Malo igrali zares, malo pa tudi za hec

Slovenija brez bratov Dragić s težavami proti Kosovu, ki ga je domala ugnala za 45 točk.

12. september 2016 02.38
Saša Zagorac na kvalifikacijski tekmi za EP,Ljubljana Slovenija 31.08.2016 [Košarka]
Eduardo Brozovič

Ljubljana – Pred tekmo 4. kola kvalifikacij za EP 2017 so slovenski reprezentanti in njihovo vodstvo soglasno poudarjali, da si košarkarji Kosova zaslužijo vse spoštovanje. In dolgo ravnali v nasprotju s svojimi besedami. Potem ko niso mogli ustaviti Zorana Dragića na poti v Milano, so namenili nekaj dodatnega počitka njegovemu bratu Goranu pred pomembnejšima nastopoma, čemur v številnih jezikih rečejo tudi – podcenjevanje.

Brez obeh svojih najboljših strelcev je Slovenija v Mitrovici igrala v tradicionalnem slogu moštev, ki se zavedajo svoje velike kakovostne premoči in si rečejo: »Dovolj bo, da jih malo stisnemo za pet minut.« Toda to obdobje se običajno zavleče zelo dolgo, neredko celo do dramatičnih razsežnosti, saj obstrancem ni potrebno dvakrat ponuditi, naj zadevajo neovirane mete in v valovih drvijo v nasprotne napade. Na zmago naših košarkarjev z desetimi točkami razlike je tako možno gledati na dva načina. Lahko bi rekli: škoda, da so po vodstvu z 21 točkami naskoka v finišu (90:69) vnovič omogočili tekmecu, da je prepolovil razliko. Ali pa bi upoštevali podatek, da je Kosovo v soboto vodilo 19 minut in 33 sekund tekme (Slovenija 18:55), do polčasa zadelo devet trojk in še v 23. minuti imelo prednost 47:42, ter rekli: malce več resnosti ne bi škodilo.

Od prve zmage v svoji zgodovini je bila reprezentanca Kosova, ki je v Stožicah izgubila s 45 točkami razlike, vendarle presneto daleč. Upanje njenim navijačem pa sta predolgo vlivala gostujoči Američan Justin Doellman (met za dve 6:9, za tri 5:6, prosti meti 3:3 in 5 skokov) in donedavni reprezentant Poljske, Derdan Berisha (za tri 4:7 in 8 asistenc), ki sta skupaj dosegla 46 točk od 81 svojega moštva. Slovenski naturaliziranec Alen Omić je medtem ostal pri ničli v 17 minutah igre, kot da ga tekmec ne bi mogel spodbuditi k bolj zavzeti igri. Slednjič sta ga ostrejših kritik obvarovala njegov razpoloženi prijatelj Klemen Prepelič (za dve 4:5, za tri 5:9, prosti meti 4:4, 9 skokov in 3 asistence) in centrski kolega Gašper Vidmar (iz igre 9:14 in 9 skokov).

Prepelič je zadeval od daleč v serijah, ko je bilo najbolj potrebno, in bil z natančnostjo za zgled košarkarjem pod obročem. Začel je pri vodstvu gostiteljev s 25:17, dosegel 17 točk do glavnega premora in preprečil, da bi Kosovo nevarno pobegnilo. V tretji četrtini pa je s pomočjo soigralcev, med katerimi so vidne vloge odigrali tudi Jaka Blažič, Jaka Klobučar in Matic Rebec, strl odpor kosovskega moštva, ki se je v trenutkih krize neuspešno preizkusilo tudi v conski obrambi. »Matic je dobro stisnil domače organizatorje igre. Dokler so imeli gostitelji dovolj energije, je bila tekma izenačena, saj imajo enega od najboljših krilnih centrov v Evropi – Doellmana. Imajo pa tudi 'kratko' moštvo. Nam se je poznala odsotnost bratov Dragić, saj sta vsaj 50 odstotkov našega moštva,« je po tekmi ocenil Prepelič.

Potem ko so njegovi košarkarji metali za tri točke 11:25 (gostitelji 12:33) in dobili skok kar z 42:28, je selektor Igor Kokoškov poudaril: »Vedeli smo, da nas čaka zahtevno gostovanje, saj igra Kosovo doma vedno v polni dvorani in z veliko čustvenega naboja. Začeli smo živčno, saj smo se zavedali, da moramo igrati energično, hkrati pa disciplinirano. V prvem polčasu nam ni uspelo, v tretji četrtini pa smo odpravili nekatere napake. Boljša obramba nam je omogočila mirnejše nadaljevanje in zmago, ki bi lahko bila tudi višja. Čeprav slovenski ljubitelji košarke ne vedo veliko o Kosovu, je za nas to velik uspeh.«

Slovenska reprezentanca bo v sredo ob 20. uri v Stožicah gostila Bolgarijo, v soboto pa jo v Kijevu čaka odločilni dvoboj za prvo mesto v skupini E z Ukrajino.