EP do 20 let: Slovenija ostaja neporažena, padli še Latvijci

V prvi tekmi drugega dela košarkarskega EP do 20 let je Slovenija z 69:62 premagala Latvijo.

16. julij 2012 22.25
16. julij 2012 22.41
Kosarka
Š. Ro., Delo.si

Domžale - Mladi slovenski košarkarji so tudi drugi del evropskega prvenstva do 20 let začeli z zmago. Tokrat so bili v Domžalah z 69:62 boljši od Latvije. Najboljši slovenski strelec je Alen Omić s 14 točkami, ki jim je dodal še 7 skokov, po 11 točk pa sta dodala Gezim Morina in Matej Rojc.

Vseeno začetek tekme ni napovedoval nove slovenske zmage. Latvijci so bili večji del prvega polčasa korak spredaj, a si obenem pridno nabirali osebne napake. Janis Timma, s 13 točkami prvo ime svoje reprezentance v prvem polčasu, je svojo ekipo sredi 14. minute popeljal že na osem točk naskoka (26:18). Vseeno Latvijcem pobeg ni uspel, Slovenija pa se je v igro dokončno vrnila v predzadnji minuti prvih 20 minut.Omić je tedaj popravil zgrešeno polaganje Marka Pajića za 33:33, za izenačen izid na polovici tekme pa je s košem 2,5 sekunde pred iztekom igralnega časa poskrbel Luka Rupnik (37:37), poroča STA.

Po odmoru so izbranci Zmaga Sagadina prevzeli pobudo ter se v slabih šestih minutah z delnim nizom 4:13 dokopali do osmih točk prednosti. A tudi to ni bilo dovolj za zmago proti vrsti nekdanjega košarkarja Uniona Olimpije, Robertsa Štalmahersa. Ta je slabih osem minut pred koncem tekme s košem Janisa Bertinsa izenačila na 55:55 in vse se je začelo znova.

V napeti končnici je Slovenija odgovorila s košem izjemno borbenega Morine, ki se je izkazal pod obema obročema, ter trojko Rojca (55:60). Tik pred koncem je Rupnik izsilil še peto osebno napako Timme, nato pa z dvema prostima metoma (60:67) dokončno zapečatil usodo Latvije.

Slovenija je tako ostala neporažena v skupini F, kjer je v prvi tekmi Litva z 82:60 premagala Španijo. Že jutri (20.45) izbrance selektorja Zmaga Sagadina čaka nova tekma proti Turčiji.

Sagadina skrbijo izgubljene žoge

»Po tekmi sem zadovoljen, saj štejejo samo zmage. To je bila druga tekma, po Švedski, na kateri smo bili zelo nervozni, posledično pa bili nenatančni pri metu iz razdalje. Izgubili smo kar 20 žog. Ponavadi se po tolikih izgubljenih žogah izgubi tekmo. Drugi polčas smo v obrambi odigrali briljantno. Prvič na tem prvenstvu smo odigrali takšno obrambo, da, tudi če ti ne gre v napadu, tekmo vseeno zmagaš. Zmaga proti Latviji je verjetno pomenila že uvrstitev v naslednji del prvenstva, zato mislim, da bomo v torek odigrali bolj sproščeno, posledično pa bomo bolj precizni v napadu,« je po tekmi povedal selektor Sagadin.

Slovenija : Latvija 69:62 (14:20, 23:17, 18:13, 13:12)

* Hala komunalnega centra, gledalcev 1000, sodniki: Trawicki (Poljska), Muhić (Hrvaška), Milojević (Makedonija).
* Slovenija: Špan 2, Rupnik 7 (2:2), Brodnik 6 (2:2), Prepelič 9 (7:10), Omić 14 (8:10), Rojc 11 (3:4), Lapornik 5, Dimec 4, Morina 11 (1:2).
* Latvija: Vitins 2, Sillins 15 (3:6), Timma 17 (1:4), Bricis 2, Vitols 8, Saulitis 3 (1:2), Berzins 5, Coders 5, Bremers 5 (3:4).
* Prosti meti: Slovenija 23:30, Latvija 8:16.
* Met za tri točke: Slovenija 4:15 (Rojc 2, Lapornik, Rupnik), Latvija 6:22 (Sillins 2, Timma 2, Berzins, Coders).
* Osebne napake: Slovenija 22, Latvija 28.
* Pet osebnih: Helmanis (36.), Timma (39.).