S tremi možmi niso mogli osvojiti Nahariye

Helios Suns v 5. kolu Fibine lige prvakov dolgo ogrožal domači Ironi, a klonil po nizu 3:15 v finišu.

15. november 2016 23.44
Helios Suns - Aris B.S.A- 2003. Napad Curry -a Brandon Theodore( Helios Suns. V Domžalah[Košarka.liga.Helios suns]
Eduardo Brozovič

Nahariya – Drugi teden zapored so se košarkarji Heliosa spopadli s tekmecem brez zmage v skupini A Fibine lige prvakov, toda včeraj niso bili tako uspešni kot proti Bakken Bears. Iz Izraela so se vrnili poraženi po skromni predstavi in obilici napak obeh moštev, gostitelji pa so se na koncu veselili celo prepričljivega uspeha.

Ironi Nahariya je v prejšnji sezoni osvojil četrto mesto v rednem delu izraelskega prvenstva in v končnici izpadel že v četrtfinalu, v minulih tednih pa mu ni šlo najbolje od rok, saj zaseda predzadnje mesto na lestvici z izkupičkom 2:4. Toda še vedno ima šest Američanov v igralski zasedbi, ki so nevarni predvsem na domačem parketu. Domžalčani so morali medtem nastopiti brez poškodovanih Jureta Močnika, Luke Vončine in Urbana Gorjanca, kar je krepko omejilo taktični nabor trenerja Jakše Vulića.

Zaradi Močnikove odsotnosti je moral Brendyn Curry organizirati igro Heliosa domala brez počitka (igral je 36 minut), učinek košarkarjev s klopi za je bil sila pičel. Čeprav je bil med njimi tudi prvi strelec zasedbe Đorđe Lelić, so v prvem polčasu prispevali le eno točko, vse druge so zbrali člani začetne peterke. Gostje so imeli težave tudi pri metih za tri točke, saj so prvič zadeli šele v 25. minuti, in z napadalnim skokov domačih igralcev, saj so ujeli kar 22 žog pod obročem slovenskih prvakov. Za nameček si je center Corey Remekun nabral štiri osebne napake že do 18. minute, njegova zamenjava Tomaž Bolčina pa včeraj ni bil kaj prida razpoložen za igro, kar je s pridom izkoriščal robustni Yancy Gates.

Predvsem zaradi nezbranosti pri poskusih iz neposredne bližine in prostih metih si košarkarji Ironija Nahariye niso priigrali visoke prednosti že v uvodnih 20 minutah tekme. Pobegnili so sicer na 25:16, toda po koših Curryja, Kyla Caseyja in Tomaša Kyzlinka vodili le s 27:25. In le osmim zaporednim točkam branilca Stuarta Douglassa se lahko zahvalijo, da so prednost povišali na 36:27 ter si zagotovili mirnejše nadaljevanje. A tudi drugi polčas je imel podoben scenarij kot prvi. Vsakič, ko so Izraelci prišli do višjega naskoka, denimo 46:37 ali 58:50, so se Domžalčani zganili in povsem približali, toda za popoln zasuk jim je zmanjkalo učinkovitih mož, teple pa so jih tudi številne izgubljene žoge brez meta (17).

Po peti Remekunovi osebni napaki so v 35. minuti še enkrat resno ogrozili Ironi Nahariyo, saj je vodila le še z 61:58, vendar v preostalih petih minutah in 21 minutah niso več zadeli iz igre. Izkoristili so le tri proste mete in gostitelji so z zaključnim nizom 15:3 gladko prišli do prvenca. Casey (za dve 7:10, za tri 1:3 in 9 skokov), Curry (za dve 4:7, za tri 0:4, 4 asistence, a tudi 6 izgubljenih žog) in Kyzlink (za dve 6:9, za tri 0:3) so sicer skupaj dosegli 46 točk, toda vsi drugi Domžalčani so jih družno pristavili le 15.

Liga prvakov

Ironi Nahariya - Helios Suns 76:61 (18:12, 20:19, 14:17, 24:13)

Helios Suns: Kyzlink 13 (1:2), Bratec 3, Curry 14 (6:6), Lelić 2 (2:4), Remekun 4, Atanacković 4 (2:2), Casey 19 (2:2), Bolčina 2 (0:2).

Ironi Nahariya: Faust 20 (4:9), Kitchen 8 (1:2), Gates 24 (4:6), Nash 5 (3:7), Asante Asare 1 (1:2), Douglass 14, Skjoeldebrand 4.

Prosti meti: Ironi Nahariya 13:26, Helios Suns 13:18.

Met za tri točke: Ironi Nahariya 5:19 (Douglass 2, Faust 2, Kitchen), Helios Suns 2:16 (Bratec, Casey).

Osebne napake: Ironi Nahariya 18, Helios Suns 20.