Evroliga: Barcelona dobila košarkarski el clasico (VIDEO)

Barcelona premagala Real s 85:80, Laboral Kutxa pa je s kar 93:76 razbila Fenerbahče. Šest točk Nachbarja, sedem Begića.

02. april 2015 15.06
02. april 2015 20.38
BASKET-EURL-BARCELONA-REALMADRID
G. L., Delo.si

Barcelona - Derbi skupine E v 13. kolu drugega dela evrolige med Barcelono in Realom iz Madrida so s 85:80 dobili Katalonci, ki so se s tem na vrhu skupine izenačili ravno z večnimi tekmeci iz prestolnice. Ti so pred zadnjim kolom vseeno v »pol positionu« za prvo mesto, saj so prvo medsebojno tekmo dobili s kar +24. Katalonci za zmago v skupini E potrebujejo uspeh na gostovanju v zadnjem kolu pri Galatasarayu, Real pa bi moral istočasno doma izgubiti z Žalgirisom.

K današnji prestižni zmagi blaugrane je največ prispeval hrvaški čudežni deček Mario Hezonja, ki je zadel kar pet od šestih poizkusov za tri točke in v 17 minutah končal pri 15 točkah. Boštjan Nachbar je na parketu prebil pet minut več in dosegel 6 točk ter po tri skoke in asistence. Pri Madridčanih je 20 točk dosegel Rudy Fernandez, 17 jih je prispeval Sergio Rodriguez.

Derbi v Kataloniji so bolje začeli gostje, ki so prvi del igre dobili z osmimi točkami razlike (25:17). Blestel je Fernandez, ki je v uvodnih desetih minutah dosegel kar 13 točk od svojih skupno 20 točk. Barcelona je v drugi četrtini počasi lovila goste iz prestolnice in jih po trojki Hezonje dobro minuto pred koncem tudi ujela ter prehitela (37:36). Do konca prvega polčasa sta se ekipi uskladili pri rezultatu 41:41.

V naslednjih minutah je vajeti igre v roke prevzela Barcelona, ki je ob novih treh trojkah Hezonje povedla in vodstvo držala skozi celotno tretjo četrtino. A kakšne oprijemljivejše prednosti si Katalonci kljub temu niso priigrali. Pred zadnjimi desetimi minutami so vodili s tesnih 64:62.

V uvodnih trenutkih zadnje četrtine je z dvema trojkama zablestel Brad Oleson in Barco odlepil na +8. A sledili sta Realovi dve minuti, ki je nazadnje po trojki Sergia Rodrigueza izid izenačil na 70:70. Izid je bil poravnan tudi pred zadnjima slabima dvema minutama, nakar je Navaro poskrbel za koš in asistence Anteju Tomiću za pomembno vodstvo domačih. Oleson je s trojko pol minute pred koncem zadel trojko za +7 in predčasno odločitev o zmagovalcu.

Pred zadnjim kolom so se v četrtfinale iz skupine E poleg Reala in Barce prebili tudi že košarkarji Maccabija iz Tel Aviva, ki so danes ugnali Galatasaray z 81:72. Po presenetljivi zmagi berlinske Albe pri Panathinaikosu (68:66) pa se bosta za želeno četrto mesto borila ravno omenjena tekmeca. Oba imata pred sklepnim kolom po sedem zmag in šest porazov.

Laboral Kutxa presenetila Fenerbahče

Za najvišja mesta v skupini F, oziroma vsaj tista, ki vodijo v končnico, se borita turški Fenerbahče in španska Laboral Kutxa z Mirzo Begićem. Na njuni današnji medsebojni tekmi so presenetljivo visoko in hkrati nujno zmago zabeležili domačini, ki so Fenerbahče ugnali s kar 93:76. Begić je prispeval 7 točk.

Baski so se z današnjim uspehom vsaj začasno prebili na 4. mesto skupine s šestimi zmagami in sedmimi porazi. Njihovo razmerje bi lahko jutri izenačili košarkarji Anadolu Efesa, ki gostijo šestouvrščeni Milano. Zadnji potnik v končnico bo tako odločen šele v zadnjem kolu.

V današnjem predzadnjem je bil za zmago domačih najzaslužnejši Mike James, ki je dosegel 19 točk, po 15 pa so jih dodali Darius Adams, Fabien Causeur in Fernando San Emeterio. Begič je igral slabih devet minut in v njih zbral 7 točk (3:5 za dve, 1:1 prosti meti). Pri gostih je 17 točk in 10 skokov zbral Nemanja Bjelica.

Dvoboj začelja Unicaji

Tekmo brez pravega tekmovalnega naboja v Rusiji med domačim Nižnijm Novgorodom in špansko Unicajo so prepričljivo dobili slednji, ki so se z zmago s 94:75 na predzadnjem mestu skupine F izenačili ravno z nocojšnjimi tekmeci. Oboji so brez možnosti za napredovanje v končnico.

Že v prvi četrtini se je pokazalo, da domači pravih možnosti nocoj nimajo. Unicaja je povedla s kar 27:10, Nižnij pa je do prvega odmora uspel zaostanek le nekoliko znižati (18:29). Tudi v drugi četrtini so Rusi še nekako držali stik z zadnjeuvrščenim moštvom skupine F (42:50), nakar so v tretjem delu igre igrali le še košarkarji v zelenem. Ti so ta del igre dobili s kar 31:13 in pred zadnjimi desetimi minutami igre že odločili zmagovalca. V njih je uspelo novincem med evroligaško elito le nekoliko znižati zaostanek in se od domačih navijačev za letos posloviti z »znosnejšim« porazom.

Pri zmagovalcih je 18 točk dosegel Litovec Mindaugas Kuzminskas, ki je zadel vse štiri poizkuse za tri točke. 17 točk je pri Unicaji dosegel še Vladimir Golubović in dodal še 9 skokov. Pri domačih je bil še enkrat več najuspešnejši Taylor Rochestie, ki je tokrat dosegel 14 točk, 2 skoka in 3 asistence.

Četrtfinale so si iz skupine F že zagotovili CSKA iz Moskve, istanbulski Fenerbahče in pirejski Olympiacos.