Rogaška na prvi finalni tekmi ustavila Tajfun

Na prvi finalni tekmi košarkarskega državnega prvenstva je Rogaška pred domačimi gledalci z 81:73 premagala Tajfun.

22. maj 2015 19.08
22. maj 2015 19.30
KOŠARKA
Š. Ro., Delo.si

Ljubljana - Košarkarji Rogaške so dobili prvo tekmo finala lige Telemach. Pred domačimi gledalci so v Rogaški Slatini premagali Tajfun z 81:73 (18:9, 37:33, 57:50).

Prva finalna tekma je uresničila pričakovanja o zelo izenačenem obračunu dveh majhnih ekip, ki še posebej dobro igrata pred domačimi gledalci. Tribune so bile razprodane, vzdušje, ki ga je pripravilo nekaj več kot tisoč gledalcev, pa je bilo na ravni zgodovinskega športnega spektakla, kakršnega kraj z dobrih 5000 prebivalci še ni doživel. Rogaška se je tako tudi veselila zmage svojega moštva, ki je ritem narekovalo vse od začetnih minut. Tajfun je grozil v valovih, a vse poskuse preobratov je Rogaška dobro zaustavila ter se v napetem obračunu veselila zaslužene zmage.

Najbolj zaslužen za uvodno zmago Rogaške je bil Sandi Čebular, ki je tekmo sklenil kot najboljši strelec z 21 točkami, Dražen Bubnić jih je zbral 17. Pri Tajfunu je 17 točk dosegel Ivan Držić, Đorđe Lelić pa 16.

Rogaška je tekmo že odprla veliko bolje kot gostje iz Šentjurja, agresivno delovala v obrambi, z razpoloženim Bubnićem, ki je že v prvi četrtini dosegel 12 točk, pa hitro dala vedeti, da nasprotnike čaka težko delo. Tako je po prvih desetih minutah že vodila z 22:11. A Tajfun, ki je nastopil brez drugega strelca Ceole Clarka, ki je v polfinalu proti Krki dobil težji pretres možganov, je naposled le končal slab niz meta - 3:12 iz igre v prvih desetih minutah. V nadaljevanju je bolje stekel met z razdalje, uveljavili so tudi premoč pod obročema in tekmeca še pred odmorom dohiteli ter tudi prešli v vodstvo - 32:33.

Toda v drugem polčasu je na igrišču spet zagospodarila Rogaška. Hitro je znova prišla do dvomestne prednosti (43:33), ki so jo gostje sicer večkrat zmanjšali (46:45, 59:57), toda nikdar povsem izničili. Tako je bilo tudi v zaključku, ko so domači skoraj zapravili 14 točk prednosti (76:62), ki so si jih nabrali zlasti po zaslugi Čebularja. Slednji je tudi dosegel enega najpomembnejših košev za zmago, zadel je trojko, ko se je Tajfun dobro minuto pred koncem približal na 76:73. Tako je gostom dokončno spodrezal krila, z 21 točkami, petimi skoki in šestimi podajami pa bil glavni junak domače zmage.

Druga tekma finala v seriji na tri zmage bo v nedeljo ob 20. uri v dvajset kilometrov oddaljenem Šentjurju, gledalci v Rogaški Slatini pa bodo znova prišli na svoj račun že v torek, 26. maja, ko je tretja tekma na sporedu ob 17. uri. Obe ekipi naskakujeta prvi državni naslov v zgodovini in sta hkrati prvič udeleženca finala v 24-letni zgodovini slovenske lige.

Finale bo letos minil brez 15-kratnih državnih prvakov Uniona Olimpije oziroma zmagovalcev zadnjih petih sezon Krke. Ljubljančane so že v četrtfinalu izločili košarkarji Helios Suns, od Krke pa je bil v polfinalu boljši Tajfun. Tako je jasno, da bomo letos dobili četrtega različnega prvaka; poleg omenjenih so enkrat slavili še Domžalčani.

Liga Telemach, finale, prva tekma:

Rogaška : Tajfun 81:73 (18:9, 37:33, 57:50)

Dvorana Rogaška Slatina, gledalcev 1400, sodniki: Boltauzer, Petek (oba Maribor), Majkič (Hrastnik).

Rogaška: Ferme 6, Pelc 4, Koštomaj 5 (3:4), Boban 3 (3:4), Dimec 12 (2:2), Čebular 21 (1:2), Primorac 8 (0:3), Mijović 17, Matić 5.

Tajfun: Williams 1 (1:2), M. Sebič 2, Držić 17 (2:2), Lelić 16 (5:6), Zimić 8 (0:1), Tomič 6, Bratož 12 (7:7), Drobnjak 11.

Prosti meti: Rogaška 9:15, Tajfun 15:18.

Met za tri točke: Rogaška 10:25 (Čebular 4, Bubnić 3, Ferme 2, Matić), Tajfun 8:23 (Držić 3, Tomič 2, Bratož, Drobnjak, S. Sebič).

Osebne napake: Rogaška 22, Tajfun 18.

Pet osebnih: Bubnič (36.).

Liga Telemach za obstanek, 3. kolo:

Terme Olimia Podčetrtek - Elektra Šoštanj 73:84 (13:27, 36:45, 57:60)

Športna dvorana, gledalcev 200, sodniki: Mlakar (Škofja Loka), Benko, Grbić (oba Ljubljana).

Terme Olimia: Globovnik 3, Pešič 5 (2:2), Kavgić 13 (4:6), Žvan 11, Gobec 3, Spešič 13 (7:11), Štruc 8, Remus 11 (3:4), Švigelj 6 (2:2).

Elektra: Kosi 7, Čebašek 19 (1:2), Cohn 24 (3:5), Zagorc 7 (3:4), Bukovič 5 (1:2), Bajramlić 9 (3:4)Brčina 13 (2:4), Brčina 13 (2:4).

Prosti meti: Terme Olimia 18:25, Elektra 13:21.

Met za tri točke: Terme Olimia 7:27 (Štruc 2, Globovnik, Pešič, Kavgić, Žvan, Gobec), Elektra 11:27 (Čebašek 4, Cohn 3, Brčina 3, Kosi 1).

Osebne napake: Terme Olimia 24, Elektra 25.

Pet osebnih: Kavgić (38.), Lekič (22.).