejelo z obema rokama, saj je Michael Lee zadel trojko v zadnji sekundi in poskrbel za podaljšek.

Gostitelji dobili podaljšek

Podaljšek se je začel po željah domačinov, ki so dosegli prvih šest točk. Najprej sta Akos Keller in Michael Lee zadela po dva prosta meta, nato pa je Keller dodal še koš iz igre za vodstvo 96:90.

Olimpija se ni predala in je dosegla šest izmed naslednjih osmih točk, tako da je pred zadnjimi 61 sekundami zaostajala le še za dve (96:98). Sledilo je zabijanje Alena Omića, po katerem je imel Szolnok le še točko naskoka (99:98), a se je v ključnih trenutkih znova zablestel Lee in s trojko oddaljil domačine.

Ljubljančani se po njegovi trojki niso več vrnili v igro in so z današnjim porazom ostali brez možnosti za uvrstitev med najboljše štiri.

Za Krko je bil to ob dvanajstih zmagah še dvanajsti poraz, s katerim pa so ostali na želenem šestem mestu lestvice. V zadnjih dvveh kolih jo čakata obračuna s Szolnokim (doma) in Unionom Olimpijo (v gosteh).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krka vseskozi zraven, a vseeno brez možnosti

Tako kot Ljubljančani, se praznih rok z gostovanja vračajo tudi košarkarji novomeške Krke. Ti so v Podgorici izgubili proti Budućnosti, ki je vodila skozi celotno tekmo in se z 18. zmago v sezoni močno približala osvojitvi drugega mesta v rednem delu lige.

Najboljši strelec tekme je bil Krkin Malcolm Armstead, ki je dosegel 21 točk, od tega 15 v drugem polčasu. No, naziv najboljšega igralca pa gre brez dvoma v roke domačega asa Borisa Savovića, ki je dosegel 20 točk in imel še 7 skokov ter 6 podaj. Vse skupaj mi je prineslo statistični indeks 34, s čimer bo močno konkuriral za najkoristnejšega igralca kola jadranske lige.

Savović napovedal izjemno predstavo

Domači košarkarji so gostom iz Novega mesta v prvi četrtini sprva pobegnili na 19:10, a so slovenski prvaki do izteka prvega dela igre dosegli še štiri točke in v nadaljevanje krenili z znosnim zaostankom.

Krkaši so se s favoriziranimi Črnogorci enakovredno kosali v prvi polovice druge četrtine, a proti konce prvega polčasa popustili, dve minuti pred koncem zaostajali že z desetimi točkami (27:37), na koncu pa po košu Mateja Rojca znižali na 39:32 za Budućnost.

Krka posebej razpoloženega košarkarja v prvem delu ni imela, po šest točk so dosegli Alexis Wangmene, Malcolm Armstead in Chris Booker. Na drugi strani je bil s 14 točkami izjemno razpoložen Boris Savović, dve manj je prispeval Darko Planinić.

Pomagalo ni niti prebujenje Armsteada

V tretji četrtini je Budućnost vnovič pobegnila na +10 (51:41), a se je nato razigral Armstead (9 točk v tem delu), ki je Krko v naslednjih minutah približal le na dve točki zaostanka (53:51). No, domači so dosegli naslednje štiri točke in znova lažje zadihali. Do konca tretje četrtine so si nabrali devet točk prednosti, potem ko so vmes vodili že s 64:53.

Tudi v zadnjem delu igre je Budućnost sprva pobegnila na +14, a nato kar nekaj časa ostala pri svojih 71 točkah. Krki se je uspelo približati le na šest točk razlike, bližje pa na žalost ni šlo. Po točkah Savovića dobri dve minuti pred koncem je bila prednost domačih znova osem točk in zdelo se je, da bo časa za preobrat zmanjkalo. In to navkljub nekaterim neverjetnim košem tudi danes razpoloženega Armsteada. Po trojki Jamesa Reynoldsa minute pred koncem je bilo tekme konec.