EP v košarki: Češka se je poigrala s Hrvaško, Gruzija do zadnjega grozila Litvi

Na eurobasketu v Lillu sta znana še dva četrtfinalna para: Češka - Srbija in Italija - Litva.

13. september 2015 08.39
13. september 2015 11.50
BASKET-EURO-2015-CRO-CZE
M. Ž., Š. Ro., Delo.si

Lille - Na evropskem prvenstvu v košarki je bil danes na sporedu drugi del tekem osmine finala. Hrvaška košarkarska reprezentanca je v osmini finala evropskega prvenstva doživela šok in nepričakovano izgubila proti Češki (59:80). Bolj zanesljivi so bili Srbi in premagali Fince (94:81), z visoko prednostjo pa je v četrtfinale vstopila Italija in s kar 82:52 premagala Izrael. V še zadnjem obračunu osmine finala sta se pomerili Litva in Gruzija. Obračun je bil napet vse do zadnjega, tehtnica pa se je naposled nagnila na stran Litve, ki je zmagala s 85:81.

Razpoloženi Čehi deklasirali Hrvate

Hrvati, ki so sodili v ožji krog favoritov, so danes povsem odpovedali in izgubili kar 31 žog. Številni nosilci so bili neprepoznavni - Ante Tomić ni dosegel niti točke, Luka Žorić le dve, Dario Šarić štiri - za nameček pa se je v tretji četrtini poškodoval Krunoslav Simon.

Češka je nadzorovala vso tekmo. Uvodno četrtino je dobila z 20:13, ob polčasu je vodila z 48:31, tik pred koncem tretje četrtine pa že za 30 točk (63:66). Hrvaška se je ob koncu tekme približala na trinajst točk (56:69), vendar pa ni mogla preprečiti poraza. Pri Čehih je bil prvi strelec Jan Vesely, ki je 20 točkam dodal 13 skokov, David Jelinek jih je dodal 13. Pri Hrvaški je bil najučinkovitejši Bojan Bogdanović z 12 točkami.

V prvi četrtini so več pokazali Čehi in na odmor odšli s prednostjo sedmih točk (20:13). V njihovih vrstah so bili zelo razpoloženi Jan Vesely, Tomaš Satoransky in Blake Schilb, ki so skupaj dosegli kar 18 točk, medtem ko je bil pri Hrvaški v ospredju Mario Hezonja (5).

Češki košarkarji so tudi v drugi četrtini držali visok tempo igre. V napadu se je razigral David Jelinek in v prvih petih minutah dosegel kar deset točk, njegova reprezentanca pa je vodila s 33:20.

Hrvaška se v tem delu igre nikakor ni mogla enakovredno kosati s Češko, ki je imela preveč razpoloženih igralcev in polčas sklenila z vodstvom 48:31. Češki košarkarji so v prvih dvajsetih minutah pokali veliko natančnosti pri metih za tri točke in zadeli 5 izmed 8 metov (Hrvati 4-14), imeli občutno več podaj (razmerje 15:5) in dobili tudi skok (18:16).

Hrvaška reprezentanca je v 22. minuti prejela nov udarec, ko se je poškodoval Krunoslav Simon. Ta je v napadu v skoku podal soigralcu, nato pa pristal na nogi Jana Veselyja in si zvil desni gleženj. Tekma se je povsem prevesila na stran Čehov, ki so po 23 minutah vodili že za 21 (54:33), tik pred koncem tretje četrtine pa že za neverjetnih 30 točk (63:33). Po treh četrtinah je bil na semaforju izpisan rezultat 65:43.

Hrvaška se kljub visokemu zaostanku ni predala in je zadnjo četrtino začela z delnim izidom 13:4, tako da je slabih pet minut pred koncem zaostajala le še za trinajst točk (56:69). Čehi so nato strnili vrste in tekmo mirno pripeljali h koncu.

Po tekmi je hrvaški selektor Velimir Perasović že napovedal svoj odstop.

Finska dolgo grozila

V četrtfinale so se po pričakovanjih že uvrstili tudi Košarkarji Srbije, V drugi današnji tekmi osmine finala v Lillu so premagali Finsko s 94:81 (23:24, 48:43, 71:64).

Čeprav je bila zmaga zanesljiva, so bili Finci dolgo v igri za morebitno presenečenje. Do polovice tekme so bili povsem enakovredni, še v 28. minuti so zaostajali le za dve točki (61:59), v zadnjem delu pa so favorizirani srbski košarkarji stopili na plin. Delni izid 14:2 v treh minutah je stvari postavil na pričakovano mesto.

Pri zmagovalcih je bil nerešljiva uganka Miroslav Raduljica s 27 točkami, z dvojnim dvojčkom pa se je izkazal Nemanja Bjelica (19 točk, 14 skokov). Pri Finski pa je izstopal predvsem stari slovenski znanec Sasu Salin, svojo ekipo je vodil s 27 točkami, drugi najboljši strelec je bil s 15 Jamar Wilson.

Italijani deklasirali Izrael

Preboj v četrtfinale je bil mačji kašelj tudi za italijansko reprezentanco. V obračunu osmine finala je namreč prepričljivo premagala Izrael s kar 82:52 (22:13, 40:30, 68:39). Njen nasprotnik med najboljšo osmerico bo boljši v zadnjem današnjem dvoboju med Litvo in Gruzijo.

Italijani so proti Izraelu gladko dobili že prvo četrtino, nato prednost le še večali. Že po treh četrtinah so vodili z 29 točkami razlike, že takrat je bil zmagovalec odločen. V drugi četrtini so Italijani izgubili po Luigiju Datomeju še enega zvezdnika Andreo Bargnanija, ki je moral zaradi poškodbe z igrišča. A to se jim v igri ni poznalo. Predvsem po zaslugi Alessandra Gentileja, ki je bil s 27 točkami daleč najučinkovitejši igralec tekme.

Gruzija na pragu presenečenja

V večerni tekmi pa je Litva, poraženka finala EP pred dvema letoma v Sloveniji, odigrala pravo srhljivko z Gruzijo. Ta se je komajda prebila iz skupine v Zagrebu, a se je favoritom dobro upirala. Pravzaprav je bila še tik pred koncem v igri za napredovanje, saj sta bili ekipi povsem skupaj celotno tekmo, nazadnje pri 80:79 40 sekund pred koncem.

A na koncu je za litovsko zmago lastnoročno poskrbel njen prvi mož, Jonas Mačiulis. Ne le, da je zbral kar 34 točk, imel je mirno roko pri zadnjih prostih metih nekaj sekund pred koncem (skupno jih je metal 9:9) ter priigral svoji ekipi neulovljive štiri točke naskoka. Pri Gruzijcih je Zaza Pačulia zbral 23 točk.

V soboto so se v četrtfinale že prebile Latvija, Grčija, Španija in Francija. Latvija je v osmini finala izločila Slovenijo, Španija je bila boljša od Poljske, Francija od Turčije, Grčija pa je ugnala Belgijo.

Četrtfinale se bo začel v torek s tekmama Španija - Grčija in Francija - Latvija, v sredo pa bosta še obračuna Srbija - Češka in Italija - Litva.