Slatinčani osvojili Stožice in povečali gnečo na vrhu

Po domačem porazu Uniona Olimpije z Rogaško in Krke v Laškem v ospredju kar tri izenačena moštva.

30. april 2016 02.50
Eduardo Brozovič

Ljubljana – Dve koli pred koncem lige Nova KBM za prvaka se košarkarjem Uniona Olimpija ni uresničila želja, da bi ostali osamljeni na vrhu lestvice. Resda jim je šla na roke zmaga Zlatoroga nad Krko po odločilnem košu Chrisa Bookerja, a so nato še drugič klonili proti Rogaški pod vodstvom odličnega Darwina Davisa.

V Novem mestu točka prednosti za Krko, v laški revanši enak naskok za gostitelje. Nekdanja evroligaša sta v tej sezoni izjemno izenačena in sta se tudi sinoči ogorčeno borila do zadnje sekunde. Bolje so sicer začeli Dolenjci in v 22. minuti še vedno vodili z 41:36, toda Zlatorog jih je s trojkami Mihe Vašla dohitel in prišel do prednosti 51:47. Goste so teple težave z osebnimi napakami centrov Jureta Lalića in Žige Dimca, še bolj pa 21 izgubljenih žog (Tomić 6, Lapornik 4), s katerimi so zapravili prednost pri natančnosti iz igre in skoku (33:27). Po zadnjem izenačenju na 64:64 se je Laščanom kljub petim trojkam Mirka Mulalića (za tri 5:7) nasmihala gladka zmaga, saj so minuto in 45 pred koncem vodili s 77:67, a jih je tekmečev presing povsem vrgel iz tira. Le 20,7 sekunde pred iztekom dvoboja je razpoloženi Ive Ivanov zadel za 79:80, a je nekdanji Novomeščan Booker spravil v obup nekdanje soigralce, razveselil pa gledalce in trenerja Aleša Pipana, ki je po peti zmagi svojega moštva dejal: »Ne morem reči, da smo zadovoljni z našo igro, predvsem ne z zadnjima dvema minutama. V prvem polčasu se nismo znali sprostiti in smo igrali v krču. V nadaljevanju je bila slika povsem drugačna, razen v finišu, ki ga bomo verjetno obžalovali do konca lige za prvaka.«

Olimpijini košarkarji so po gladkih domačih uspehih nad Heliosom in Zlatorogom ter vmesno osvojitvijo Novega mesta pričakovali peto zaporedno zmago v DP, a ostali praznih rok. Slatinčani, ki so dobili prvo tekmo z 88:87, so že od prve sekunde izkoristili domala vse, kar se jim je ponujalo na parketu. Prevzeli so vodstvo s 13:6 in 27:18 predvsem po zaslugi organizatorja igre Darwina Davisa, ki je do tedaj dosegel skoraj polovico točk (13), medtem ko je bil v stožiškem moštvu dolgo učinkovit le Dawan Robinson. Ko je Sašo Zagorac prispeval tri trojke, so Ljubljančani pripravili zasuk za 30:27, a so bili premedli v obrambi, zato so bili ob glavnem premoru zadovoljni z manjšo prednostjo, saj so prejeli kar 50 točk. In nič kaj bolje se niso odrezali v nadaljevanju. Še več: za odtenek so popustili v napadu, kar so gostje z veseljem izkoristili – zlasti Davis (za dve 6:8, za tri 5:9) – in v 33. minuti pobegnili na 83:73, nato pa prednost s stotico gladko ubranili.

Liga Nova KBM za prvaka, osmo kolo

Zlatorog Laško - Krka 81:80 (16:18, 20:21, 20:20, 25:21)

Zlatorog: Jurak 6, Barič 7 (3:4), Booker 18 (5:5), Krušič 4 (2:2), Vašl 25 (6:6), Abrams 10 (2:2), Vujasinović 2 (2:2), Đekić 8 (2:4), Čebašek 1 (1:2).

Krka: Ivanov 24 (8:8), Sinovec 1 (1:2), Lalić 7 (3:4), Tomič 6 (2:2), Mulalić 15, Dimec 10, Lapornik 12 (5:6), Drobnjak 5.

Prosti meti: Zlatorog 23:27, Krka 19:22.

Met za tri točke: Zlatorog 4:19 (Vašl 3, Booker), Krka 7:15 (Mulalić 5, Lapornik, Drobnjak).

Osebne napake: Zlatorog 23, Krka 26.

--------------------------------------------------------

Union Olimpija - Rogaška 96:101 (23:27, 31:23, 17:26, 25:25)

Union Olimpija: Pavličević 14 (3:3), Rupnik 7 (2:4), Robinson 19 (1:1), Nikolić 2, Lapornik 13 (1:3), Lešić 13 (5:6), Zagorac 18 (5:5), Zakis 10 (2:2).

Rogaška: Ferme 20 (7:8), Milašinovič 2, Fon 8 (3:5), Boban 9 (1:1), Davis 30 (3:4), Grušovnik 2, Primorac 8 (3:4), Mijović 7 (3:4), Remekun 15 (3:5).

Prosti meti: Union Olimpija 19:24, Rogaška 25:33.

Met za tri točke: Union Olimpija 9:25 (Pavličević 3, Zagorac 3, Lapornik 2, Rupnik), Rogaška 12:26 (Davis 5, Ferme 3, Boban 2, Fon, Primorac).

Osebne napake: Union Olimpija 28, Rogaška 24.