Liga ABA: Cedevita brez težav do zmage nad Olimpijo

Košarkarji Heliosa so morali priznati premoč Partizanu, Union Olimpija je v Zagrebu izgubila proti Cedeviti (93:73).

11. januar 2012 17.23
D. O., Delo.si

Domžale/Zagreb - Domžalčani so bili precej blizu zmage proti črno-belemu favoritu iz Beograda, toda na koncu so vendarle vknjižili še 11. zmago. Neuspešni so bili tudi košarkarji Uniona Olimpije, ki so v Zagrebu doživeli visok poraz proti razigrani Cedeviti.

Po igri, polni preobratov, so domači navijači v Domžalah dve minuti in pol pred koncem znova upali na pomemben skalp, toda odločilni trenutki tekme so pripadli srbski ekipi, v kateri je blestel Miroslav Raduljica z 31 točkami (met iz igre 10:11) in osmimi skoki ter statističnim indeksom 47, pod košem pa se je izkazal tudi Milan Mačvan s 13 skoki. Pri Heliosu je bil s 13 točkami najboljši Drago Pašalić, piše STA.

Po kar izenačeni prvi četrtini, v končnici katere pa so Domžalčani pokazali namero po "odcepitvi" in povedli za šest točk, je Helios še bolj blestel v začetku drugih desetih minut, ko je trikrat pobegnil za devet točk. Toda favorizirani gosti so še pred koncem polčasa poskrbeli za priključek. Z delnim izidom 8:0 so dve minuti pred glavnim odmorom izenačili na 33:33 s prostima metoma Marka Čakarevića, Miroslav Raduljica, ki je v prvem delu dosegel kar 19 točk, pa je nato prav tako s črte prostih metov Partizan popeljal v vodstvo, ki je le nekaj trenutkov pozneje znašalo tudi že šest točk.

V tretji četrtini se je tehtnica začela še bolj nagibati na Partizanovo stran, saj so Beograjčani povedli tudi že za 11 točk (48:37), toda borbeni domačini še niso položili orožja. V zadnjih deset minut so krenili z dosegljivimi petimi točkami minusa, dve minuti in pol pred koncem tekme pa so po košu Dražena Bubnića znova povedli (62:61). Toda Pašalić in Sandi Čebular sta v naslednjih dveh napadih zgrešila svoja meta, kar so na drugi strani Beograjčani kaznovali, spet obrnili izid v svojo korist in na koncu dosegli na videz zanesljivo zmago.

Cedevita v tretji četrtini povsem razbila Olimpijo

Olimpija je v Zagrebu doživela šesti poraz v ligi ABA. Odločilna je bila tretja četrtina, v kateri so se domačini dokončno odlepili in si priigrali več kot 20 točk zaloge za zadnjo četrtino, ki je bila tako zgolj formalnost. Pri Cedeviti je bil najboljši strelec Marko Car z 18 točkami, Matjaž Smodiš jih je dal sedem, pri Olimpiji pa je bil z 20 točkami najučinkovitejši Deon Thompson.

Ljubljančani so se že po prvi četrtini znašli v visokem zaostanku. Cedevita je v sedmi minuti po košu Ivana Opačaka povedla že z 19:6, kljub nekaterim prebliskom pa je Olimpija prvih deset minut končala z visokimi 12 točkami minusa. Boljša predstava zeleno-belih v drugih desetih minutah jim je prinesla prepolovitev zaostanka, v 17. minuti pa je Jaka Blažič s košem prednost Cedevite znižal le na tri točke (24:27). V sami končnici polčasa so bili znova za odtenek bolj zbrani domači, ki so na glavni odmor nesli sedem točk naskoka.

V tretji četrtini pa Ljubljančanom ni več uspelo držati koraka z gostitelji. Pet točk razlike je bilo še pri 46:41, toda zatem je Cedevita naredila delni izid 18:4 in ušla na 64:45, zmagovalec pa je bil dokončno odločen po trojki Opačaka ob koncu tega dela igre, ko je zadel za 69:48. Najvišjo prednost na tekmi si je Cedevita priigrala v 33. minuti, ko je Vedran Princ zadel trojko za 75:50.

Kot še piše STA, bo Helios v 16. kolu v soboto gostil Hemofarm, Olimpija bo v nedeljo gostila Crveno Zvezdo.

Helios - Partizan 64:72 (21:15, 35:39, 50:55)

Dvorana Komunalnega centra, gledalcev 1800, sodniki: Muhvić, Hordov (oba Hrvaška) in Obradović (Bih).

Helios: Pašalić 13 (4:6), Prepelič 10 (2:4), Bubnić 11, Čebular 12 (3:3), Gay 12, Marković 2, Bolčina 2, Petrovič 2.

Partizan: Jaramaz 3, Lučić 6 (2:3), Raduljica 31 (11:12), Mačvan 8 (2:2), Čakarević 6 (4:4), Kecman 10 (4:4), Katić 4, Milosavljević 4.

Prosti meti: Helios 9:13, Partizan 23:25.

Met za tri točke: Helios 7:22 (Gay 2, Prepelič 2, Čebular, Bubnić, Pašalić), Partizan 1:12 (Jaramaz).

Osebne napake: Helios 23, Partizan 19.

Pet osebnih: /.

Cedevita - Union Olimpija 93:73 (23:11, 35:28, 69:48)

Dvorana, gledalcev 1000, sodniki: Šutulović, Vojinović in Dragojević (vsi Črna gora).

Cedevita: Car 18, Princ 3, Bilan 17 (1:2), Owens 10, Smodiš 7 (4:4), Opačak 13, Warren 10 (1.1), Vukušić 2 (2:2), Draper 13 (3:4).

Union Olimpija: Thompson 20 (4:7), Murić 8 (2:6), Močnik 12 (2:2), Dašić 5 (2:4), Kastrati 2, Blažič 15 (4:4), Rothbart 8 (2:2), Salin 5 (2:2).

Prosti meti: Cedevita 11:13, Union Olimpija 18:27.

Met za tri točke: Cedevita 8:19 (Car 4, Warren, Opačak, Smodiš, Princ), Union Olimpija 5:13 (Močnik 2, Dašić, Blažič, Salin).

Osebne napake: Cedevita 25, Union Olimpija 15.

Pet osebnih: Opačak (39.).