ABA: boleč poraz Olimpije v Szolnoku, Krka v Splitu do devete zmage

Košarkarji Union Olimpije klonili proti Szolnoki Olaj (89:72), Gašper Potočnik na klopi Krke debitiral z zmago proti Splitu.

16. februar 2013 16.13
16. februar 2013 18.00
KOSARKA OLIMPIJA BUDUCNOST
D. O., Delo.si

Budimpešta - Košarkarji Uniona Olimpije so proti zadnjeuvrščeni ekipi v ligi Aba doživeli enega najhujših porazov v sezoni, ki jih je hkrati močno oddaljil od višjih ciljev oziroma uvrstitve v evropska tekmovanja v prihodnji sezoni. Madžarski predstavnik iz Szolnoka je namreč slavil zmago s 89:72.

Drugi slovenski predstavnik v ligi, Krka, pa je pod vodstvom novega trenerja Gašperja Potočnika zabeležili deveto zmago in tako prekinili niz treh porazov, dveh v regionalni ligi in bolečega v polfinalu pokala Spar, ki je Aleksandra Sekulića stal trenerskega mesta.

Zmaji so se znašli v nezavidljivem položaju

Pet krogov pred koncem rednega dela ima Union Olimpija le še teoretične možnosti za uvrstitev med prvih pet moštev, ob tem, da ji niti razpored tekem ni najbolj po godu. V prihodnjem krogu bo gostovala v Beogradu pri Partizanu, nato jo čaka domača preizkušnja s Krko, v zadnjih treh krogih pa še dve gostovanji pri Ciboni in Budućnosti ter domača tekma s Širokim Brijegom.

Union Olimpija je na Madžarskem odigrala eno najslabših partij v tej sezoni, tako da so se lahko domači igralci, ki so v dosedanjih dvajsetih tekmah zmagali le petkrat, dobesedno poigravali z njo in jo na trenutke prav poniževali z lahkimi koši in domiselnimi akcijami.

Če je po prvem polčasu navkljub katastrofalni predstavi v obrambi še tlel kanček upanja na preobrat, pa je ta dokončno ugasnil sredi tretje četrtine, ko je bilo jasno, da ljubljanski košarkarji niso kos domači zasedbi. Ta se je v 27. minuti prebila do prednosti 56:39, razliko pa je v zadnji četrtini še povišala in na koncu postavila klubski rekord po doseženih točkah v rednem delu lige Aba.

Union Olimpija je zadela vsega tri trojke, zgrešila osem prostih metov, glavna aduta Klemen Prepelič in Jaka Blažič pa sta skupaj dosegla osem točk in iz igre skupaj metala katastrofalnih 2:17.

25 točk D. Lorbka dovolj za zmago Krke

Novomeščani so bili prepričljivo boljši od Splita, ki je imel precej omejen igralski kader. Povsem drugače kot Krka, ki je po daljšem času nastopila v popolni zasedbi in izkoristila daljšo klop. Že v prvem polčasu, ki ga je Krka dobila s 36:26, se je med strelce vpisalo osem igralcev, do konca tekme pa devet.

Znova je izstopal Domen Lorbek, ki je dosegel 25 točk ob metu 5:7 za dve točki, 2:3 izza črte 6,75 in 9:9 s kazenske črte. Imel je še tri skoke, dve podaji in ukradeni žogi, nad njim pa so tekmeci naredili osem osebnih napak. Skupno je to naneslo statistični indeks 34, s katerim je Lorbek med glavnimi kandidati za naziv MVP kroga.

V drugem polčasu se je Split sicer prebil v vodstvo (50:49), vendar le za kratek čas, saj je Krka z delnim izidom 13:0 znova prevzela pobudo in prišla do zanesljive zmage.

Dvorana Tiszaliget, gledalcev 1200, sodniki: Jovčić, Maričić, M. Juras (vsi Srbija).

Szolnoki Olaj: Simon 6, Horvath 18 (1:2), Fodor 5, Gay 5 (2:2), Šehović 19 (3:3), Szabo 8, Bader 12, Trepak 2 (2:2), Kalve 14 (2:2).

Union Olimpija: Rupnik 6 (1:2), Prepelič 4 (4:6), Blažič 4, Rannikko 5 (1:2), Salin 7 (1:2), Murić 21 (5:6), Bubnić 6, Perković 2, Omić 17 (5:7).

Prosti meti: Szolnoki Olaj 10:11, Union Olimpija 17:25.

Met za tri točke: Szolnoki Olaj 7:15 (Horvath 3, Šehović 2, Fodor), Union Olimpija 3:19 (Salin 2, Rupnik).

Osebne napake: Szolnoki Olaj 24, Union Olimpija 19.

Pet osebnih: /.

Dvorana Gripe, gledalcev 800, sodniki: Obradović, Jovanić, Bjedić (vsi BiH).

Split: Subotić 7 (3:4), Reinholt 10 (2:4), Kraljević 3 (1:1), Dijan 20 (6:8), Sobin 4, Mimica 3 (1:2), Vukušić 12 (2:2), Mavra 2.

Krka: Lorbek 25 (9:9), Vladović 4, Rojc 2, Lalić 11 (1:3), Murić 6 (0:1), Pavić (0:2), Lučić 7 (1:2), Kastrati 1 (1:2), Klobučar 7 (3:4), Smodiš 8 (3:4).

Prosti meti: Split 15:21, Krka 18:27.

Met za tri točke: Split 4:15 (Reinholt 2, Vukušić 2), Krka 3:12 (Lorbek 2, Smodiš).

Osebne napake: Split 26, Krka 24.

Pet osebnih: Rojc (31.), Mimica (34.).