Pokal Adecco: Slovenija v končnici strla odpor Ukrajine

Slovenska moška reprezentanca je v prvem kolu pokala Adecco premagala Ukrajino s 66:60.

21. avgust 2015 15.26
21. avgust 2015 19.30
Košarka

Koper - Slovenska moška reprezentanca je v prvem kolu pokala Adecco v Kopru premagala Ukrajino s 66:60.

Varovanci selektorja Jureta Zdovca so na pripravljalni tekmi delovali neprepričljivo in odpor Ukrajine zlomili šele v zadnji četrtini. Reprezentanci sta bili zelo izenačeni, saj je prva četrtina pripadla Ukrajini (14:13), po drugi je vodila Slovenija (27:26), pred zadnjo pa je ponovno Ukrajina (46:45).

Slovenci so v zadnjo četrtino vstopili zelo dobro in si priigrali sedem točk prednosti (57:50), ki pa so jih ekspresno zapravili. Ključni niz slovenske reprezentance se je zgodil v zadnjih štirih minutah, ko sta pri rezultatu 59:59 zadela Nebojša Joksimović in Jure Balažić, »piko na i« pa je s prostima metoma postavil Zoran Dragić.

V slovenski reprezentanci je bil prvi strelec Jaka Blažič z 12 točkami, Uroš Slokar jih je dodal 11. V ukrajinski reprezentanci sta bila najuspešnejša Kiril Fesenko in Jerom Randel z 12 točkami.

Slovenski košarkarji bodo v sobotnem drugem kolu igrali proti Fincem, v nedeljskem tretjem kolu pa proti Italijanom. Obe tekmi bosta ob 20.05.

PRVA ČETRTINA

Slovenski selektor Jure Zdovc je v začetno peterko uvrstil Zorana Dragića, Klemna Prepeliča, Nebojšo Joksimovića, Alena Omića in Uroša Slokarja.

Slovenci so tekmo začeli z delnim izidom 5:0, Slokar je zadel trojko, Omić pa izkoristil oba prosta meta. Domačini so v nadaljevanju četrtine igrali nezbrano in v prvih petih minutah izgubili pet žog, kar so Ukrajinci izkoristili in s sedmimi zaporednimi točkami obrnili rezultat v svojo korist (5:7).

Varovanci Jureta Zdovca so ta zaostanek hitro izničili in tri minute pred koncem povedli z 9:7, kar pa je bilo tudi njihovo zadnje vodstvo v tem delu igre. Ukrajina je namreč pobegnila z delnim izidom 7:0 (9:14) in uvodno četrtino dobila s 14:13.

DRUGA ČETRTINA

V slovenski reprezentanci so na začetku druge četrtine priložnost dobili Žiga Dimec, Saša Zagorac in Mitja Nikolić, na igrišču pa sta bila še Jaka Blažič in Jaka Klobučar. Slovenija v tej postavi ni navdušila in je po treh minutah zaostajala s 16:20, zato je Zdovc hitro ukrepal in na parket poslal Dragića, Omića in Jureta Balažiča.

Njegova poteza se je obrestovala, saj so Slovenci dosegli naslednjih sedem točk in ukrajinskega selektorja Levgena Murzina prisilili, da je tri minute in pol pred koncem polčasa zahteval minuto odmora (23:20).

Slovenski košarkarji so prednost zadržali vse do konca četrtine, na glavni odmor pa je odšla z le točko naskoka (27:26). Pri Slovencih je bil najboljši strelec Alen Omić s šestimi točkami, Dragić in Klobučar sta jih dosegla po pet.

TRETJA ČETRTINA

Drugi polčas se za Slovenijo ni začel dobro, saj so njeni košarkarji zgrešili prve štiri mete, na drugi strani pa sta bila uspešna Maksim Kornijenko in Kiril Fesenko ter svoji reprezentanci priborila prednost petih točk (32:27).

Ukrajina se je nato znašla v težavah, saj je prvi strelec tekme Fesenko (11) v 24. minuti prejel četrto osebno napako, zaradi česar ga je trener poklical na klop. A njegovi soigralci so odlično zapolnili nastalo vrzel in si z nizom uspešnih metov za tri točke - uspešni so bili Aleksander Mišula, Aleksander Lipovij in Maksim Kornijenko - do 27. minute izborili šest točk prednosti (42:36).

Slovenija je ob koncu četrtine zaigrala bolje in se vrnila z delnim izidom 9:2, pri katerem je imel najvidnejšo vlogo Klobučar s petimi točkami (45:44). Ukrajina je tretjo četrtino zaključila s košem Jeroma Randla in imela pred zadnjimi desetimi minutami točko prednosti (46:45).

ČETRTA ČETRTINA

Slovenija je v četrti četrtini prevzela pobudo in pobegnila z delnim izidom 12:4. Za začetni zagon je poskrbel kapetan Jure Balažič, ki je dosegel prvih osem točk, štiri pa je dodal Jaka Blažič (57:50).

Slovenski košarkarji so po vidnejšem vodstvu zgrešili naslednje tri mete, Ukrajinci pa so izkoristili svoje tri napade in z delnim izidom 8:0 prešli v vodstvo (58:57).

Razmerje moči se je v končnici nagnilo na stran Slovenije. Pri izidu 59:59 sta zadela Nebojša Joksimović in Jure Balažič (64:59), Ukrajina pa se je odzvala z minuto odmora. Po njej je imel Jerom Randel priložnost, da s prostima metoma zniža izid, vendar je bil dvakrat neuspešen. Za njim je na črto prostih metov stopil še Joksimović, ki je tudi sam zapravil oba meta, njegovo napako pa je popravil Zoran Dragić in s prostima metoma odločil zmagovalca. Končni izid je bil 66:60 za Slovenijo.