SP: Senegal nad Hrvaško, Srbi uspešni, Španija spektakularno

Senegal je na na kolena spravil Hrvaško, Srbija boljša od Bečirovičevega Irana, španski valjar suvereno prek Brazilije.

01. september 2014 11.48
BASKET-WC-2014-CRO-SEN
M. Ž., J. P., Delo.si

Sevilla − Na svetovnem prvenstvu bodo danes nastopile reprezentance v skupinah A in B, Slovenci imajo prost dan.

Tekmovalni dan se je začel z razburljivo tekmo med Hrvaško in Senegalom, na kateri so naši južni sosedje doživeli prvi poraz na prvenstvu (75:77).

Hrvaška je imela v prvih petih minutah več od igre in na krilih razpoloženega Daria Šarića (6 točk in 2 podaji) vodila z 12:6, vendar je Senegal v končnici uprizoril preobrat in z delnim izidom 12:4 rezultat obrnil v svojo korist (18:16). Senegalci so tudi na začetku druge četrtine prikazali odlično igro in s košema Abdouja Badija povišali prednost na šest točk (22:16), nato pa je Gorgui Dieng dodal štiri zaporedne točke za prednost +8 (26:18). Hrvaška se je v nadaljevanju otresla krča in se približala na dve točki (29:31).

Reprezentanci so 2 minuti in 30 sekund pred koncem polčasa ločile štiri točke, ko si je Krunoslav Simon prislužil tehnično napako. Senegalci so to odlično izkoristili, saj je Dieng zadel oba prosta meta, Mamadou Ndoye pa je dodal trojko (38:29). Košarkarji Senegala so tik pred koncem že vodili za deset (40:30), na odmor pa so odšli s prednostjo devetih točk (41:32).

Senegal je v prvih štirih minutah drugega polčasa nadzoroval potek igre in vodil s 46:39, nato pa se je Hrvaška z delnim izidom 6:0 približala le na točko (45:46). Sledil je senegalski niz petih zaporednih točk za novo vidnejšo prednost (51:45), ob koncu tretjine pa sta sledili trojki Mohameta Diopa in Xana Dalmeide za vodstvo 59:52.

Senegalski reprezentanci je sedem minut pred koncem tekme kazalo dobro, saj je imela osem točk prednosti (64:56), a so njihovi nasprotniki zaostanek hitro znižali. Najprej je Luka Žorić zabil za 58:64, nato pa so sledile še štiri zaporedne točke Anteja Tomića (62:64).

V razburljivi končnici je Hrvaška pri zaostanku z 69:72 zgrešila dva meta za tri točke, na drugi strani pa je Ndoye zadel enega od dveh prostih metov. Hrvatje so za priključitev potrebovali trojko in jo s pomočjo Oliverja Lafayetta tudi zadeli (72:73). Hrvaški košarkarji so hitro storili osebno napako nad Dalmeido, ki je zadel oba prosta meta. Hrvaška bi si s trojko priborila izenačenje, vendar je Krunoslav Simon zgrešil iz težkega položaja, po novi osebni napaki pa je na črto prostih metov stopil Ndoye in z dvema košema odločil zmagovalca. Damjan Rudež je v zadnjem hrvaškem napadu zadel trojko, vendar je bilo prepozno (75:77).

Srbi do zmage po delnem izidu 15:0

Po včerajšnjem nesrečnem porazu proti evropskim prvakom Francozom so Srbi v skupini A tokrat suvereno opravili z Iranom, ki po treh kolih še vedno ni okusil slasti zmage. V prvem polčasu izbranci selektorja Memija Bečiroviča favoriziranim tekmecem nikakor niso dovolili, da bi se izdatneje odlepili, tako da je Srbija na glavni odmor odšla z le štirimi točkami zaloge, vse dvome o zmagovalcu pa razblinila v tretji četrtini, ki jo je dobila s kar 25:13, začela pa z neverjetnim delnim izidom 15:0!

Iran ni mogel zmagati kljub odličnemu izkoristku meta za dve (73 %) in le trem zgrešenim prostim metom (17:20), zato pa je Bečirovičeva četa v prazno zmetala vse preveč poskusov za tri, kar petnajst. Izbranci Saše Đorđevića so nasprotnike preskakali (skoki 28:22) in imeli tudi manj izgubljenih žog (19:22).

Gostitelji spektakularno

V dvoboju do nocoj vodilnih moštev skupine A pa so gostitelji Španci s spektakularno predstavo suvereno odpravili Brazilce, ki so jih krepko preskočili (41 skokov, od tega kar 35 v obrambi), odločilno prednost pa so si zagotovili že v prvi četrtini, ki so jo pod streho spravili s +16. Blestel je Pau Gasol s 26 točkami, tremi trojkami, devetimi skoki in 73-odstotnim metom iz igre.