ABA: Olimpija klonila v Splitu

Košarkarji Uniona Olimpije so 15. kolu lige ABA izgubili na gostovanju pri Splitu (70:78).

23. december 2012 09.43
23. december 2012 15.15
sipic/kosarka

Split - Union Olimpija je po štirih zaporednih zmagah koledarsko leto 2012 zaključila s porazom v Splitu, ki je vodil celotno srečanje (78:70).

Splitčani so dvoboj otvorili s serijo 6:0 in prvo četrtino dobili s kar trinajstimi točkami prednosti (21:8), kar jim je uspelo zavoljo občutne prevlade pri skokih (17:6). Ljubljančani so se v nadaljevanju večkrat približali domačim, tudi na dve točki (66:68), a so domači v ključnih trenutkih pokazali več zbranosti, ustrezalo pa jim je tudi to, da je center Olimpije Aron Baynes zaradi petih osebnih napak zaključek tekme moral spremljati s klopi za rezervne igralce.

Pri gostih je bil tokrat zelo nerazpoložen Jaka Blažič (4 točke), med njegovimi soigralci pa so bili najučinkovitejši Klemen Prepelič, Sasu Salin in Teemu Rannikko (vsi po 14). Pri Splitu je tokrat največ točk dosegel Josip Sobin (18).

V ligi Aba bo nastopil krajši premor, Union Olimpija pa bo naslednjo tekmo igrala 5. januarja prihodnje leto, ko bo v domači dvorani gostila Crveno zvezdo iz Beograda.

Slab začetek gostov

Igralci Uniona Olimpije so v prvih minutah dvoboja igrali medlo in v obrambi puščali preveč prostora, kar so domači izkoristili in s tremi prodori v raketo povedli s 6:0. Gostje so se začasno približali po košu Jake Blažiča, junaka zadnje domače zmage, ter trojki Dylana Pagea (6:5), a sta domačina Srđan Subotić in Filip Kraljević svojemu moštvu znova priigrala vidnejšo prednost (10:5), Sašo Filipovski pa je njihov nalet ustavil z minuto odmora.

Tudi po tej so imeli Splitčani glavno vlogo na igrišču, Olimpiji pa nikakor ni steklo, kar je dokazala tudi poteza Alena Omića v zadnji minuti prve četrtine. Po zgrešenem prostem metu Vedrana Vukušića je žogo namreč ponesreči poslal v svoj koš, nato pa je Nikola Vujčić zadel še trojko za visoko prednost domačih (21:8).

Nerazpoloženi Blažič

Ti so drugo četrtino začeli tako, kot so končali prvo. Vujčić je hitro dosegel štiri točke in še asistiral Esbenu Reinholtu, po štirih minutah nadaljevanja pa so Splitčani vodili že s 15 točkami prednosti (29:14). Nato so varovanci Saše Filipovskega vendarle zaigrali nekoliko bolj zbrano, po trojkah Klemna Prepeliča in
Teemuju Rannikka ter košu Arona Baynesa pa zaostanek znižali na manj kot deset točk (22:31).

Domači so prvi polčas končali s prednostjo 42:31, pri čemer so imeli prevlado pri skokih (17:6), za nameček pa si je center Olimpije Baynes prislužil že tri osebne napake. Avstralec je bil poleg Sasuja Salina prvi strelec ljubljanskega moštva (oba 8 točk), razočaral pa je Blažič (2), ki je iz igre zadel le enega izmed šestih metov. Pri domačih bil po polovici tekme najučinkovitejši Josip Sobin (10).

Košarkarji Splita so po dveh dobrih četrtinah v tretji nato nekoliko popustili in v kratkem času izgubili štiri žoge, kar je omogočilo Olimpiji, da je zaostanek zmanjšala na pet točk (41:46). Čeprav so se Ljubljančani zelo približali domačim, pa jim ni uspelo povesti. Na novo težavo je poskrbel najboljši strelec Baynes (12), ki je še pred koncem tretje četrtine naredil četrto osebno napako, zato ga je Filipovski posadil na klop, Split pa je pobegnil na +9 (49:58).

Predčasno slovo Baynesa

Filipovski se je v zadnji četrtini ob zaostanku s 55:63 odločil, da visokega Baynesa znova vrne na igrišče. Ta se je nemudoma izkazal s skokom v napadu in novim košem, a že v naslednjem napadu je pri pokrivanju Vujčića prejel peto osebno napako, tako da so se morali gostje v zadnjih štirih minutah znajti brez njega.

Ti se niso ustrašili izziva in kaj kmalu začeli zmanjševati zaostanek za domačini. Najprej je Rannikko zadel prosta meta, sledila je trojka Prepeliča, nato pa je 66:68 zadel še Omić. Ljubljančani so bili tako povsem blizu preobratu, a so v ključnih trenutkih domači dosegli štiri zaporedne točke in prednost povišali na varnih šest točk in tekmo odločili v svoj prid.

Filipovski: Zaslužena zmaga Splita

Trener Olimpije Sašo Filipovski je po tekmi priznal, da so bili domači boljše moštvo. »Split je zmagal več kot zasluženo. Igrali so s srcem in energijo. Kot kaže, so bili naši igralci popolnoma brez koncentracije in tiste prave energije, kar se je videlo v obupnem skoku. Skupaj smo si pridelali ta resnično nepotreben poraz.«